«Շատ են խոսում, թե ի՞նչ է լինելու Նիկոլից հետո, թե նոր կառավարությունն ինչպե՞ս է երկիրը դուրս բերելու այս վիճակից»,-Ֆրանսիայի հրապարակում հայտարարեց «Դիմադրության» շարժման ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը և ներկայացրեց մի քանի գործողություններ, որոնք պետք է կատարի նոր իշխանությունը:
Նկատելով, որ Արցախի և Հայաստանի ապագան վտանգված է ապազգային, ապիկար իշխանության պատճառով՝ Սաղաթելյանը հայտնեց, որ իրավիճակը դեռ հնարավոր է շտկել:
«Անվտանգություն, համերաշխություն, կայունություն, առաջընթաց շղթայով ուժեղ Հայաստանի կերտումն է ելքը»,-ասաց նա և շեշտեց, որ դրա համար նախ պետք է հեռացնել գործող իշխանությանը և ձևավորել իշխանություն, որը կապահովի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի զսպումը՝ արդիականացնելով Հայաստանի և Արցախի անվտանգության միասնական համակարգը:
«Այն պետք է իրականացվի ռազմավարական գործընկերների ներգրավմամբ, հայոց զինված ուժերի վերակառուցմամբ՝ նոր որակի միջազգային դիվանագիտության հիման վրա: Նոր իշխանությունը պետք է վերահաստատի Արցախի ժողովրիդի անվտանգության և ինքնորաշման իրավունքի երաշխավորը լինելու Հայաստանի հանձնառությունը՝ բացառելով Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում»,-հայտարարեց ԱԺ փոխխոսնակը:
Նրա խոսքով՝ նոր իշխանությունը նաև կբացառի Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հաշվին հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման անվան տակ միջանցքի տրամադրումը թշնամի երկրին:
«Նոր իշխանությունը Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքի ներքո չի իրականացնի սահմանգծում և սահմանազատում: Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում կբացառի որևէ համաձայնություն, որը հարցականի տակ կդնի հայ ժողովրդի հայրենազրկման և Ցեղասպանության իրողությունը, ինչպես նաև հայության հոգևոր-մշակութային ժառանգության կրող լինելու իրավունքը»,-հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա ասաց, որր առաջնայնություն է տրվելու Հայաստանի պարենային անվտանգությանը և պետական պահուստի խնդիրներին, կարևոր խնդիր է դառնալու նաև հայ ռազմագերիների և պատանդների վերադարձը:
Իշխան Սաղաթելյանը հիշեցրեց, որ Աժ ընտրություններից առաջ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե ռազմագերիները հերոս են, կարող են 1-2 ամիս էլ սպասել, բայց ընտրություններից հետո ասաց, թե ռազմագերիները դասալիքներ են և մինչև այսօր նրանք գնտվում են գերության մեջ:
«Հաջորդ կառավարոթյան գերագույն խնդիրն է լինելու օր առաջ վերադարձնել մեր հայրենակիցներին: Նոր կառավարությունը պետք է վարի պրոֆեսիոնալիցմի հիման վրա հստակ չափանիշխներով կադրային քաղաքականություն, պետական համակարգում կառավարման ճգնաժամը հաղթահարելու համար: Պետության կառավարումից իսպառ բացառվելու է պոպուլիզմը, սուտը, կեղծիքը և անբանությունը»,-ասաց «Դիմադրության» շարժման ներկայացուցիչը և հայտարարեց, որ նաև վերականգնվելու են Գյուղատնտեսության և Մշակույթի նախարարությունները, պետական իրավապահ համակարգը՝ դրանք ամբողջությամբ ծառայեցնելով ՀՀ քաղաքացուն:

«Что будет после Никола?» Ответил Ишхан Сагателян
«Часто звучат следующие вопросы: что будет после Никола, как новое правительство выведет страну из этого положения?» – сказал на митинге 9 мая на площади Франции в Ереване представитель движения «Сопротивление», вице-спикер Национального Собрания Армении Ишхан Сагателян и представил ряд шагов, которые должна предпринять новая власть.
Отметив, что будущее Арцаха и Армении находится под угрозой из-за антинациональной, бездарной власти, Сагателян указал, что исправить ситуацию еще возможно.
«Выход – построить сильную Армению по цепочке солидарность-стабильность-безопасность- , прогресс», – сказал он, подчеркнув: для этого сперва нужно отстранить действующие власти, сформировать власть, которая обеспечит сдерживающий фактор для турецко-азербайджанской агрессии, модернизировав единую систему безопасности Армении и Арцаха.
«Это должно быть осуществлено с привлечением стратегических партнеров, реформированием армянских ВС, на основе международной дипломатии нового качества. Новая власть должна подтвердить приверженность Республики Армения быть гарантом безопасности и права народа Арцаха на самоопределение, исключив какой-либо статус Арцаха в составе Азербайджана», – подчеркнул Сагателян.
По словам вице-спикера НС, новая власть должна исключить предоставление коридоров под видом разблокирования коммуникаций за счет суверенитета и территориальной целостности Армении.
«Новая власть под угрозой применения силы со стороны Азербайджана не проведет делимитации и демаркации границы, в отношениях Армения-Турция исключит какое-либо соглашение, которое поставит под сомнение факт лишения армянского народа Родины и реальность Геноцида, а также право армян быть носителями духовно-культурного наследия», – заявил Сагателян.
Новая власть, по его словам, придаст приоритетное значение продовольственной безопасности и проблемам государственного резерва, возвращению армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, будет проводить кадровую политику, основанную на критерии профессионализма.
Ишхан Сагателян напомнил, что перед выборами в НС Никол Пашинян говорил, что военнопленные – герои, могут подождать еще 1-2 месяца, а после выборов назвал их дезертирами, и они до сих пор находятся в плену.
«Приоритетной задачей следующего правительства будет скорейшее возвращение наших соотечественников. Новое правительство должно проводить кадровую политику, основанную на четких критериях профессионализма, чтобы преодолеть кризис управления в государственной системе», – заявил Сагателян.