Փաշինյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին զոհերի ծնողների բողոքը պետք է քննվի օբյեկտիվ և բազմակողմանի. Քյարամյան
«Գործը կարճ ժամանակ առաջ դատախազությունից տեղափոխվել է քննչական կոմիտե, ընդունվել է վարույթ։ Այժմ զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ծանոթանում են գործին։ Պետք է ծանոթանանք, ըստ այդմ, գործի քննությունը կընթանա»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը՝ անդրադառնալով զոհված զինծառայողների ծնողների ներկայացրած բողոքին, որ իրենց որդիները տուժող ճանաչվեն, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը ներգրավվի որպես մեղադրյալ։
Նա նշեց, որ այս պահի դրությամբ գործի հետ կապված որևէ բան չի կարող ասել, որովհետև նոր են ընդունել և դեռևս ծանոթացման փուլում է այն։
Լրագրողի հարցին՝ որպես իրավաբան ի՞նչ եք կարծում՝ ճիշտ չէր, որ Փաշինյանի «կարող էինք կանխել պատերազմը, որի արդյունքում մենք կունենայինք այս նույն վիճակը, իհարկե, առանց զոհերի» հայտարարության համար արդեն իսկ գործ հարուցեին և Փաշինյանին կանչեին հարցաքննության, Քյարամյան պատասխանեց. «Որպես իրավաբան կարող եմ ասել, որ գործը պետք է քննվի օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի։ Քննության ընթացքում պետք է պարզաբանվեն պարզաբանման ենթակա բոլոր հանգամանքները։ Այս պահին ավելի որևէ բան չեմ կարող ասել»։

Аргишти Кярамян: Жалоба родителей погибших о привлечении Пашиняна в качестве обвиняемого должна быть расследована объективно
«Дело уже передано из прокуратуры в Следственный комитет, принято в производство. Сейчас в главном военном следственном управлении знакомятся с делом. Процесс расследования начнется по итогам ознакомления», – заявил сегодня в беседе с журналистами председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян, касаясь поданного родителями погибших военнослужащих ходатайства о признании их сыновей потерпевшими и привлечении Никола Пашиняна в качестве обвиняемого.
По его словам, на данный момент никаких новостей по делу сообщить не может, поскольку дело только принято в производство и пока на этапе ознакомления
Кярамяна также спросили: как юрист, не считает ли он, что правильно было бы возбудить уголовное дело в связи с недавним заявлением Пашиняна – «мы могли бы предотвратить войну, но у нас была бы такая же ситуация, конечно, без жертв» – и вызвать его на допрос?
«Как юрист, я могу сказать, что дело нужно расследовать всесторонне и объективно. В ходе следствия нужно выяснить все подлежащие разъяснению обстоятельства. На данный момент ничего больше не могу добавить».