«Հրապարակ». Քննարկում են ՔՊ հերթական համագումարը հետաձգելու հարցը
«Իշխող թիմում քննարկում են ՔՊ հերթական համագումարը հետաձգելու հարցը։ Նախապես որոշել էին, որ մայիսի վերջերին, մասնավորապես 25-26-ին են անցկացնելու, որի ընթացքում պետք է նաև նոր վարչություն ընտրվի, սակայն ներքաղաքական իրադարձությունները խառնել են իշխանության պլանները և քննարկում են մոտ մեկ ամսով ընտրությունները հետաձգելու հարցը։
Հիշեցնենք, որ ՔՊ-ն որոշել է կրճատել վարչության անդամների թիվը՝ 21-ից դարձնելով 16․ որտեղ ներգրավված կլինեն Փաշինյանի ամենահավատարիմները։ Դրա փոխարեն կգործի ՔՊ խորհուրդ, ինչպես ՀՀԿ-ի դեպքում է, և խորհրդում տեղ կգտնեն ֆրակցիայի բոլոր մյուս անդամները, ինչպես նաև մարզերի ներկայացուցիչները։
Խորհրդի ձևավորման գործընթացն արդեն մեկնարկել է, այն, ըստ ամենայնի, համակարգում է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը։ Նախ մարզերում են ընտրում, ապա՝ կենտրոնում։ Հարությունյանի գլխավորությամբ շաբաթ օրը Ապարանում կայացել է կուսակցության տարածքային խորհրդի ընտրությունը»։

«Грапарак»: Обсуждается вопрос переноса очередного съезда «Гражданского договора»
Газета «Грапарак» пишет, что в правящей команде обсуждается вопрос переноса очередного съезда «Гражданского договора». Предварительно планировалось провести съезд в конце мая, приблизительно 25-26 мая, в ходе которого должны были выбрать также новое правление. Однако внутриполитические события перепутали планы властей, и обсуждается вопрос переноса выборов примерно на один месяц.
Напомним, «Гражданский договор» решил сократить число членов правления с 21 до 16, в состав которого войдут самые преданные Пашиняну люди. Вместо этого будет сформирован совет «Гражданского договора», как в Республиканской партии Армении, в состав которого войдут все депутаты фракции, а также представители областей.
Процесс формирования совета уже стартовал, он, во всей видимости, координируется руководителем аппарата премьер-министра Араиком Арутюняном. Сначала выборы проходят в областях, затем в центре. Во главе с Арутюняном в субботу в Апаране состоялись выборы территориального совета партии», - пишет газета.