Պատմական փաստեր Տիգրանաշենի վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը մի շարք պատմական փաստեր է հրապարակել Տիգրանաշենի վերաբերյալ:
«Գյուղն անկլավի կարգավիճակ չի ունեցել, այն պատմական հայկական գյուղ է և ի սկզբանե կազմել է ոչ միայն Հայաստանի առաջին Հանրապետության, այլ նաև Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Գյուղն ունեցել է Քարքե անվանումը (Քյարքին ադրբեջանական է):
Տիգարանաշենի անմիջական հարևանությամբ դեպի Նախիջևանի խորքն ընկած տարածքում առկա է ևս մեկ հայկական գյուղ՝ հայկական պատմական Գենուտ գյուղը, որի անվանումն առաջացել է գեհենի մշտադալար ծառից, և այն նույնպես կազմել է Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Տարիների ընթացքում է գյուղը բաժանվել երկու մասի թյուրքական Ջաֆարլու տոհմի բնակեցման հետևանքով և ստացել Ջաֆարլու և Գյունութ անվանումները:
Օրինակ` ՀԽՍՀ 1926թ. քարտեզում գյուղը կազմում է Հայաստանի մասը:
Եթե որևէ բնակավայրի մի մասը բնակեցված է ինչ-որ ազգի ներկայացուցիչներով, ավտոմատ չի ենթադրում, որ նշված տարածքը պատկանում է այդ ազգը ներկայացնող պետությանը:
Նույն կերպ, Տավուշի  պատմական հայկական գյուղերը, օրինակ, Ոսկեպարը, որն ինչպես 1918-1920թթ., այնպես էլ Խորհրդային ժամանակահատվածում պատկանել է Իջևանի գավառի Բարանայի շրջանին:
Պատմական փաստերի աղավաղումները, սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու նրանց անվտանգությունը բացահայտ անտեսող, պատմությունից դասեր չքաղած ու ակնհայտ ոչ մասնագիտական մոտեցումներն են, որ տասնամյակներ շարունակ մեզ զրկել են ՀՀ և նրա քաղաքացու իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու իրավական հիմքերից՝ վտանգելով մեր երկրի անվտանգությունը»։

Арман Татоян: Ряд исторических фактов о селе Тигранашен
Бывший защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook представил ряд исторических фактов о селе Тигранашен.
«Село никогда не имело статуса анклава, оно исторически является армянским селом, изначально входило не только в состав Первой Республики Армения, но и Советской Армении.
Село называлось Карке (название Кярки – азербайджанское).
Непосредственно по соседству с Тигранашеном, на территории вглубь Нахиджевана, имеется еще одно армянское село –  исторически армянское село Генут, название которого произошло от наименования вечнозеленого дерева и которое также составляло часть Советской Армении.
Со временем село было разделено на две части в результате заселения представителей турецкой династии Джафарлу и получило названия Джафарлу и Гюнут.
Например, на советской карте 1926 года село входит в состав Армении.
Если часть какого-либо населенного пункта заселена представителями какой-либо национальности, это автоматически не означает, что данная территория принадлежит государству, представляющему эту нацию.
То же самое касается исторических армянских сел в Тавуше, к примеру, Воскепара, который как в 1918-1920 годах, так и в советское время входило в состав района Барана Иджеванской губернии.
Искажение исторических фактов, откровенное игнорирование прав жителей приграничных населенных пунктов и их безопасности, не извлечение из истории уроков и явно непрофессиональные подходы на десятилетия лишили нас правовой базы для защиты прав и интересов наших граждан, поставив под угрозу безопасность нашей страны.