Պատմական փաստեր Տիգրանաշենի վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը մի շարք պատմական փաստեր է հրապարակել Տիգրանաշենի վերաբերյալ:
«Գյուղն անկլավի կարգավիճակ չի ունեցել, այն պատմական հայկական գյուղ է և ի սկզբանե կազմել է ոչ միայն Հայաստանի առաջին Հանրապետության, այլ նաև Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Գյուղն ունեցել է Քարքե անվանումը (Քյարքին ադրբեջանական է):
Տիգարանաշենի անմիջական հարևանությամբ դեպի Նախիջևանի խորքն ընկած տարածքում առկա է ևս մեկ հայկական գյուղ՝ հայկական պատմական Գենուտ գյուղը, որի անվանումն առաջացել է գեհենի մշտադալար ծառից, և այն նույնպես կազմել է Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Տարիների ընթացքում է գյուղը բաժանվել երկու մասի թյուրքական Ջաֆարլու տոհմի բնակեցման հետևանքով և ստացել Ջաֆարլու և Գյունութ անվանումները:
Օրինակ` ՀԽՍՀ 1926թ. քարտեզում գյուղը կազմում է Հայաստանի մասը:
Եթե որևէ բնակավայրի մի մասը բնակեցված է ինչ-որ ազգի ներկայացուցիչներով, ավտոմատ չի ենթադրում, որ նշված տարածքը պատկանում է այդ ազգը ներկայացնող պետությանը:
Նույն կերպ, Տավուշի  պատմական հայկական գյուղերը, օրինակ, Ոսկեպարը, որն ինչպես 1918-1920թթ., այնպես էլ Խորհրդային ժամանակահատվածում պատկանել է Իջևանի գավառի Բարանայի շրջանին:
Պատմական փաստերի աղավաղումները, սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու նրանց անվտանգությունը բացահայտ անտեսող, պատմությունից դասեր չքաղած ու ակնհայտ ոչ մասնագիտական մոտեցումներն են, որ տասնամյակներ շարունակ մեզ զրկել են ՀՀ և նրա քաղաքացու իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու իրավական հիմքերից՝ վտանգելով մեր երկրի անվտանգությունը»։

Armenia’s former Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan has provided a number of historical facts about the village of Tigranashen.
"The village has never had the status of an enclave. The village is historically Armenian and was originally part of not only the First Republic of Armenia, but also of Soviet Armenia,” he wrote on Facebook on Wednesday, adding another name for the settlement was Karke, which Azerbaijan changed into Kyarki.
His comments came after Azerbaijani Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov’s statement that “enclaves in the territory of Armenia”, including Tigranashen, will be returned to Baku.
“The same holds true for the historical Armenian villages in Tavush, such as Voskepar, which was part of the Barana district of Ijevan province both in 1918-1920 and during the Soviet era,” Tatoyan said.
“It is the distortion of historical facts, blatant disregard for the rights of border residents and their security, the failure to draw lessons from history and clearly unprofessional approaches that have deprived us of the legal basis to protect the rights and interests of Armenia and its citizens for decades, putting the security of our country at risk,” he stated, also sharing maps.