Պատերազմում զոհվածներին հաշվել են կորոնավիրուսի հետևանքով մահացածների թվում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն իր հերթական զեկույցում ահազանգել է, որ Հայաստանում COVID-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ տվյալները ուռճացված են։
Առողջապահության նախարարությունից արձագանքել են, որ Անահիտ Ավանեսյանի հանձնարարությամբ COVID-19-ի հետևանքով ավելցուկային մահերի վերաբերյալ ԱՀԿ հերթական զեկույցի` Հայաստանի վերաբերյալ տվյալները ենթարկվել են վերլուծության:
Պարզվել է, որ COVID-19-ի հետևանքով մահացության հաշվարկման տեխնիկական աշխատանքային խմբի զեկույցում ներակայացված` համավարակի առաջին 2 տարիների ընթացքում ավելցուկային մահերի մեջ ներառվել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով արձանագրված մահերը:
ԱՆ-ից նշում են, որ բացի այդ, 2020 և 2021 թվականների համար փորձագետների կողմից օգտագործվել են հասանելի նախնական տվյալներ, որոնք տարբերվում են վերջնականից:
«Հաշվի առնելով վերոգրյալը` առողջապահության նախարարությունը կդիմի ԱՀԿ-ին` պահանջելով լրացուցիչ մեկնաբանություններ և հրապարակված վերլուծության վերանայում»,ասված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով խնդրին գրել է.
«ԱՀԿ-ն իր Covid-19-ի վերաբերյալ զեկույցում նշել է, որ Հայաստանում Covid-19-ի ավելցուկային մահերի թիվը ուռճացված է, ինչին ի պատասխան առողջապահության նախարարությունը սկսել է արդարանալ և մեղքը գցել հաշվարկների տեխնիկական խմբի գործունեության վրա, որ «պատահականության» և/կամ «տեխնիկական սխալի» արդյունքում, ավելցուկային մահերի մեջ ներառվել են նաև 44-օրյա պատերազմի արդյունքում մահացած անձիք...
Առաջին հայացքից դա իրականում «տեխնիկական սխալ» է, սակայն այդ «տեխնիկական սխալը», շատ տարօրինակ և իշխանությունների համար «երջանիկ» զուգադիպությամբ, իրենց համար լուծել է միանգամից 2 քաղաքական հարց:
Հարց 1. 44-օրյա պատերազմում զոհված մեր հայրենակիցների թիվը «նվազել» է, ի հաշիվ կորոնավիրուսային մահացության թվերի ավելացման: Պատկերացրեք, թե որքան են թիվ նկարել կորոնավիրուսի մահացության մեջ, որ նույնիսկ ԱՀԿ-ն է փաստել, որ թիվը ուռճացված է: Դե մեղավորն էլ երկիրը պատերազմի տարած և պարտության հասցրած իշխանությունը չէ, այլ այդ զզվելի ու գարշելի կորոնավիրուսն է...
Հարց 2. Կորոնավիրուսային մահացության թվերը ուռճացնելով սփռել են վախի մթնոլորտ բնակչության և բուժաշխատողների շրջանում, ինչն էլ հնարավորություն է տվել ակտիվացնել բուժաշխատողների կողմից պատվաստանյութերի քարոզչությունը և կիրառել պարտադրանքի ու շանտաժի գործիքը՝ բնակչությանը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստելու համար:
Հերթական անգամ մեր բնակչությունը դարձավ մանիպուլյացիայի և կեղծիքի զոհ:
Իսկ, եթե հաշվի առնենք, որ ԱՀԿ-ն քաղաքական կառույց է և այդ տեղեկատվությունը տարածում է գործող իշխանությունների հրաժարականը պահանջելու ակտիվ փուլում, ապա կարելի է եզրակացության գալ, որ գործող իշխանությունն այլևս պետք չէ նաև արևմուտքին, ուստի կարելի է նրանց օգտագործած դիմակի նման դեն նետել»։
Հիշեցնենք, ապրիլի 13-ին ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ այդ օրվա դրությամբ 44-օրյա պատերազմի զոհերի թիվը 3825 է։
Կորոնավիրուսի hամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, մայիսի 9-ի դրությամբ Հայաստանում մահացել է կորոնավիրուսով 10 307 հիվանդ։

В Армении в статистику смертности от COVID-19 включили потери в войне в Арцахе
Согласно последним оценкам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в Армении данные избыточной смертности из-за коронавируса преувеличены.
ВОЗ поясняет, что к избыточной смертности относятся случаи смерти, связанные с COVID-19 прямо — по причине болезни, а также косвенно — в силу воздействия пандемии на системы здравоохранения и общество.
В Минздраве Армении ответили, что по поручению Анаит Аванесян представленные в очередном докладе ВОЗ данные избыточной смертности из-за коронавируса по Армении были проанализированы.
Выяснилось, что в представленные в докладе технической рабочей группы по оценке смертности от COVID-19 данные избыточной смертности из-за коронавируса за два года пандемии были включены смерти, зарегистрированные из-за 44-дневной войны.
Кроме того, отмечается, что экспертами использовались предварительные данные за 2020-2021 годы, которые отличаются от окончательных.
«В связи с этим минздрав обратится в ВОЗ, требуя дополнительные комментариями и пересмотра опубликованного анализа», – отмечается в сообщении.
Врач Геворк Григорян, коснувшись проблемы, на своей странице в Facebook написал:
«ВОЗ в своем докладе по Covid-19 заявила, что в Армении данные избыточной смертности из-за коронавируса преувеличены. В ответ на это Минздрав Армении начал оправдываться, сваливая вину на деятельность технической группы, изучающей летальность от коронавируса, которая «случайно» и/или в результате "технической ошибки" в статистику избыточной смертности за первые два года пандемии включила случаи смерти, зафиксированные в результате 44-дневной войны.
На первый взгляд, это действительно "техническая ошибка", но эта "техническая ошибка" по очень странному и "счастливому" для властей стечению обстоятельств, решила для них сразу 2 политических вопроса.
Вопрос 1. Число наших соотечественников, погибших в 44-дневной войне, "уменьшилось" за счет увеличения смертности от коронавируса. Представьте, как много они рисовали цифры в статистике по смертности от коронавируса, что даже ВОЗ констатировала, что статистика преувеличена. Ну, а виновна не принесшая стране войну и поражение власть, виновен этот гадкий и противный коронавирус...
Вопрос 2: Преувеличивая данные по смертности от коронавируса, они посеяли среди населения и медицинских работников атмосферу страха, что позволило активизировать кампанию по пропаганде медработниками вакцин и использовать инструмент принуждения и шантажа для вакцинации населения от коронавируса.
В очередной раз наше население стало жертвой манипуляций и фальсификаций.
А если учесть, что ВОЗ – политическая структура и она распространяет эту информацию в активной стадии требования отставки действующей власти, то можно сделать вывод, что нынешняя власть больше не нужна и Западу, поэтому она может быть выброшена, как использованная маска».
Напомним, что 13 апреля в Национальном Собрании Никол Пашинян заявил, что по положению на тот день, число жертв 44-дневной войны составило 3825 человек.
По официальным данным, с начала пандемии, по положению на 9 мая, в Армении скончались 10 307 больных коронавирусом.