Պուտինի ու Փաշինյանի մասնակցությամբ Մոսկվայում կանցկացվի ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը
Մայիսի 16-ին Մոսկվայում կանցկացվի ՀԱՊԿ անդամ երկրների գագաթնաժողով՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Նրա խոսքով, միջոցառման մասնակիցները կունենան հանդիպումներ, միմյանց հետ կշփվեն նաև աշխատանքային նախաճաշի ձևաչափով։
«ՀԱՊԿ 30-ամյակի առթիվ գագաթաժողովի շրջանակում կազմակերպության անդամ երկրների առաջնորդների հանդիպում կլինի։ Ակնկալվում է, որ միջոցառման ավարտին լրագրողների համար հայտարարություններով հանդես կգան ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն ու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը»,-ասել է Պեսկովն ու հիշեցրել, որ Հայաստանն այս պահին ՀԱՊԿ-ը նախագահող երկիրն է։

The upcoming summit of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), a post-Soviet security bloc, will be held in the Russian capital of Moscow on 16 May with Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in attendance.
"A summit of the organization's member states will be held in Moscow on May 16 on the occasion of the CSTO's 30th anniversary. There will be both a meeting of the leaders and their separate interaction in a working breakfast format," TASS quoted Kremlin spokesman Dmitry Peskov as telling reporters on Thursday.
CSTO Secretary General Stanislav Zas and Nikol Pashinyan who currently chairs the organization, will make statements to the media after the event.
Earlier Peskov reported that the meeting of the CSTO leaders may touch upon the situation in Ukraine.
A bilateral meeting between Putin and Belarusian President Alexander Lukashenko is expected to take place on the sidelines of the summit.