Ֆինլանդիայի նախագահն ու վարչապետը պաշտպանում են ՆԱՏՕ-ին երկրի անդամակցության որոշումը
Ֆինլանդիան պետք է անհապաղ հայտ ներկայացնի Հյուսիսատլանտյան դաշինքին անդամակցելու համար։ Այս մասին ասված է երկրի նախագահ Սաուլի Նիինիստեի և վարչապետ Աննա Մարինի համատեղ հայտարարության մեջ, որը ներկայացնում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
«Ֆինլանդիան պետք է անհապաղ հայտ ներկայացնի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար։ Մենք հույս ունենք, որ ազգային քայլերը, որոնք դեռ անհրաժեշտ են այդ որոշումն ընդունելու համար, արագ կձեռնարկվեն առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում»,- նշված է հայտարարությունում։
Նրանց կարծիքով՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը կամրապնդի Ֆինլանդիայի անվտանգությունը, իսկ երկիրը կուժեղացնի դաշինքը։
Շվեդիան և Ֆինլանդիան երկար տարիներ պահպանել են չեզոքությունը և չեն անդամակցել Դաշինքին, սակայն այդ մասին խոսել են Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության ֆոնին:

Finnish President Sauli Niinisto and Prime Minister Sanna Marin say they support joining the NATO military alliance, abandoning decades of neutrality for the Nordic country, which shares a long border with Russia, RFE/RL reports.
"NATO membership would strengthen Finland’s security. As a member of NATO, Finland would strengthen the entire defense alliance. Finland must apply for NATO membership without delay. We hope that the national steps still needed to make this decision will be taken rapidly within the next few days," the two leaders said in a joint statement on May 12.
Sweden is also expected to announce its intention to join NATO in the coming days.
While no formal date is expected to be announced immediately for when accession could take place, NATO will hold a summit in Madrid on June 28-29.