Տղերքը կալանավորված են, քանի որ իրավապահ համակարգը չնչին անկախությունից հրաժարվել է. Վարդևանյան
«2021 թվականի օգոստոսին, երբ այլևս նույնիսկ երեք պատգամավոր ապօրինի կալանավորված էր հայտարարել էի, որ մեր Հայաստանը գնում է դեպի բռնապետություն: Դա հայտարարել էի մեծ ցավով: Իրազեկել էի ԱՄՆ և ԵՄ դեսպաններին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, ի պատասխան ստացել էի լռություն ու անգործություն:
Այսօր արդեն մեր Շարժման ակտիվ, չափազանց հայրենասեր անդամներ` Տարոն Մանուկյանը, Գոռ Սարգսյանը, Արսեն Մարտոյանը, Գերասիմ Վարդանյանը, Գոռ Մաթևոսյանը ԱՊՕՐԻՆԻ կալանավորված են։ Քրեական գործ են հարուցել թող քննություն իրականացնեն, բայց բռնապետության կանոնը ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԿԱԼԱՆՔՆ Է, հենց միայն դրա համար էլ կալանավորված են:
Տղերքը կալանավորված են, քանի որ օրվա իշխանությունը ֆետիշացնում է կալանքը: Տղերքը կալանավորված են, քանի որ իրավապահ համակարգը չնչին անկախությունից հրաժարվել է: Այս ամենից միայն հակառակ արձագանք են ստանալու: Սա վերաբերում է բոլոր ապօրինի ձերբակալումներին ու կալանքներին, քաղաքական հետապնդումներին:
Հայաստանում բռնապետություն ՉԻ ԼԻՆԵԼՈւ, ԱՐԴԱՐՈւԹՅՈւՆ ԼԻՆԵԼՈւ Է: Վստահեցնում եմ, մեր ուժը լինելու է նրանում, որ այլևս երբեք իրավապահների անկախությունը չի նսեմացվելու, իսկ պատվեր կատարողները համակարգում տեղ ԵՐԲԵՔ չեն ունենալու»։

Lawyer Aram Vardevanyan, an MP of the opposition Hayastan bloc, took to Facebook on Friday to denounce the arrest of several opposition activists as “unlawful”, stressing that law enforcement is no longer independent.
"In August 2021, when three parliament deputies were illegally arrested, I stated that Armenia was heading towards a dictatorship. I alerted the U.S. and EU ambassadors about the situation, however they remained silent and inactive,” he said.
“Active and extremely patriotic members of the Resistance Movement, Taron Manukyan, Gor Sargsyan, Arsen Martoyan, Gerasim Vardanyan and Gor Matevosyan, have now been arrested unlawfully. A criminal case has been opened; let them investigate it, but the rule of dictatorship implies an imminent arrest, that's why they were remanded into custody,” Vardevanyan said.
“The guys are arrested because the current authorities have made a fetish of arrest. They are arrested because law enforcement has lost its independence. All this will only cause a backlash. It refers to all unlawful detentions and arrests as well as political persecution,” the MP stated.