«Հրապարակ». Ովքեր են ազատման դիմումներ գրած կարմիր բերետավորները
«Երեկ լուր տարածվեց, որ ոստիկանության կարմիր բերետավորներից մի քանիսն ազատման դիմումներ են գրել՝ չցանկանալով կատարել անօրինական հրամանները և բիրտ ուժ կիրառել դիմադրության շարժման մասնակիցների նկատմամբ։
Համակարգի մեր աղբյուրներից տեղեկացանք, որ նրանց օրինակին դիմելու մտադրություններ ուրիշներն էլ ունեն։ Սակայն դիմումները տևական ժամանակ է՝ չեն մակագրվում, ու փորձում են ամեն կերպ համոզել, անգամ մեծ պարգևավճարներ են խոստանում, որպեսզի ոստիկանները հետ վերցնեն ազատվելու դիմումները։
Մեզ հաջողվեց նրանցից երկուսի անունը պարզել. մեկը մայորի կոչում ունեցող Խաչիկ Թովմասյանն է, մյուսը՝ ավագ լեյտենանտ Նարեկ Հարությունյանը։ Ոստիկանության մեր աղբյուրներն ասում են, որ ամեն ինչ անելու են քաղաքական իշխանության մակարդակով, որպեսզի կանխեն այդ հրաժարականները, քանի որ դրանք կարող են դոմինոյի էֆեկտով տարածվել ինչպես ոստիկանության, այնպես էլ ուժային այլ համակարգերի վրա»։

«Грапарак»: Кто их «красных беретов» представил рапорты об увольнении
Вчера распространилась информация о том, что несколько служащих спецназа полиции («красные береты») написали заявления об увольнении, не захотев выполнять незаконные приказы и применять грубую силу против участников акций гражданского неповиновения, пишет газета «Грапарак».
Как сообщили источники издания в системе, есть также другие, которых намерены последовать их примеру. Однако, заявления уже долгое время не подписываются, их пытаются уговорить любым способом, обещают даже премии, чтобы полицейские забрали свои рапорты об увольнении.
«Нам удалось выяснить имена двух из них: один в звании майора Хачик Товмасян, другой – старший лейтенант Нарек Арутюнян. Наши источники в полиции говорят, что на уровне политического руководства будет сделано все, чтобы предотвратить эти отставки, поскольку это может по эффекту домино распространиться как на полицию, так и другие силовые структуры», - пишет газета.