Քանի ողջ ենք, պետք է հաղթենք. փոխգնդապետ Սարգիս Ստեփանյան
Panorama.am - Տարիներ առաջ, երբ ես եկա հիվանդանոց Ձեզ տեսնելու, ասացիք՝ մի նկարեք, որ թուրքն այսպես ինձ չտեսնի...  Այդ օրվանից, անընդհատ, թուրքը Ձեզ տեսել է միայն հաղթած՝ էլ լեռնագնացություն, էլ լող, էլ բազկամարտ ու՝ Դուք բազկամարտի Եվրոպայի, աշխարհի չեմպիոն։  Ի՞նչն է ավելի շատ  ձեզ առաջ մղում հաղթանակների՝ հանուն մարդու, թե՞ ի հեճուկս թուրքի։
Սարգիս Ստեփանյան- Հայ տեսակը հաղթող տեսակ է։ Միշտ ասում եմ՝ մեր հայոց բանակը, հայ զինվորը չի պարտվել։ Մենք քանի ողջ ենք, պետք է հաղթենք տարբեր հարթակներում՝ սպորտի, կրթության, պատերազմի։ Մենք մեր տեսակը պետք է ցույց տանք։ Ես այդ տեսակի մեջ եմ։ Քանի Աստված առողջություն տա, ողջ լինենք, փորձելու եմ տարբեր ոլորտներում հաղթող ճանաչվեմ ու նույն հաջողությամբ իմ թիմը, իմ երեխաները, իմ ընկերները, որովհետև մենք նույն գաղափարով ենք շարժվում։
Ես որևէ մեկին ցույց տալու համար չեմ անում,  մենք մեր տեսակն առհասարակ ամեն օր պետք է ցույց տանք։
Panorama.am - Հիմա արդեն Ձեր որդին՝
Վարդանն է մասնակցում Բազկամարտի Եվրոպայի առաջնությանը։
Ի՞նչ արդյունքներ է  գրանցել։
Ինչո՞ւ հենց բազկամարտ։
Դո՞ւք եք մարզում իրեն։
Ի՞նչ խորհուրդներ եք տալիս մրցումներից առաջ Ձեր որդուն։
Սարգիս Ստեփանյան - Իմ տղան արդեն 17 տարեկան է։ Բազկամարտի Եվրոպայի առաջնությանում հանդես եկավ։ Բավականին լուրջ մրցապայքարներով անցավ ու զբաղեցրեց երրորդ հորիզոնականը։ Ինչո՞ւ հենց բազկամարտ։ Երևի թե, որ ես բազկամարտով զբաղվեցի, հետս եկավ մարզադահլիճ, սեր առաջացավ և ցանկացավ նմանվել հայրիկին։ Իր մարզիչն իր հորեղբայրն է՝ Գևորգ Ստեփանյանը։ Ես էլ եմ իրեն ուղղություններ, խորհուրդներ տալիս։ Բացի մարզական խորհուրդներից, որ ճիշտ մարտավարություն վարի, որպեսզի հաղթող ճանաչվի, նաև՝ լավ մարդ դառնա, պիտանի լինի իր ազգին, ծառայի իր հայրենիքին, անմնացորդ նվիրվի հայրենիքն, սիրի իր ժողովրդին։
Panorama.am - Այնքան ենք սովորել Ձեր նորանոր հաղթանակներին, անընդհատ առաջընթացին, որ դա արդեն չի էլ զարմացնում։ Նույնիսկ արդեն ենթագիտակցաբար պատերազմից վիրավորումներով դուրս եկած մեր երիտասարդներից ենք սպասում նույնը։  Գիտենք՝ խորհորդներով ու ներկայությամբ նրանց կողքին էլ եք։ Ի՞նչ եք անում հիմա, ի՞նչ նպատակներ ունեք նրանց ու Ձեզ համար։
Սարգիս Ստեփանյան - Բուխարեստում անցկացվում է հաշմանդամային բազկամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, մեծ թիմով այնտեղ ենք։ Ունենք վիրավոր տղաներ, ովքեր առաջնությունում արդեն տարբեր հորիզոնականներ են զբաղեցրել։ Մեր նպատակն է՝ առողջ ապրելակերպ, առողջ գաղափարով մտածել, շարժվել և հաղթել, շարունակել ողջ մարդուն վայել ապրել, հպարտ ապրել, հայի կեցվածքը պահել, ոչ թե նվնվալ։ Շոտով նոր մարզասրահ կունենանք։ Մեր նպատակներից  է շրջաններում էլ բացենք մարզասրահներ։ Փոքրիկ-փոքրիկ քայլերով ոտքի կանգնենք ու մեր տեսակը ցույց տանք։
Panorama.am - Շնորհակալություն հարցերին պատասխանելու համար։
Սարգիս Ստեփանյանը 2014 թվականի ամռանն Արցախի պաշտպանական շրջաններից մեկում հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունը հետ մղելիս վիրավոր ծառայակից ընկերոջ մարմինը ականապատված տարածքից հանելու ժամանակ վիրավորվել էր ականի պայթյունից՝ կորցնելով երկու ոտքն ու ձեռքը։ Վիրավորումից ամիսներ անց նա ոտքի կանգնեց, սկսեց քայլել ու զբաղվել սպորտով։
ՀՀ ԶՈւ փոխգնդապետ, «Արիության համար» մեդալակիր, հաշմանդամություն ունեցողների բազկամարտի Եվրոպայի առաջնության կրկնակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության եռակի չեմպիոն Սարգիս Ստեփանյանն իր քայլերով, հաջողություններով ցույց է տալիս՝ երբեք չպետք է հանձնվել, պետք է առաջ գնալ ու հասնել նպատակին։ Նա բոլորին է հիացնում իր կամքի ուժով, հերոս, ում կողքին ապրելու համար անգամ հպարտ ենք...

Подполковник Саркис Степанян: Пока мы живы – мы должны побеждать
Panorama.am: Много лет назад, когда я пришла навестить Вас в больнице, Вы попросили не снимать, чтобы турки не увидели Вас таким... С того дня, всегда, турки видели Вас только победителем: и альпинизм, и плавание, и армрестлинг – и Вы многократный чемпион мира и Европы по армрестлингу. Что Вами больше всего движет на пути к победам – во имя человека или вопреки турку?
Саркис Степанян: Армянин – побеждающий вид. Я всегда говорю, что наша армянская армия, армянский военный не потерпел поражения. Пока мы живы – мы должны побеждать на разных платформах: в спорте, образовании, войне. Мы должны показать свой тип. Я такого типа. Даст Бог здоровья, я буду стараться становиться победителем в разных сферах, точно так же, как моя команда, мои дети, мои друзья, поскольку мы руководствуемся общей идеей. Я делаю это не для того, чтобы кому-то что-то показать, мы вообще каждый день должны показывать свой тип.
Panorama.am: Теперь уже Ваш сын – Вардан – участвует в чемпионате Европы по армрестлингу.
Какие результаты он зафиксировал?
Почему именно армрестлинг?
Вы его тренируете?
Какие советы Вы даете своему сыну перед соревнованиями?
Саркис Степанян: Моему сыну уже 17 лет. Он участвовал в чемпионате Европы по армрестлингу. Он прошел через достаточно серьезные соревнования и занял третье место. Почему именно армрестлинг? Может быть, когда я занимался армрестлингом, он приходил со мной в зал, так зародилась любовь, он захотел быть похожим на отца. Его тренером является его дядя – Геворк Степанян. Я также даю ему советы, подсказки. Помимо спортивных советов, чтобы он придерживался правильной тактики и стал победителем, также – быть хорошим человеком, быть полезным своему народу, служить своей Родине, посвятить себя Родине, любить свой народ.
Panorama.am: Мы настолько привыкли к Вашим победам, постоянному прогрессу, что это даже не удивляет. Даже уже подсознательно того же мы ждем и от наших молодых людей, получивших ранения на войне. Мы знаем, что советами и присутствием Вы также рядом с ними. Чем  Вы сейчас занимаетесь, какие цели ставите перед ними и перед собой?
Саркис Степанян: В Бухаресте проходит чемпионат Европы по Пара-Армрестлингу, мы там с большой командой. У нас есть раненые ребята, которые уже занимали разные места на первенстве. Наша цель – здоровый образ жизни, здоровое мышление, двигаться к победе, продолжать жить достойно, жить гордо, держать армянскую осанку, а не ныть. Скоро у нас будет новый спортзал. Одна из наших целей — открыть спортзалы и в областях. Маленькими шажками выправим спину и покажем свой тип.
Сегодня он вдохновляет и удивляет многих своими достижениями – двукратный чемпион Европы по армрестлингу среди спортсменов, имеющих проблемы опорно-двигательного аппарата, трёхкратный чемпион мира, награждённый медалью «За отвагу» Саркис Степанян на собственном примере, пройденному пути демонстрирует, что нельзя сдаваться, опускать руки, а нужно двигаться только вперед.