ԱԳ նախարարները՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի վերաբերյալ»
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են. «Մայիսի 12-ին Դուշանբեում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շրջանակներում արցախահայության անվտանգության, իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման, ինչպես նաև ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրների շուտափույթ լուծման կարևորությունը՝ այդ թվում հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը»։
Մյուս երկու երկրների ԱԳՆ-երի մեկնաբանությունները, թե ինչի շուրջ են խոսել՝ դեռ չկա։ Ամեն անգամ Արարատ Միրզոյանը, չլինելով ՀՀ ներկայացուցիչ՝ որպես փաշինյանյան կառավարության անդամ, կրկին ու կրկին խոսում է «տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման» մասին, ինչի վտանգի մասին կրկին ու կրկին զգուշացրել են փորձագետները։

Главы МИД Армении, РФ и Азербайджана обменялись мнениями относительно договора о нормализации отношений между Ереваном и Баку
21:22 12/05/2022
12 мая в Душанбе состоялась встреча глав МИД Армении, России и Азербайджана. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
Был обсужден процесс выполнения обязательств, взятых трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Состоялся обмен мнениями относительно разблокировки региональных коммуникаций и экономических связей, формирования комиссии по вопросам делимитации и пограничной безопасности, а также относительно договора о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Министр Мирзоян подтвердил позицию армянской стороны относительно обеспечения безопасности, прав и свобод армян Арцаха в рамках всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также статуса Нагорного Карабаха.
Министр иностранных дел Армении также подчеркнул важность скорейшего решения гуманитарных проблем, создавшихся в результате 44-дневной войны, в том числе необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных.