Տղերքը կալանավորված են, քանի որ իրավապահ համակարգը չնչին անկախությունից հրաժարվել է. Վարդևանյան
«2021 թվականի օգոստոսին, երբ այլևս նույնիսկ երեք պատգամավոր ապօրինի կալանավորված էր հայտարարել էի, որ մեր Հայաստանը գնում է դեպի բռնապետություն: Դա հայտարարել էի մեծ ցավով: Իրազեկել էի ԱՄՆ և ԵՄ դեսպաններին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, ի պատասխան ստացել էի լռություն ու անգործություն:
Այսօր արդեն մեր Շարժման ակտիվ, չափազանց հայրենասեր անդամներ` Տարոն Մանուկյանը, Գոռ Սարգսյանը, Արսեն Մարտոյանը, Գերասիմ Վարդանյանը, Գոռ Մաթևոսյանը ԱՊՕՐԻՆԻ կալանավորված են։ Քրեական գործ են հարուցել թող քննություն իրականացնեն, բայց բռնապետության կանոնը ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԿԱԼԱՆՔՆ Է, հենց միայն դրա համար էլ կալանավորված են:
Տղերքը կալանավորված են, քանի որ օրվա իշխանությունը ֆետիշացնում է կալանքը: Տղերքը կալանավորված են, քանի որ իրավապահ համակարգը չնչին անկախությունից հրաժարվել է: Այս ամենից միայն հակառակ արձագանք են ստանալու: Սա վերաբերում է բոլոր ապօրինի ձերբակալումներին ու կալանքներին, քաղաքական հետապնդումներին:
Հայաստանում բռնապետություն ՉԻ ԼԻՆԵԼՈւ, ԱՐԴԱՐՈւԹՅՈւՆ ԼԻՆԵԼՈւ Է: Վստահեցնում եմ, մեր ուժը լինելու է նրանում, որ այլևս երբեք իրավապահների անկախությունը չի նսեմացվելու, իսկ պատվեր կատարողները համակարգում տեղ ԵՐԲԵՔ չեն ունենալու»։

Арам Вардеванян: Парни арестованы, поскольку правоохранительная система утратила независимость
Депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Арам Вардеванян на своей странице в Facebook написал:
«В августе 2021 года, когда были незаконно задержаны трое депутатов, я заявил, что Армения движется к диктатуре. Я говорил это с большой болью. И проинформировал послов США и ЕС о сложившейся ситуации, но в ответ получил молчание и бездействие.
Сегодня уже НЕЗАКОННО арестованы уже активные, крайне патриотичные члены нашего Движения – Тарон Манукян, Гор Саркисян, Арсен Мартоян, Герасим Варданян, Гор Матевосян. Возбудили уголовное дело – пусть проводят расследование, но правило диктатуры – ОБЯЗАТЕЛЬНЫЙ АРЕСТ, только поэтому их и арестовали.
Парни арестованы, поскольку нынешние власти фетишируют арест. Они арестованы, потому что правоохранительная система утратила независимость. Это все вызовет лишь обратную реакцию. И это касается всех незаконных задержаний и арестов, а также политических преследований.
В Армении диктатуры НЕ БУДЕТ, БУДЕТ справедливость. Уверяю, что наша сила будет в том, что независимость правоохранительных органов больше никогда не будет умаляться, а тем, кто выполняет приказы, НИКОГДА не будет места в системе».