Դա Իրանի հայելային պատասխանն է Հայաստանին. տնտեսագետ
Օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ Իրանը չեղյալ է հայտարարել 2004 թվականի մայիսին Հայաստանի հետ կնքած համաձայնագիրը, և մայիսի 21-ից Իրան մուտք գործող հայկական պետհամարանիշով ցանկացած մեքենա պետք է վճարի 120 դոլար:
Իրանի ճանապարհի և քաղաքաշինության նախարարությունը որոշումը հիմնավորվել է նրանով, որ հայկական կողմը չհարգելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ 2018 թվականից սկսել է մաքսատուրք գանձել իրանական պետահամարանիշներով ավտոմեքենաներից, և 2021թ. սկզբից միակողմանի չեղարկել է Մեղրիի տերմինալում բեռնաթափման ու բեռնավորման հնարավորությունը։
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով այդ որոշմանը, նշեց, որ հիմնավորումն այն է՝ հայկական կողմը չի պահպանել ձեռք բերված պայմանավորվածությունը և, ըստ էության, Իրանը հայելային քայլ է իրականացնում։
Տնտեսագետը կարծում է, որ այս որոշման արդյունքում Հայաստանից Իրան մեկնող բեռնատարների տրանսպորտային ծախսերը կավելանան։ Սակայն, ըստ նրա, պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստան-Իրան, Իրան-Հայաստան բեռնափոխադրումները հիմնականում իրականացվում են իրանական բեռնատարներով, այսինքն՝ Իրան բեռներ տեղափոխող հայկական բեռնատարները քիչ են։
«Երբ հայկական կողմը որոշում էր կայացրել, որ Հայաստանն ու Իրանը գումար չեն գանձի բեռներ տեղափոխելու համար, ըստ էության, այստեղ ավելի շատ իրանական կողմն էր շահում, քանի որ նրանց բեռնատարներն ավելի շատ են գալիս դեպի Հայաստան։ Իրականում իրանական բեռնափոխադրման ծառայություններն ավելի մատչելի են, քան մերը։ Բացի այդ, Իրանով բեռնափոխադրումներ իրականացնելիս խնդիրներ են ի հայտ գալիս։ Բազմաթիվ տնտեսվարողներից գիտեմ, որ նրանք նախընտրում են Իրանի տարածքով բեռներ տեղափոխել հենց իրանական կազմակերպությունների միջոցով, այդ դեպքում խնդիրներն անհամեմատ ավելի քիչ են»,- ասաց Սուրեն Պարսյանը։
Այս դեպքում, ինչպես նշում է տնտեսագետը, հիմնականում կտուժեն հայկական այն ընկերությունները, որոնք իրենք են բեռներ տեղափոխում Իրան, այսինքն՝ նրանց ծառայությունները կթանկանան։
Հարցին, թե այս որոշումով կարող են հետևություն անել, որ Իրանի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ փոխվել է, Սուրեն Պարսյանն ասաց, որ այդ կարծիքին չէ, քանի որ դա այնպիսի գլոբալ թեմա չէ, որ Իրանի վերաբերմունքը փոխվի։
«Իրականում այս իրավիճակից Հայաստանն է շահելու, պետական բյուջե ավելի շատ գումար է  մտնելու։ Օրինակ, եթե Հայաստանի տարածք մտնում է 100 իրանական բեռնատար, իսկ Իրան՝ հինգ հայկական բեռնատար, բնականաբար, մեր բյուջե ավելի շատ գումար է մտնում։ Կարծում եմ, որ հայկական կողմի քաղաքականությունը ֆիսկալ նպատակ է հետապնդել՝ տեսնելով, որ իրանական բեռնատարներն անհամեմատ շատ են, մտածել են՝ այդ գումարից չհրաժարվել»,- ընդգծեց Սուրեն Պարսյանը։

Сурен Парсян: Это зеркальный ответ Ирана Армении
Несколько дней назад стало известно, что Иран, расторгнув соглашение с Арменией от 2004 года, с 21 мая при въезде в страну будет взимать 120 долларов с каждого автомобиля с армянскими государственными номерами.
Министерство дорог и градостроительства Ирана обосновало свое решение тем, что армянская сторона, вопреки достигнутым договоренностям, с 2018 года начала взимать таможенные пошлины с автомобилей с иранскими госномерами. Кроме того, с начала прошлого года Армения в одностороннем порядке аннулировала возможность разгрузки и погрузки на Мегринском терминале.
В комментарии для Panorama.am экономист Сурен Парсян, коснувшись данного решения, отметил, что обоснование – следующее: армянская сторона не стала соблюдать достигнутую договоренность, и, по сути, Иран предпринимает зеркальный шаг.
Экономист считает, что в результате этого решения возрастут транспортные расходы грузовых автомобилей, отправляющихся из Армении в Иран. Однако, по его словам, следует учитывать, что грузоперевозки Армения-Иран, Иран-Армения в основном осуществляются иранскими фурами, то есть перевозящих грузы в Иран армянских грузовиков немного.
«Когда армянская сторона принимала решение, что Армения и Иран не будут взимать деньги за грузоперевозки, по сути, здесь больше выигрывала иранская сторона, поскольку иранские фуры больше приезжают в Армению. В действительности, иранские услуги по перевозке грузов – более доступны, чем наши. Кроме того, при осуществлении грузоперевозок через Иран возникают проблемы. От множества хозяйствующих субъектов мне известно, что они предпочитают перевозить грузы по территории Ирана с помощью иранских компаний, и в этом случае проблем возникает несравнимо меньше», – сказал Сурен Парсян.
В этом случае, как отмечает экономист, в основном пострадают армянские компании, которые сами перевозят грузы в Иран, то есть их услуги подорожают.
На вопрос, можно ли из этого решения сделать вывод, что отношение Ирана к Армении изменилось, Сурен Парсян сказал, что он так не думает, поскольку это не такая глобальная тема, чтобы отношение Ирана изменилось.
«В действительности от этой ситуации выиграет Армения, в госбюджет поступит больше средств. Например, если на территорию Армении въезжает 100 иранских грузовиков, а Ирана – пять армянских фур, естественно, в наш бюджет поступает больше средств. Я думаю, что политика армянской стороны преследовала фискальную цель, видя, что иранских фур несравнимо больше, решили не отказываться от этой суммы», – подчеркнул Сурен Парсян.