Մասկը հայտարարել է պատահականության սկզբունքով Twitter-ի 100 օգտահաշիվների իսկությունը ստուգելու որոշման մասին
12:07 14/05/2022
Ամերիկացի միլիարդատեր, Իլոն Մասկը, հայտարարել է, որ կստուգի 100 օգտահաշիվ համանուն սոցցանցում, որպեսզի բացահայտի, թե արդյոք դրանք կեղծ են։ Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ուրբաթ օրը նա հայտնել էր Twitter-ի գնման դադարեցման մասին։ Ինչպես պարզաբանել Է միլիարդատերը, նա սպասում է ¸«այն տեղեկություններին, որոնք հաստատում են այն գնահատականները, ըստ որի՝ կեղծ օգտահաշիվները կազմում են սոցցանցի օգտատերերի 5%-ից պակասը»։ Նման գնահատականն իրականացվել է ընկերության հաշվետվության մեջ, որը հրապարակվել է մայիսի 2-ին։
«Դա պարզելու համար իմ թիմը պատահականության սկզբունքով կստուգի Twitter-ի 100  օգտատիրոջ»,- գրել է Մասկը Twitter-ում՝ առաջարկելով «մյուսներին անել նույնը»:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր սոցիալական ցանցում սպամ օգտահաշիվների դեմ պայքարելու իր մտադրության մասին։

Musk to randomly sample Twitter accounts to find out exact number of bots
Elon Musk on Friday said he plans to conduct his own research to determine the amount of Twitter users that are actually bots before his purchase of the social media company continues, Business Insider reports.
In a tweet sent early Friday morning, Musk said the Twitter deal was on hold until he could verify the site's estimate that fake or spam accounts represent less than 5% of users, though he added he was "still committed" to the acquisition.
On Friday evening Musk announced how his team would evaluate the estimate.
"To find out, my team will do a random sample of 100 followers of @twitter," Musk said in a tweet, referring to the platform's own account, which has more than 61 million followers. "I invite others to repeat the same process and see what they discover."
He added that he "picked 100 as the sample size number, because that is what Twitter uses to calculate" it's own estimate.
Twitter announced on April 25 it accepted Musk's buyout offer. A week later, Twitter said in a public filing that fake or spam accounts made up less than 5% of its monetizable daily active users in the first quarter.