Փաշինյան. ՀԱՊԿ անդամ երկրների արձագանքը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո այնքան էլ չուրախացրեց Հայաստանին
Կրեմլում կայացավ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպումը։ Նիստին, որը համընկնում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակի և Կազմակերպության 20-ամյակի հետ, մասնակցել են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի ղեկավարները։
Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադարձել է Արցախում 44-օրյա պատերազմին ՀԱՊԿ արձագանքին:
Նրա խոսքով՝ Երևանի համար շատ կարևոր հարցերում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն այնքան արդյունավետ չի արձագանքում, որքան Հայաստանն էր ակնկալում։ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի այս օրերին ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, և վերջինս դիմեց ՀԱՊԿ-ին՝ ճգնաժամային իրավիճակները կանխելու մեխանիզմներն ակտիվացնելու համար։
«Բայց, ցավոք, չենք կարող ասել, որ կազմակերպությունն արձագանքեց այնպես, ինչպես ակնկալում էր Հայաստանի Հանրապետությունը»,-ասաց Փաշինյանը և հավելեց. «Ավելին, մենք երկար ժամանակ բարձրացնում էինք ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից Հայաստանին ոչ բարեկամ երկրին զենք վաճառելու հարցը։ Արդյունքում այդ զենքերը կիրառվեցին Հայաստանի և հայ ժողովրդի դեմ։ Եվ սա նույնպես խնդիր է։
Անկեղծ ասած, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արձագանքը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո այնքան էլ չուրախացրեց Հայաստանի Հանրապետությանը և ընդհանրապես հայ ժողովրդին»։
Միաժամանակ նա ընդգծել է Ռուսաստանի Դաշնության և անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առանձնահատուկ դերը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման գործում։
«Ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններին»,-ընդգծել է Փաշինյանը։

Пашинян: Честно говоря, реакция стран-членов ОДКБ во время 44-дневной войны и после нее не очень обрадовала Республику Армения
В Кремле проходит встреча лидеров государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности. В сессии, приуроченной к 30-летию Договора о коллективной безопасности и 20-летию Организации, принимают участие главы России, Армении, Беларуси, Казахстана, Киргизии и Таджикистана.
Никол Пашинян в своем выступлении коснулся реакции ОДКБ на 44-дневную войну в Арцахе.
Как он отметил, по многим значимым для Еревана вопросам Организация Договора о коллективной безопасности реагирует не столь эффективно, как того ожидает Армения. Пашинян напомнил, что в прошлом году в эти дни войска Азербайджана вторглись на суверенную территорию Армении, и последняя обратилась в ОДКБ, чтобы задействовать механизмы по предотвращению кризисных ситуаций.
«Но, к сожалению, мы не можем сказать, что Организация реагировала так, как ожидала Республика Армения», – заявил Пашинян.
«Еще: долгое время мы поднимали вопрос о продаже оружия со стороны стран-членов ОДКБ Азербайджану – недружественной для Армении стране. В итоге это оружие было использовано против Армении и армянского народа. И это тоже проблема.
Честно говоря, реакция стран-членов ОДКБ во время 44-дневной войны 2020 года и после нее не очень обрадовала Республику Армения и вообще армянский народ», – сказал Пашинян.
При этом он подчеркнул «особую роль Российской Федерации и лично президента РФ Владимира Владимировича Путина в деле приостановки войны в Нагорном Карабахе».
«Я хочу еще раз подтвердить, что Армения продолжает быть приверженной трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 года и 11 января и 26 ноября 2021 года», – подчеркнул Пашинян.