Ադրբեջանը միշտ է հավակնություններ ունեցել Հայաստանի տարածքների նկատմամբ. Թաթոյան
«Ադրբեջանը միշտ է հավակնություններ ունեցել Հայաստանի այն տարածքների նկատմամբ, որոնք կարող էին տալ բաժանելու, Հայաստանի տարածքի մեջ սեպի նման խրվելու և ճանապարհների ու ռազմավարական ենթակառուվածքների նկատմամբ վերահսկողություն ունենալու հնարավորություն: Բայց դրանց հետո էլի կանգ չի առել ու նույն քաղաքականությունը շարունակել է արդեն նոր տարածքների նկատմամբ:
Օրինակ՝ 1918-1920թթ. Առաջին Հանրապետության կազմում, իսկ հետո էլ մինչև 1924թ. Խորհրդային Հայաստանի կազմում է եղել հայկական Բարանա (ներկայում՝ Նոյեմբերյան, Տավուշի մարզ) և ադրբեջանական Ղայմախլի (Ղայմախլու) գյուղերի միջև գտնվող 1002 դեսյատին տարածքով «Աջի» տեղամասը:
Այս վայրի անտառները եղել են զգալի ծառաշատ, իսկ արոտավայրերը` անասնապահության համար չափազանց հարմար, ուստի և գյուղացիների համար ունեցել են կեսնական կարևորություն: Ունեցել են անվտանգության ռազմավարական նշանակություն:
Ադրբեջանական իշխանություններն այդ ժամանակ մեծ ջանքեր են գործադրել այս տարածքին տիրելու համար՝ գիտակցելով, որ այդ դեպքում հնարավորություն կունենան Հայաստանի հյուսիսարևելյան տարածքները կտրել իրարից, վերահսկողություն սահմանել ճանապարհների նկատմամբ: ՀԽՍՀ գյուղերի բնակիչների իրավունքների համար այս լուծումը լրջագույն խնդիրներ էր ստեղծելու ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական, այլ նաև անվտանգության տեսանկյունից:
Արդյունքում՝ Անդրկովկասի կենտրոնական գործադիր կոմիտեի հողային հանձնաժողովի 1924 թ. հոկտեմբերի 31-ի որոշմամբ ՀԽՍՀ-ին պատկանող «Աջի» տեղամասի հյուսիսարևելյան մասը` 612 դեսյատին տարածքով, հանձնվել է Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին, իսկ հարավարևմտյան մասը` 390 դեսյատին տարածքով, ՀԽՍՀ-ին: Այսինքն՝ Հայաստանը զրկվել է այդ տարածքի մեծ մասից:
Չպետք է մոռանալ, որ ադրբեջանական քաղաքականությունը տարիների ընթացքում այդպես էլ չի փոխվել: Հայաստանյան այդ ժամանակվա կառավարութուններն անուշադրության են մատնել գյուղացիների իրավունքների հարցերը, մարդկանց անվտանգությունը՝ սահմանային հարցերը դիտարկելով տարածքային-քաղաքական ու մեխանիկական մոտեցումներով»։
Թերևս արժե ավելացնել, որ Ադրբեջանի նկրտումները Հայաստանի հանդեպ ժառանգած են Թուրքիայից։ Իսկ Թուրքիայի նկրտումների մասին պիտի որ Եվրոպան մոռացած չլինի։ Իր մասով։

Бывший Защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян пишет:
«Азербайджан всегда претендовал на те территории Армении, которые давали возможность разделить, вклиниться на территорию Армении и установить контроль над дорогами и стратегическими инфраструктурами. Однако они и после этого не останавливались и продолжали ту же политику, но уже в отношении новых территорий.
Например, в 1918-1920гг. в составе Первой Республики, а затем до 1924 года в составе Советской Армении находилась местность «Аджи» с площадью 1002 десятин между армянским селом Барана (сегодня – Ноемберян, Тавушская область) и азербайджанским селом Гаймахлы (Гаймахлу).
В этой местности были довольно густые леса, а пастбища были чрезвычайно удобны для животноводства, посему имели жизненно важное значение для сельчан. А также имели стратегическое значение в плане безопасности.
Азербайджанские власти тогда приложили большие усилия, чтобы завладеть этими территориями, осознавая, что в таком случае у них будет возможность оторвать северо-восточные территории Армении друг от друга, установить контроль над дорогами. Такое решение создало бы серьезнейшие проблемы для прав жителей сел Армянской ССР– не только с социально-экономической точки зрения, но и в плане безопасности.
В результате, решением Земельной комиссии Центрального исполнительного комитета Закавказья от 31 октября 1924г., северо-восточная часть принадлежащей Армянской ССР местности «Аджи» площадью в 612 десятин была сдана Азербайджанской ССР, а юго-западная часть в 390 десятин – Армянской ССР. То есть, Армения лишилась большей части этой территории.
Не следует забывать, что азербайджанская политика на протяжении лет так и не поменялась. Тогдашние армянские правительства не обращали внимания на вопросы прав человека, безопасность людей, рассматривая приграничные вопросы с территориально-политических и механических позиций.
Пожалуй, стоит добавить, что притязания Азербайджана к Армении унаследованы от Турции. А об устремлениях Турции Европа должна помнить. По своей части».