«Հայրենիք» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ, իրավաբան Արսեն Բաբայանը գրում է.
«Ապօրինի ձերբակալվել են «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը, կուսակցության անդամներ և այլ քաղաքացիներ:
Ոստիկանությունն ապօրինությունների նոր ռեկորդ է գրանցել. ավտոերթի մասնակիցներին ապօրինի ձերբակալում են ավտոմեքենաները թողնելով փողոցում:
Այսօր առավոտյան հարյուրավոր քաղաքացիներ խաղաղ անհնազանդություններ էին իրականացնում Երևանում, որի արդյունքում ամբողջությամբ խցանված էր Երևանի բոլոր մուտքերը:
Որպես խաղաղ հավաքի ձև ընտրվել էր ավտոերթը: Ոստիկանությունը դիմել է աննախադեպ ապօրինության. երթևեկող մեքենաներից իջեցրել է վարորդներին և ապօրինի ձերբակալել, որի հետևանքվ ավտոմեքենաները մնացել են փողոցում:
Վարորդները որևէ այնպիսի խախտում թույլ չեն տվել, որի համար հնարավոր կդառնար նրանց ձերբակալել:
Այդպիսի ապօրինությամբ ոստիկանությունը, փաստորեն, սահմափակել է քաղաքացիների խաղաղ հավանքներ անցկացնելու սահմանադրական իրավունքը՝ արգելելով հավաքի անցկացման ձևի ազատ ընտրությունը: Այլ կերպ ասած՝ ոստիկանությունը ոչ թե կիրառել է օրենքը, այլ՝ քաղաքական գործողությամբ խոչընդոտել է խաղաղ հավաքի անցկացման ձևին և բովանդակությանը:

Oppositionist blasts police for unlawful detentions of protesters in Yerevan
Lawyer Arsen Babayan, a senior member of the opposition Homeland Party, has denounced Armenia’s riot police for unlawful detentions of opposition protesters in Yerevan on Monday morning.
Homeland Party chief secretary Khachik Galstyan, other party members and opposition activists were illegally detained while holding peaceful car protests in the capital and completely paralyzing traffic on all major roads leading to the city, he said.
“The police took unprecedented illegal actions: they dragged drivers out of their cars and detained them unlawfully, with the cars left on the streets,” Babayan wrote on Telegram, stressing the drivers did not commit any violations.
“Resorting to such illegalities, the police, in fact, restricted the constitutional right of people to hold peaceful assemblies,” the lawyer said, urging international organizations to respond to it.