«Հայրենիք» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ, իրավաբան Արսեն Բաբայանը գրում է.
«Ապօրինի ձերբակալվել են «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը, կուսակցության անդամներ և այլ քաղաքացիներ:
Ոստիկանությունն ապօրինությունների նոր ռեկորդ է գրանցել. ավտոերթի մասնակիցներին ապօրինի ձերբակալում են ավտոմեքենաները թողնելով փողոցում:
Այսօր առավոտյան հարյուրավոր քաղաքացիներ խաղաղ անհնազանդություններ էին իրականացնում Երևանում, որի արդյունքում ամբողջությամբ խցանված էր Երևանի բոլոր մուտքերը:
Որպես խաղաղ հավաքի ձև ընտրվել էր ավտոերթը: Ոստիկանությունը դիմել է աննախադեպ ապօրինության. երթևեկող մեքենաներից իջեցրել է վարորդներին և ապօրինի ձերբակալել, որի հետևանքվ ավտոմեքենաները մնացել են փողոցում:
Վարորդները որևէ այնպիսի խախտում թույլ չեն տվել, որի համար հնարավոր կդառնար նրանց ձերբակալել:
Այդպիսի ապօրինությամբ ոստիկանությունը, փաստորեն, սահմափակել է քաղաքացիների խաղաղ հավանքներ անցկացնելու սահմանադրական իրավունքը՝ արգելելով հավաքի անցկացման ձևի ազատ ընտրությունը: Այլ կերպ ասած՝ ոստիկանությունը ոչ թե կիրառել է օրենքը, այլ՝ քաղաքական գործողությամբ խոչընդոտել է խաղաղ հավաքի անցկացման ձևին և բովանդակությանը:

Член политсовета партии «Айреник» («Отечество») Арсен Бабаян на своей странице в Facebook написал:
Полиция зафиксировала новый рекорд беззаконий. Участников автопробега незаконно задерживают, оставляя машины на улице.
Сегодня с утра сотни граждан проводили мирные акции неповиновения в Ереване, в результате чего все въезды в столицу были полностью парализованы.
В качестве формы мирного собрания был выбран автопробег. Полиция прибегла к беспрецедентному беззаконию: выводила из машин водителей и незаконно задерживала, в результате чего машины оставались на улице.
Водители не допускали какого-либо нарушения, за которое их можно было бы задержать.
Подобным беззаконием полиция, фактически, ограничила конституционное право граждан на проведение мирных собраний, запретив право на свободу выбор способа проведения собрания.
Иными словами, полиция применила не закон, а препятствовала политическими действиями форме и содержанию проведения мирного собрания.