Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Անն Լինդեն ստորագրել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքին միանալու դիմումը, Twitter-ում հայտնել է կազմակերպությունում երկրի ներկայացուցչությունը:
Փաստաթուղթը ստորագրվել է երեքշաբթի առավոտյան։
Անցած շաբաթվա վերջին Շվեդիայի իշխող Սոցիալ-դեմոկրատական աշխատավորական կուսակցությունը հայտարարել էր դաշինքին անդամակցելու հայտ ներկայացնելու որոշման մասին՝ նշելով, որ դրա հավանության դեպքում Ստոկհոլմը դեմ հանդես կգա երկրի տարածքում միջուկային զենքի և ռազմակայանների տեղակայմանը:
Ֆինլանդիան նույնպես պաշտոնապես որոշել է միանալ ռազմական դաշինքին։ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն իր հերթին խոստացել է արագացնել երկու նոր պետությունների ընդունման գործընթացը:
Հելսինկիի եւ Ստոկհոլմի բազմամյա չեզոքությունից հրաժարվելու հնարավորության մասին խոսել են Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության սկսվելուց հետո:

Swedish FM signs NATO application
Swedish Foreign Minister Ann Linde has signed a bid for the country’s accession to NATO, TASS reports.
"This seems to be something big and serious, as if we have made up our mind about what best of all suits Sweden," the SVT broadcaster quoted the Swedish foreign minister as saying.
Sweden will file its bid for NATO membership together with Finland’s application, she said.
The Swedish foreign minister said that she expected the document to be examined and ratified within 12 months.
The Swedish government made a decision on filing a bid for the country’s accession to the North Atlantic Treaty Organization on May 16.