Սպասելու ենք կոնկրետ արդյունքների. Սաղաթելյանը՝ ոստիկանապետի հետ հանդիպումից հետո
«Մենք մեր ու ձեր պահանջներով ոստիկանության ղեկավարության ու ոստիկանապետի հետ հանդիպեցինք»,- ոստիկանությունից դուրս գալով՝ հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող ու Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությամբ մտահոգ քաղաքացիները Ֆրանսիայի հրապարակից երթով շարժվել էին դեպի ոստիկանություն, ուր ներկայացվեց նրանց հիմնական պահանջները, ապա խորհրդարանական ընդդիմության մի քանի ներկայացուցիչներ հանդիպեցին ոստիկանապետի հետ։
Ի. Սաղաթելյանը հիշեցրեց իրենց առաջին պահանջը՝ «բոլոր այն ոստիկանները, որոնց անուններով և էկրաններով ցուցադրել ենք, այսօր քաղաքացիների, այդ թվում պատգամավորների նկատմամբ իրականացրել են ապօրինի հանցագործ գործունեություն, միչև վաղը պետք է կասեցվի նրանց գործունեությունը և ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության»։
«Ոստիկանապետը մեզ փոխանցեց, որ մեկ հոգու գործունեությունն այս պահին արդեն կասեցվել է, 37 հոգու նկատմամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն, հարուցվել է մեկ տասնյակից ավելի քրեական գործեր։ Այսօրվա դեպքերով տեղի են ունենում ուսումնասիրություն և ոստիկանությունը շատ կարճ ժամկետում հանդես կգա կոնկրետ հայտարարությամբ կոնկրետ դեպքերով»,- ասաց Սաղաթելյանը։
Նա նշեց, որ այս ընթացքում ավտոերթերից 80-ից ավելի մեքենաներ ապօրինի կերպով բռնագրված էին, տարբեր պատճառներով չէին վերադարձվում քաղաքացիներին։
«Պայմանավորվել ենք՝ բոլոր մեքենաները կվերադարձվեն մեր հայրենակիցներին»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Նա նշեց, որ ոստիկանությանը հստակ փոխանցել են՝ անցնող երկու օրվա ընթացքում անհամաչափ և բռնի ուժ է կիրառվել քաղաքացիների նկատմամբ, ինչը որևէ կերպ չի կարող կասցնել իրենց պայքարը, հետ պահել այդ պայքարից։
«Կոչ ենք արել վերջ տրվի նման գործողություններին։ Հույս ունենք՝ ոստիկանությունն ըմբռնումով է վերաբերելու մեր կոչին։
Մենք հայտարարել ենք, որ ոստիկանությունը մեր թիրախը չէ։ Եթե ոստիկանությունը շարունակում է ծառայել պետությանը, գործում է օրենքի շրջանակներում, ոստիկանության հետ որևէ խնդիր չունենք։ Կա մեկ մարդ, որին մենք օր առաջ պետք է հեռացնենք»,- ասաց Ի.Սաղաթելյանն ու ոստիկանության դիմաց հավաքված հազարավոր քաղաքացիներ միասին վանկարկեցին՝ «առանց Նիկոլ Հայաստան»։
Նա հայտարարեց, որ այս պահին համարում են իրենց պահանջների հիմնական մասը բավարարված, բայց նաև ասում են՝ հետևողական են լինելու ու սպասելու են բոլոր դեպքերով կոնկրետ արդյունքների։

Будем ждать конкретных результатов. Сагателян после встречи с начальником Полиции
«По части наших и ваших требований мы встретились с руководством и начальником Полиции», – сказал, выходя из здания Полиции, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
Напомним, граждане, требующие отставки Никола Пашиняна и обеспокоенные безопасностью Армении и Арцаха, прошли шествием с площади Франции к зданию Полиции, где были представлены их основные требования, затем несколько представителей парламентской оппозиции встретились с начальником Полиции.
Сагателян напомнил их первое требование: «Все полицейские, имена которых мы озвучили и которых показали на экранах, совершили незаконные преступные действия в отношении граждан, в том числе депутатов, до завтрашнего дня их деятельность должна быть приостановлена и они должны быть привлечены к уголовной ответственности».
«Начальник Полиции передал нам, что деятельность одного служащего на данный момент уже приостановлена, в отношении 37 человек назначено служебное расследование, возбуждены более одного десятка уголовных дел и проводится изучение сегодняшних инцидентов. Полиция в короткий срок выступит с конкретным заявлением, по конкретным случаям», – сказал Ишхан Сагателян.
Он также сообщил, что более 80 машин участников автопробегов, которые эвакуировали на штрафную площадку и не возвращали, будут возвращены их владельцам.
«Мы также очень четко передали Полиции, что в течение последних 2 дней в отношении наших граждан была применена грубая и несоразмерная сила. Это не может остановить нашу борьбу, удержать нас от нее.
Мы призвали, чтобы подобные действия были прекращены. Надеемся, что Полиция с пониманием отнесется к нашему призыву.
Мы заявили, что Полиция не является нашей целью. Если Полиция продолжает служить государству, действует в рамках закона, у нас нет проблем с Полицией. Есть один человек, которого мы должны отстранить как можно скорее», – сказал И. Сагателян, и тысячи граждан, собравшиеся перед зданием Полиции, проскандировали: «Армения без Никола!»
Сагателян заявил, что на данный момент они считают большую часть своих требований удовлетворенными, но предупреждают, что будут последовательны и будут ждать конкретных результатов по всем случаям.