Ոստիկանություն բերման է ենթարկվել 277 անձ
Այսօր ժամը 10։45-ի դրությամբ ոստիկանության տարբեր բաժիններ բերման են ենթարկվել խաղաղ ակցիաների 277 մասնակիցներ։ Panorama.am-ին նման տվյալ փոխանցեցին ոստիկանությունից։
Ըստ ոստիկանության, նրանք բաժիններ են տարվել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182 հոդվածի հատկանիշներով։
ՎԻՎ հոդված 182-ը սահմանում է.
«Զինծառայողների կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը
Հասարակական կարգի պահպանության և հասարակական անվտանգության ապահովման պարտականությունները կատարելու ընթացքում զինծառայողի կամ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով»։
Հիշեցնենք, որ ոստիկանությունը երեկ ռեկորդ էր սահմանել բաժիններ բերման ենթարկվածների թվով։ Մինչև կեսօր բերման էր ենթարկվել 414 քաղաքացի։
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը համեմատել էր 2018-ի իրադարձությունների հետ.  «Պաշտոնական տվյալներով այսօր (մայիսի 17-ին-խմբ) ոստիկանության բաժիններ բերման են ենթարկվել 414 ցուցարար։ 2018թ. «հեղափոխության» օրերին ամենամեծ թվով բերման ենթարկվածներ եղել են ապրիլի 22-ին՝ 363 անձ»։
Դատելով այսօր  ոստիկանների՝ բերման ենթարկելու ինտենսիվ գործողություններից, հնարավոր է՝ ռեկորդն այսօր գերազանցվի։

18 мая, по положению на 10:45, в различные отделения Полиции в Ереване приводу были подвергнуты 277 участников мирных акций неповиновения. Panorama.am такие данные предоставили в Полиции Армении.
Как сообщили из Полиции, граждане были подвергнуты приводу по признакам статьи 182 Кодекса РА об административных правонарушениях.
Статья 182 гласит:
Невыполнение законного требования служащего войск полиции или служащего полиции
Невыполнение законного требования служащего войск полиции или служащего полиции при исполнении обязанностей по охране общественного порядка, обеспечению общественной безопасности, охране объектов:
влечет назначение штрафа — в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Напомним, накануне, 17 мая, полиция поставила рекорд по числу подвергнутых приводу в отделения. К полудню было подвергнуто приводу 414 граждан.
Адвокат Ерванд Варосян сравнил с событиями 2018 года. «По официальным данным, сегодня (17 мая — ред.) в отделения полиции приводу были подвергнуты 414 демонстрантов. В дни "революции" 2018 года наибольшее число подвергнутых приводу было зарегистрировано 22 апреля – 363 человека».
Судя по сегодняшним интенсивным действиям полиции по приводу, не исключено, что сегодня этот рекорд будет побит.