Կոնկրետ փաստերով կարողանում ենք ապացուցել ևս 80 անձանց գերության մեջ լինելու հանգամանքը. Գեղամ Ստեփանյան
15:33 19/05/2022
«Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց թիվը Ադրբեջանի կողմից հաստատված տվյալների համաձայն 38 է»,- Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Նրա խոսով, Արցախի, Հայաստանի ՄԻՊ-երի և այս հարցի վերաբերյալ Հայաստանում գործունեություն ծավալող իրավապաշտպան կազմակերպությունները տիրապետում են կոնկրետ փաստերի, որոնցով կարողանում են ապացուցել ևս 80 անձանց  գերության մեջ լինելու հանգամանքը, որը, ցավոք սրտի, մինչև այսօր Ադրբեջանի կողմից որևէ ձևով չի հաստատվում։
«Սա մեզ հիմք է տալիս հիմնավոր կասկած ունենալ, որ Ադրբեջանը միտումնավոր կերպով թաքցնում է ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց իրական թիվը»,-ասաց Գ.Ստեփանյանը:
Ինչ վերաբերում է հաստատված 38 ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց, Արցախի ՄԻՊ-ը նշեց. «Նրանց շարքում Արցախի քաղաքացի չկա։ Նրանցից 35-ը զինվորականներ են, 3-ը քաղաքացիական անձինք, որոնք գերեվարվել են նոյեմբերի  9-ի հայտարարությունից հետո: Սակայն անհետ կորած են շարունակում մնալ 19 քաղաքացիական անձ: Նրանց մեջ կան մարդիկ, որոնց գերության հանգամանքը ևս կարողանում ենք փաստերով ապացուցել»:

Омбудсмен Арцаха: Конкретными фактами доказываем обстоятельство пребывания в плену в Азербайджане еще 80 лиц
16:43 19/05/2022
На данный момент Азербайджан подтверждает нахождение в плену 38 военнопленных и плененных гражданских лиц, заявил омбудсмен Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян в НС Арцаха.
Однако, по его словам, омбудсмены Арцаха и Армении, а также правозащитные организации располагают конкретными фактами, которыми доказывается обстоятельство пребывания в плену еще 80 лиц, что Азербайджан, к сожалению,  не подтверждает.
«Это дает нам основания утверждать, что Азербайджан умышленно скрывает реальное число военнопленных и пленных гражданских лиц», – подчеркнул Г.Степанян.
Что касается подтвержденных Баку 38 военнопленных и удерживаемых гражданских лиц, Защитник прав человека Арцаха отметил: «Среди них нет граждан Арцаха. 35 из них – военные, 3 – гражданские лица, попавшие в плен после трехстороннего заявления лидеров Армении, РФ и Азербайджана от 9 ноября. Однако 19 мирных жителей до сих пор числятся пропавшими без вести. Среди них есть люди, пленение которых мы также можем доказать фактами».