«Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում չի բարձրացրել Արցախի կարգավիճակի և ազգերի ինքնորոշման իրավունքին վերաբերող հարցեր
Գլոբալ առումով, Միրզոյանի վաշինգտոնյան այցը ֆիասկո էր: Փորձեմ հիմնավորել:
1. Հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակը լուրջ առիթ էր՝ օրակարգը վերաիմաստավորելու և թարմացնելու համար, ինչը չարվեց:
2. Հաշվի առնելով 30 ամյա հաբելյանը, ամերիկցիները պետքարտուղարի մակարդակով հանդիպում էին տվել: Ցավոք, այդ հանդիպումը չօգտագործվեց լուրջ օրակարգային հարցերի քննարկման կամ մեր շահերից բխող օրակարգն առաջ մղելու համար:
3. Դրա փոխարեն ստորագրվեց Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ փաստաթուղթը, որը Հայաստանի կենսական շահերի հետ որևէ աղերս չունի՝ այն ամերիկյան օրակարգ է և ամերիկացիներն այդ փաստաթուղթը ստորագրում են տասնյակ զարգացող պետությունների հետ:
4. Շուրջ մեկ տասնյակ հանդիպումների ընթացքում Արարատ Միրզոյանը չի բարձրացրել Արցախի կարգավիճակի, Արցախի անկախության ճանաչման և ազգերի ինքնորոշման իրավունքին վերաբերող հարցեր: Ինչպես նկատում եք, իր փոխարեն դա ամերիկյան կողմն է անում:
5. Կոնգրեսի մասով: Դուք ուրիշ կոնգրեսականների կամ սենատորների անուններ չգիտե՞ք: ԱՄՆ-ում կան 100 սենատորներ և 435 կոնգրեսականներ: Նոր ընկերներ ձեռք բերելու ցանկություն չունե՞ք: Ինչու՞ եք անընդհատ նույն տասնյակի հետ շփվում:
6. Միրզոյանի հետ հանդիպում էր կազմակերպվել Atlantic Council ուղեղային կենտրոնում (դուք ուրիշ ուղեղային կենտրոն չգիտե՞ք) որին մասնակցեցին ընդամենը 20 հոգի, այդ թվում դեսպանության աշխատակազմը և պաշտոնական պատվիրակությունը՝ զբաղեցնելով սենյակի կեսից ավելին:
7. Երևում էր, որ հայկական կողմը Վաշինգտոնից ցանկացել է մի քանի կարևոր մեսիջ «պոկել», որպեսզի սպառի ներքաղաքական դաշտում: Մասնավորապես մեսիջներ, որոնք վերաբերել են կառավարության բարեփոխումներին ամերիկյան աջակցությանը: Այս նախադասությունը լսել են Հայաստանի անխտիր բոլոր կառավարությունները՝ սկսած Վազգեն Մանուկյանի կառավարությունից: Դրանից օգուտ քաղել է պետք, ոչ թե այն ներքաղաքական մեսիջի վերածել:
Հ.Գ. 1 Ակտիվ ճամփորդություն դեռևս չի նշանակում արդյունավետ դիվանագիտություն:
Հ.Գ. 2 Սխալ էր այդպիսի կարևոր առիթով ու այդ տեսակ խղճուկ օրակարգով Վաշինգտոն մեկնելն ու փամփուշտ սպառելը»։

Это фиаско: Сурен Саркисян о вашингтонском визите Мирзояна
«Арарат Мирзоян в Вашингтоне не поднимал вопросов, касающихся статуса Арцаха и права народов на самоопределение.
В глобальном плане вашингтонский визит Мирзояна – фиаско. Попытаюсь обосновать:
1. 30-летие установления отношений было серьезным поводом для переосмысления и обновления повестки армяно-американских отношений, чего, однако, сделано не было.
2. В честь 30-летнего юбилея американцы выделили встречу на уровне госсекретаря. К сожалению, эта встреча не была использована для обсуждения серьезных вопросов повестки дня или продвижения вытекающей из наших интересов повестки.
3. Вместо этого был подписан документ о сотрудничестве в сфере гражданской ядерной энергетики, который не имеет ничего общего с жизненными интересами Армении – это американская повестка, и американцы подписывают этот документ с десятками развивающихся государств.
4. В ходе около десятка встреч Арарат Мирзоян не поднимал вопросов, касающихся статуса Арцаха, признания независимости Арцаха и права народов на самоопределение. Как видим, вместо него это делает американская сторона.
5. По части Конгресса. Вы что, других конгрессменов или сенаторов не знаете? В США есть 100 сенаторов и 435 конгрессменов. У вас нет желания обрести новых друзей? Почему вы всегда общаетесь с одними и теми же?
6. С Мирзояном была организована встреча в мозговом центре Atlantic Council (вы не знаете другого мозгового центра?), в которой приняли участие всего 20 человек, в том числе персонал посольства и официальная делегация, заняв более половины комнаты.
7. Было видно, что армянская сторона хотела ˮурватьˮ от Вашингтона несколько важных месседжей для их использования на внутриполитическом поле. В частности, месседжи, которые касались американской поддержки реформ правительства Армении. Это предложение слышали все без исключения правительства Армении, начиная от правительства Вазгена Манукяна. От этого нужно извлекать выгоду, а не превращать его во внутриполитический месседж.
P.S. 1. Активные путешествия еще не означают проведения эффективной дипломатии.
P.S. 2. Было ошибкой ехать в Вашингтон по такому важному поводу с такой жалкой повесткой и тратить патрон».