Իգոր Խաչատուրովը կալանավորվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում շարունակվում է 2022 թվականի մայիսի 17-ին Կիևյան փողոցում քաղաքական ընդդիմության նախաձեռնած անհնազանդության ակցիայի մասնակիցների կողմից իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող՝ ՀՀ ոստիկանության աշխատակցի օրինական պահանջին չենթարկվելու և նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրած անձանցից մեկի ինքնությունը, ով քաղաքացի Իգոր Յուրիի Խաչատուրովն է:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ի.Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) 1-ին մասով, միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
«Հավելենք, որ քննության ընթացքում տվյալներ են ստացվել նաև, որ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրած քաղաքացի Իգոր Խաչատուրովը հիշյալ միջադեպի ժամանակ առերևույթ գտնվել է թմրամիջոց օգտագործած վիճակում: Վերոհիշյալ հանգամանքը պարզելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմինը որոշում է կայացրել տոքսիկոքիմիական փորձաքննություն նշանակելու մասին, սակայն Իգոր Խաչատուրովը հրաժարվել է փորձանմուշներ տալուց:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն կատարելու ուղղությամբ»,- հայտնում են ՔԿ-ից:

Сын экс-главы Генштаба ВС Армении, экс-генсека ОДКБ генерала Юрия Хачатурова – Игорь Хачатуров – арестован по обвинению в применении насилия в отношении представителя власти. Об этом сообщает Следственный комитет Армении.
Игорь Хачатуров был задержан 17 мая в ходе акции неповиновения на улице Киевяна в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК, по достаточной совокупности добытых доказательств, И. Хачатурову предъявлено обвинение по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса Армении. В суд подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
В СК добавили, что в ходе следствия были получены также данные о том, что применивший насилие в отношении полицейского Игорь Хачатуров в момент упомянутого инцидента, предположительно, находился под воздействием наркотического вещества.
«Для установления указанного обстоятельства следственный орган принял решение о назначении химико-токсикологической экспертизы. Однако Игорь Хачатуров отказался предоставить образцы.
Предварительное расследование уголовного дела продолжается. Принимаются необходимые меры для проведения объективного и всестороннего расследования», – говорится в сообщении.