Արցախի պետական ջազ նվագախումբը՝ նոր կազմով ու նոր մոտեցումներով
Նրանց երգերն այսօրվա խառը իրադարձություններում ու երեկվա ցավոտ պատերազմից հետո ամենօրյա ֆեյսբուքյան գրառումների մեջ փոքրիկ արևների են նման։
«Ձեզ համար մի  քիչ լույս եմ բերել»,- գրում են ֆեյսբուքում ու կիսվում Արցախի պետական ջազ նվագախմբի երգերով։
Արցախի պետական ջազ նվագախումբը, որը ստեղծվել է 2004-2005 թվականին, որոշակի խնդիրներ հաղթահարելուց հետո, այս տարվա հունվարից նոր մոտեցումներով, նոր գաղափարներով, նոր ոճով ու կիսանոր կազմով սկսել է ակտիվ ստեղծագործական գործունեությունը։ Նվագախմբի նոր տնօրենն է Տիգրան Սուչյանը։
Panorama.am-ի հետ զրուցում Արցախի պետական ջազ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Դանիելյանը պատմեց, որ իրենք իրենց գործունեությունը վերսկսել են գրեթե զրոյից, նվագախմբի կազմում ընդգրկել են երաժշտական քոլեջի սաների, որոնք շատ տաղանդավոր են։ Նվագախումբն ունի երաժշտական որոշ գործիքների կարիք, թեև ունեցածով փորձում են լրացնել այդ բացը։
«Նվագախմբի այս նոր կազմը ամեն ինչ անում է ու անելու է, որ մեր հանդիսատեսին ներկայանանք ամեն անգամ տարբեր ոճով ու տարբեր մոտեցումներով»,- ասաց Է. Դանիելյանը։
Այժմ նվագախումբը պատրաստվում է մենահամերգի, որը կայանալու է հունիսին Ստեփանակերտում։ Արցախի պետական ջազ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը համերգային ծրագրից մի փոքր բացահայտում արեց՝  հիմնականում ներկայացնելու են հայկական ջազ՝ նոր գործիքավորմամբ ու նոր մոտեցմամբ։
«Այս փուլում ուզում ենք մեր հայկական երաժշտությունն առաջ տանել։ Մեր երգչուհիները բազմապրոֆիլ են, սակայն այսօրվա իրավիճակում միշտ մեր մտքում հայկական երաժշտությունն է։ Եվ այդպես էլ որոշեցինք ներկայացնել հենց հայկական ջազ»,- նշեց նա։

Государственный джаз-оркестр Арцаха – с новым составом и новыми подходами
Их композиции посреди сегодняшних непростых событий и после недавней болезненной войны – словно солнечные лучики в записях пользователей соцсети Facebook.
«Вот вам немного света», – пишут в Facebook и делятся композициями Государственного джаз-оркестра Арцаха.
Государственный джаз-оркестр Арцаха, созданный в 2004-2005 годах, преодолев определенные проблемы, в январе этого года начал свою активную творческую деятельность с новыми подходами, новыми идеями, новым стилем и полуновым составом. Новым директором оркестра стал Тигран Сучян.
В беседе с корреспондентом Panorama.am художественный руководитель джаз-оркестра Арцаха Эдуард Даниелян рассказал, что они возобновили свою деятельность практически с нуля, включив в состав оркестра студентов музыкального колледжа, которые очень талантливы. Оркестр нуждается в определенных музыкальных инструментах, хотя они и пытаются восполнить этот пробел.
«Этот новый состав оркестра делает и будет делать все, чтобы предстать перед нашей публикой каждый раз в новом стиле и с отличающимися подходами», – сказал Э. Даниелян.
Сейчас оркестр готовится к сольному концерту, который состоится в июне в Степанакерте.
Художественный руководитель государственного джазового оркестра Арцаха немного раскрыл скобки в связи с концертной программой: в основном они представят армянский джаз – в новой аранжировке и с новым подходом.
«На данном этапе мы хотим продвигать нашу армянскую музыку. Наши певицы многопрофильны, но в сегодняшней ситуации у нас в мыслях всегда армянская музыка. Так мы и решили представить именно армянский джаз», – отметил он.