Նոր վիրուսը կարող է ոչնչացնել մեղրատու  մեղուների պոպուլյացիան ամբողջ աշխարհում
Նոր՝ դեֆորմացված թևի վիրուսը կարող է վերացնել մեղրատու մեղուների պոպուլյացիան ամբողջ աշխարհում: Այդ մասին հայտնում է Newsweek-ը։
Հալլե-Վիտենբերգի համալսարանի ընդհանուր կենդանաբանության պրոֆեսոր Ռոբերտ Պաքսթոնն ասում է, որ վիրուսի նոր, խիստ վարակիչ տարբերակը մեծ վնաս է հասցնում միջատների թևերին, և, հետևաբար, նրանք չեն կարող թռչել: Վիրուսը կրում են Varroa մակաբուծական տիզերը, որոնք համարվում են մեղրատու մեղուների համար աշխարհում ամենամեծ սպառնալիքներից մեկը։ Նման տզերը թափանցում են փեթակ և բազմանում՝ ձու դնելով մեղվի ձագերի վրա։
Եթե տիզերը վաղ չհայտնաբերվեն, նրանց պոպուլյացիան կարող է այնքան մեծանալ, որ փեթակը կմահանա մակաբույծների պատճառած հիվանդություններից և դեֆորմացիաներից:
«Մեր վերլուծությունը հաստատում է, որ վիրուսի նոր տարբերակն արդեն գերիշխող է Եվրոպայում։ Նրա տարածումն ամբողջ աշխարհում պարզապես ժամանակի հարց է»,-ասել է Փաքսթոնը։

Ученые: Новый вирус может уничтожить популяции медоносных пчел во всем мире
Новый вирус деформированного крыла может уничтожить популяции медоносных пчел во всем мире, сообщает Newsweek.
Как заявил профессор кафедры общей зоологии Университета Галле-Виттенберг Роберт Пакстон, новый, очень заразный вариант вируса наносит огромный вред крыльям насекомых, в связи с чем они не могут летать. Разносят вирус паразитические клещи варроа (Varroa), которые считаются одной из самых больших угроз для медоносных пчел в мире. Такие клещи проникают в улья и размножаются, откладывая на куколках яйца.
Если клещей не обнаружить на ранней стадии, то их популяция может увеличиться до такой степени, что улей погибнет от заболеваний и уродств, вызванных паразитами.
«Наш анализ подтверждает, что новый вариант вируса уже является доминирующим в Европе. Его распространение по всему миру – всего лишь вопрос времени», – подчеркнул Пакстон.
Ученый отметил, что вирус обосновался на всех континентах, кроме Австралии.
Ранее сообщалось, что канадские ученые из музея Саскачевана решили назвать новый вид земляной пчелы в честь астронавта Кристофера Хэтфилда.