2020 թ. նոյեմբերի 10-ով պատերազմը չի ավարտվել, մեր իրավիճակը գնալով վատանում է. Կարեն Վրթանեսյան
«Պարտությունը չի ավարտվել, ըստ էության պատերազմն էլ չի ավարտվել։ Մենք այդ փուլն անվանում ենք 44-օրյա պատերազմ, բայց գլոբալ հայ-ադրբեջանական պատերազմը չի կանգնել»,- Ֆրանսիայի հրապարակում «Հայաստանի առջև կանգնած մարտահրավերները և լուծումները» թեմայով քննարկմանն ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ, ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
Նա ընդգծեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ով պատերազմը չի ավարտվել, մեր իրավիճակը գնալով վատանում է։
Վրթանեսյանի խոսքով, բանակում շատ լուրջ է կադրային խնդիրը։
«Կադրեր կային 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին։ Ինչ զինվորական ճանաչում եմ, կամ դուրս են եկել Զինված ուժերից կամ պատրաստվում են մոտակա ժամանակ դուրս գալ։ Խայտառակ վիճակ է։
Մենք գիտենք, որ պաշտպանության բանակն, ըստ էության, կազմաքանդել են Երևանում նստած այսպես ասած իշխանությունները»,- ասաց ռազմական փորձագետը։
Ի տարբերության ՀՀ իշխանությունների, Ադրբեջանը, Կարեն Վրթանեսյանի խոսքով, որևէ վայրկյան չի դադարել իր բանակը կառուցելուց, ուժեղացնելուց, ամեն օր աշխատում են ռեֆորմների վրա, նոր սպառազինություն են ներկրում, պնդում են, որ անցնում են Թուրքիայի բանակի, այսինքն ՆԱՏՕ-ի բանակի ստանդարտների, ավելացնում են ռազմական բյուջեն։
«Ադրբեջանի համար պատերազմը չի ավարտվել»,- ընդգծեց Վրթանեսյանը։
Նա կարծում է, որ շատ լուրջ է իրական ու մոտալուտ վտանգը, որ մենք ընդհանրապես կարող է չլինենք այս տարածաշրջանում։
«Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի պլաններն են ուղղակի Հայաստանը ֆիզիկապես գրավել, հնարավորինս հայկական տարրից այս տարածքն ազատել, դրանից հետո յուրացնել այս տարածքը, կարող են կիսել։
Վստահեցնում եմ՝ այստեղ նույնիսկ հայկական ինքնավարություն էլ չի լինի քաղաքական առումով»,- ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ, ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։

Карен Вртанесян: 10 ноября 2020 года война не закончилась, наше положение ухудшается
«Поражение не завершилось, по сути, не завершилась и война. Этот этап мы называем 44-дневной войной, но глобально армяно-азербайджанская война не окончена», – заявил эксперт по информационной безопасности, военный эксперт Карен Вртанесян на обсуждении на тему «Стоящие перед Арменией вызовы и решения» на площади Франции в Ереване 22 мая.
Он подчеркнул, что 10 ноября 2020 года война не закончилась, наше положение ухудшается.
По словам Вртанесяна, в армии стоит очень остро вопрос кадров.
«В армии были кадры 10 ноября 2020 года. Кого я знаю из военных, они или ушли из вооруженных сил, или собираются в ближайшее время уйти. Позорное состояние. Мы знаем, что Армию обороны, по сути, развалили сидящие в Ереване так называемые власти», - отметил эксперт.
В отличие от властей Армении, Азербайджан, по словам Карена Вртанесяна, ни на секунду не прекращает строить и укреплять свою армию, в каждодневном режиме работает над реформами, закупает новое вооружение, по их утверждениям, они переходят к стандартам армии Турции, то есть НАТО, увеличивают военный бюджет.
«То есть для Азербайджана война не закончилась», – подчеркнул Вртанесян.
«К сожалению, я считаю, что очень серьезна, очень реальна и очень близка опасность того, что нас вообще может не быть в этом регионе», – указал эксперт.
«Я думаю, что планы Турции и Азербайджана – просто физически захватить Армению, максимально освободить эту территорию от армянского элемента, после этого присвоить эту территорию, они могут ее поделить.
Уверяю вас, что здесь не будет даже армянской автономии в политическом плане», – заявил специалист по информационной безопасности, военный эксперт Карен Вртанесян.