Շրջանառության մեջ է դրվել «Դավիթ Բեկ» հուշադրամը
Հայաստանի կենտրոնական բանկը 2022 թվականի մայիսի 23-ից շրջանառության մեջ է դրել  «Դավիթ Բեկ» արծաթե հուշադրամը:
Դավիթ Բեկին նվիրված հուշադրամ
Դավիթ Բեկը (ծննդյան թիվն անհայտ է, մահացել է 1728 թ. վերջին) հայ ազգային-ազատագրական շարժման առաջնորդ է, զորավար:
Ծառայել է Վրաց թագավոր Վախթանգ VI-ի բանակում: Սյունիքի հայերի խնդրանքով իր զորախմբով 1722 թ. սեպտեմբերին մտել է Սիսիան և Կապան ու ղեկավարել օտար զավթիչների դեմ բռնկված ժողովրդական շարժումը:
1722-1725 թթ. ազատագրել է ամբողջ Սյունիքը իրանական զորախմբերից ու մահմեդական զավթիչներից: Կարճ ժամանակահատվածում կազմակերպել է հայկական կանոնավոր զորագնդեր ու կարգավարժ բանակ, վերականգնել հին բերդերն ու ամրությունները, ստեղծել ռազմական հենակետեր՝ հիմնելով հայկական անկախ իշխանապետություն՝ Հալիձոր կենտրոնով:
1725-1727 թթ. օսմանյան բանակը փորձել է գրավել Սյունիքը: 1727 թ. փետրվարի 26-ին Դավիթ Բեկն իր զորքով ամրացել է Հալիձորի բերդում, հերոսաբար կռվել այն պաշարած թուրքական գերակշիռ զորքերի դեմ, մարտի 4-ին անսպասելի հակագրոհով ջախջախել և փախուստի մատնել նրանց Սյունիքի սահմաններից դուրս: Հալիձորի ճակատամարտում ոչնչացվել է 13000 թուրք ասկյար, թշնամուց առգրավվել է 148 մարտական դրոշ։ Ձեռք բերված հաղթանակը մեծապես նպաստել է Սյունիքի և Արցախի հայ ազատագրական շարժման համախմբմանն ու հայկական զորքերի հետագա հաջողություններին:
Դավիթ Բեկը հայրենասիրության խորհրդանիշ է, հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի ռահվիրա:
Դավիթ Բեկին են նվիրված Րաֆֆու «Դավիթ Բեկ» պատմավեպը, Արմեն Տիգրանյանի համանուն օպերան և Համո Բեկնազարյանի գեղարվեստական կինոնկարը։ Դավիթ Բեկի հուշարձանը կանգնեցվել է Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում, նրա անունով կոչվել են փողոցներ Երևանում և Հայաստանի Հանրապետության այլ բնակավայրերում:
Դիմերես՝ Հալիձորի բերդապարիսպը Խուստուփ լեռան ֆոնին, ջահի և թրի պատկերներ:
Դարձերես՝ դրվագ Դավիթ Բեկի հուշարձանից՝ Կապանում (քանդակագործներ՝ Ս. Բաղդասարյան, Մ. Նուրիջանյան, 1978 թ.), ձիու ոտքերի տակ թափված զենքի պատկերներ:

The Central Bank of Armenia has put the silver collector coin “Davit Bek” into circulation starting from Monday, May 23, the bank said in a statement.
Davit Bek (date of birth unknown, died at the end of 1728) - a leader of the Armenian national liberation movement, a military commander.
He served in the army of the king of Georgia Vakhtang VI. At the request of the Armenians of Syunik, he entered Sisian and Kapan with his military force in 1722 and led the armed popular struggle against foreign occupiers.
In 1722-1725, Davit Bek liberated all of Syunik from the Iranian troops and Muslim invaders. In a short time, he organized regular Armenian contingents and a professionally trained army, restored old fortresses and fortifications, created new military strongholds, and established an independent Armenian principality with its center in Halidzor.
In 1725-1727, the Ottoman army attempted to seize Syunik. Starting from February 26, 1727, Davit Bek and his forces put up a heroic resistance to the numerically superior enemy who surrounded his major fortress of Halidzor, and on March 4, with a sudden counterattack, they defeated the invaders and threw them out of Syunik. In the battle of Halidzor 13000 Turkish soldiers were killed. The Armenians counted 148 military banners among the captured materiel. This victory contributed to the consolidation of the Armenian liberation movement in Syunik and Artsakh and to further successes of the Armenian troops.
Davit Bek is a symbol of patriotism and the national liberation struggle of the Armenian people.
The historical novel by Raffi “Davit Bek”, the eponymous opera by Armen Tigranyan and the feature film by Hamo Beknazaryan are dedicated to Davit Bek. A monument to Davit Bek is erected in the city of Kapan (Syunik region), streets in Yerevan and in other settlements of the Republic of Armenia are named after him.
Obverse: the fortress wall of Halidzor against the background of Mount Khustup, a torch and a sword.
Reverse: a fragment of the monument to Davit Bek in Kapan (sculptors: S. Baghdasaryan, M. Nurijanyan, 1978), the arms thrown at the feet of a horse.