Շրջանառության մեջ է դրվել «Դավիթ Բեկ» հուշադրամը
Հայաստանի կենտրոնական բանկը 2022 թվականի մայիսի 23-ից շրջանառության մեջ է դրել  «Դավիթ Բեկ» արծաթե հուշադրամը:
Դավիթ Բեկին նվիրված հուշադրամ
Դավիթ Բեկը (ծննդյան թիվն անհայտ է, մահացել է 1728 թ. վերջին) հայ ազգային-ազատագրական շարժման առաջնորդ է, զորավար:
Ծառայել է Վրաց թագավոր Վախթանգ VI-ի բանակում: Սյունիքի հայերի խնդրանքով իր զորախմբով 1722 թ. սեպտեմբերին մտել է Սիսիան և Կապան ու ղեկավարել օտար զավթիչների դեմ բռնկված ժողովրդական շարժումը:
1722-1725 թթ. ազատագրել է ամբողջ Սյունիքը իրանական զորախմբերից ու մահմեդական զավթիչներից: Կարճ ժամանակահատվածում կազմակերպել է հայկական կանոնավոր զորագնդեր ու կարգավարժ բանակ, վերականգնել հին բերդերն ու ամրությունները, ստեղծել ռազմական հենակետեր՝ հիմնելով հայկական անկախ իշխանապետություն՝ Հալիձոր կենտրոնով:
1725-1727 թթ. օսմանյան բանակը փորձել է գրավել Սյունիքը: 1727 թ. փետրվարի 26-ին Դավիթ Բեկն իր զորքով ամրացել է Հալիձորի բերդում, հերոսաբար կռվել այն պաշարած թուրքական գերակշիռ զորքերի դեմ, մարտի 4-ին անսպասելի հակագրոհով ջախջախել և փախուստի մատնել նրանց Սյունիքի սահմաններից դուրս: Հալիձորի ճակատամարտում ոչնչացվել է 13000 թուրք ասկյար, թշնամուց առգրավվել է 148 մարտական դրոշ։ Ձեռք բերված հաղթանակը մեծապես նպաստել է Սյունիքի և Արցախի հայ ազատագրական շարժման համախմբմանն ու հայկական զորքերի հետագա հաջողություններին:
Դավիթ Բեկը հայրենասիրության խորհրդանիշ է, հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի ռահվիրա:
Դավիթ Բեկին են նվիրված Րաֆֆու «Դավիթ Բեկ» պատմավեպը, Արմեն Տիգրանյանի համանուն օպերան և Համո Բեկնազարյանի գեղարվեստական կինոնկարը։ Դավիթ Բեկի հուշարձանը կանգնեցվել է Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում, նրա անունով կոչվել են փողոցներ Երևանում և Հայաստանի Հանրապետության այլ բնակավայրերում:
Դիմերես՝ Հալիձորի բերդապարիսպը Խուստուփ լեռան ֆոնին, ջահի և թրի պատկերներ:
Դարձերես՝ դրվագ Դավիթ Բեկի հուշարձանից՝ Կապանում (քանդակագործներ՝ Ս. Բաղդասարյան, Մ. Նուրիջանյան, 1978 թ.), ձիու ոտքերի տակ թափված զենքի պատկերներ:

Введена в обращение памятная монета «Давид-Бек»
Центральный банк Республики Армения с 23 мая 2022 года вводит в обращение памятную серебряную монету “Давид-Бек”.
Памятная монета, посвященная Давид-Беку
Давид-Бек (дата рождения неизвестна, умер в конце 1728 г.) – лидер армянского национально-освободительного движения, полководец.
Служил в армии грузинского царя Вахтанга VI. По просьбе армян Сюника в сентябре 1722 г. со своим военным отрядом вошел в Сисиан и Капан и возглавил народное движение против иноземных захватчиков.
В 1722-1725 гг. освободил весь Сюник от иранских войск и кочевых племен мусульманских захватчиков. В короткий срок организовал регулярные армянские полки и профессионально обученную армию, восстановил старые крепости и укрепления, установил новые опорные пункты и создал независимое армянское княжество с центром в Алидзоре.
В 1725-1727 гг. османская армия пыталась захватить Сюник. Начиная с 26 февраля 1727 г. укрепившиеся в крепости Алидзор Давид-Бек и его войско оказали героическое сопротивление осадившей ее турецкой армии, а 4 марта внезапной контратакой разгромили во много раз численно превосходящего врага, изгнав его за пределы Сюника. В битве при Алидзоре турецкая армия потеряла убитыми 13000 воинов и 148 боевых знамен. Эта победа во многом способствовала консолидации армянского освободительного движения в Сюнике и Арцахе, а также вдохновила армянские войска на дальнейшие успехи.
Давид-Бек является символом патриотизма и национально-освободительной борьбы армянского народа.
Давид-Беку посвящены исторический роман Раффи “Давид-Бек”, одноименная опера Армена Тиграняна и художественный фильм Амо Бекназаряна. В городе Капан Сюникской области установлен памятник Давид-Беку, его именем названы улицы в Ереване и других населенных пунктах Республики Армения.
Аверс: крепостная стена Алидзора на фоне горы Хуступ, факел и меч.
Реверс: фрагмент памятника Давид-Беку в Капане (скульпторы – С. Багдасарян, М. Нуриджанян, 1978 г.), оружие под ногами лошади.