Բրիտանիան վերսկսում է զենքի արտահանումը Թուրքիա
Թուրքիայի Պաշտպանական արդյունաբերության գլխավոր վարչության պետ Իսմայիլ Դեմիրը Լոնդոն կատարած այցի ընթացքում հայտնել է, որ նախկինում իրենց տրված խոստումներն արդեն կատարվում են. չեղարկվում են Բրիտանիայից Թուրքիա զենքի արտահանման հետ կապված սահմանափակումները, գրում է Էրմենիհաբերը։
«Անշուշտ, կարևոր է նման դրական քայլեր անելը և դաշինքի ոգով գործելը։  Մենք արդեն տեսել ենք, թե ինչպիսի դրական օրակարգ կարող է ձևավորվել, եթե Միացյալ Թագավորությունը գործի այս ոգով»,- շեշտել է Դեմիրը։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիան դադարեցրել էր զենքի արտահանումը Թուրքիա 2019 թվականին այն բանից հետո, երբ թուրքական զինուժը ռազմական օպերացիա էր սկսել Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված քուրդ զինյալների դեմ, որոնք հարում են «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցությանը» (PKK) և  «Ժողովրդական ինքապաշտպանության ջոկատին» (YPG)։
Թուրքիան և Մեծ Բրիտանիան ռազմական համագործակցություն են սկսել ազգային 5-րդ սերնդի TF-X MMU կործանիչի ծրագրում, որը նմանություններ կունենա ամերիկյան «Lockheed Martin» ընկերության նախագծած  F-35 Lightning II բամզաֆունկցիոնալ կործանիչ-ռմբարկուի հետ։
Բրիտանական կողմը, ի դեմս պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսի, հետաքրքրվել է թուրքական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի առուվաճառքով։

The UK has lifted all restrictions on arms exports to Turkey, Middle East Monitor reported on Friday, citing the head of the Turkish Defense Industries Presidency.
"Important details on technical issues were discussed, and at the same time, steps were taken in principle to bring bilateral ties to a higher level in the field of defense," Ismail Demir said during his visit to London.
Thus, all of the products have been removed from the list of export restrictions which was created by British authorities in December 2021.
The UK has previously halted arms exports to Turkey. In October 2019, the UK, Canada, and some other NATO members stopped exports and suspended the granting of arms export licences for weapons which may be used to target Kurdish militias in Syria, while the Turkish military was conducting operations to clear the groups from areas near its border region.
Those licences were essential to providing critical parts to Turkish defence projects, including jets and its famed armed combat drones.