Արագած Ախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում ավարտվել է Արագած Ախոյանի կողմից բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր hնչեցնելու, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու, քարոզելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ քրեական գործով իրականացված լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի ապրիլի 24-ին Ա.Ախոյանը www.facebook.com սոցիալական կայքի` իր էջում, հանրային հասանելի հարթակով, ուղիղ եթերի միջոցով, հրապարակել է տեսանյութ, որի ընթացքում նկատի ունենալով նույն օրը՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված հավաքի ժամանակ երկու քաղաքացիների միջև, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված, տեղի ունեցած ծեծկռտուքը, բռնություն գործադրելու վերաբերյալ հրապարակայնորեն կոչեր է հնչեցրել՝ արդարացնելով նման բռնության հրապարակայնորեն գործադրումը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ա.Ախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով

Арагацу Ахояну предъявлено обвинение
В третьем следственном отделе административных округов Кентрон и Норк-Мараш Следственного управления города Ереван СК Армении завершение предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту озвучивания Арагацом Ахояном публичных призывов к применению насилия, публичного оправдания и пропаганды насилия.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в ходе проведенного полного, объективного и всестороннего следствия выяснено и обосновано, что 24 апреля 2022 года Арагац Ахоян опубликовал на своей странице в социальной сети www.facebook.com, на общественно доступной площадке видео прямого эфира, в котором озвучил публичные призывы к насилию, оправдав применение такого насилия, подразумевая имевшую место  в тот же день, около 17:00, во время организованного политической оппозицией митинга на площади Франции потасовку между двумя гражданами, обусловленную политическими взглядами.
По совокупности полученных доказательств А. Ахояну предъявлено обвинение по части 1 статьи 226.2 УК РА. С него взята подписка о невыезде.
Предварительное следствие завершено, уголовное дело направлено прокурору, осуществляющему процессуальный надзор, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и отправке его в суд.