«ՔՊ-ական պատգամավորները երեկ մեզ հետ մասնավոր զրույցներում պնդում էին, թե Շառլ Միշելի հայտարարությունն Արցախի մասով՝ «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունն» ապահովելու հետ կապված, սխալ է թարգմանվել։
Դրա արդյունքում է տպավորություն ստեղծվել, թե Հայաստանը հրաժարվում է Արցախի կարգավիճակից։ Մեր հարցին՝ այդ դեպքում կառավարությունն ինչո՞ւ չի շտապում հերքել կամ խմբագրել Միշելի հայտարարությունը, ՔՊ-ականները չկարողացան պատասխանել։
Ասացին միայն, որ, ըստ ամենայնի, ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ Փաշինյանը կհայտարարի այդ մասին։ Ի դեպ, երեկ ՔՊ-ական պատգամավոր Արման Եղոյանը թեթեւակի «անոնսեց»՝ ճեպազրույցի ժամանակ ասելով, թե «Արցախի կարգավիճակի հարցը թողնված է անորոշ ապագային»։ Ամենայն հավանականությամբ, Փաշինյանը որոշել է կրկին «կրուտիտներով» լիցքաթափել երկրում իրավիճակը»։

«Грапарак»: Вопрос статуса Арцаха оставлен на неопределенное будущее – очередная манипуляция власти
Депутаты правящей фракции «Гражданский договор» вчера в частных беседах с нами утверждали, что в заявлении Шарля Мишеля выражение «обеспечение прав и безопасности этнического армянского населения Карабаха» по части Арцаха было неправильно переведено, пишет газета «Грапарак».
«В результате этого создалось впечатление, что Армения отказывается от статуса Арцаха. На наш вопрос, почему в таком случае правительство не спешит опровергнуть или отредактировать заявление Шарля Мишеля, депутаты «Гражданского договора» не смогли ответить. Сказали только, что, скорее всего, Никол Пашинян скажет об этом в ходе правительственного часа в парламенте.
Кстати, вчера депутат «Гражданского договора Арман Егоян слегка анонсировал это, заявив во время брифинга, что «вопрос статуса Арцаха оставлен на неопределенное будущее». По всей видимости, Пашинян решил разрядить ситуацию в стране очередными манипуляциями», - пишет газета.