Մոսկվան տեսնում է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև  պայմանավորվածություններին միջամտելու փորձեր
21:36 25/05/2022
Մոսկվան տեսնում է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև պայմանավորվածություններին միջամտելու փորձեր
Մոսկվան տեսնում է ԵՄ-ի կողմից ամենաբարձր մակարդակով համառ փորձեր՝ միջամտելու Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի եռակողմ համաձայնագրերի գործընթացին: Այս մասին այսօր կայացած ճեպազրույցին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան` խոսելով Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի բրյուսելյան հանդիպման մասին։
«Այո, մենք տեսնում ենք ԵՄ-ի համառ փորձերն ամենաբարձր մակարդակով միջամտելու եռակողմ համաձայնագրերի իրականացման գործընթացին, հուսով ենք, որ Բրյուսելը ցանկության դեպքում կօգնի դրանք իրականացնել, այլ ոչ թե կփորձի աշխարհաքաղաքական խաղեր տալ։ Դա արդեն մենք չենք ուզում», - ասել է  Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի ռազմավարական նպատակն է Հարավային Կովկասը վերածել կայունության և բարգավաճման գոտու, նպաստել այդ գործընթացին։
«Այս ճանապարհին առանցքային խնդիրներից է Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների համապարփակ կարգավորումը՝ կայուն խաղաղություն հաստատելու նպատակով։ Այս ուղղությամբ ջանքերը հիմնված են առաջնորդների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների վրա, որոնց մասին մենք բազմիցս խոսել ենք և որոնք հետևողականորեն իրականացվում են։ Ռուսաստանը համապարփակ օգնություն է ցուցաբերում Երևանի և Բաքվի գործընկերներին բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, սահմանի սահմանազատման, հանրային երկխոսության հաստատման և խաղաղության պայմանագրի մշակման հարցում»,- ասել է Զախարովան։
Նա մատնանշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքներին, ինչն արձանագրվել է 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին Սոչիի գագաթնաժողովից հետո երեք երկրների ղեկավարների հայտարարության մեջ և բազմիցս հաստատվել է բոլոր շփումների ընթացքում։
«Ռուսաստանն ունի յուրահատուկ փորձագիտական ներուժ հետխորհրդային տարածքում սահմանազատման և սահմանային վեճերի կարգավորման ոլորտում։ Մենք մեր տրամադրության տակ ունենք անհրաժեշտ քարտեզագրական նյութեր, հանձնաժողովի գործունեության շրջանակներում սիրով կկիսվենք մեր նյութերով և մշակված մեխանիզմներով հայ և ադրբեջանցի ընկերների հետ։ Ինչպես գիտեք, արդեն ձևավորվել է ռուս փորձագետների թիմ՝ խորհրդատվական օգնություն ցուցաբերելու համար»,- ասել է Զախարովան։

Захарова: Москва видит упорные попытки ЕС вклиниться в процесс трехсторонних договоренностей Армении, Азербайджана и России
Москва видит упорные попытки ЕС вклиниться в процесс трехсторонних договоренностей на высшем уровне Армении, Азербайджана и России, заявила на брифинге 25 мая официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, коснувшись брюссельской встречи Никола Пашиняна и Ильхама Алиева.
«Да, мы видим упорные попытки ЕС вклиниться в процесс реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне, рассчитываем, что Брюссель будет помогать их реализовывать, если ему так хочется, а не пытаться вести геополитические игры. А вот этого не хочется уже нам», – сказала Мария Захарова.
«Стратегическая цель России – превращение Южного Кавказа в зону стабильности и процветания, содействие этому процессу. Одна из ключевых задач на этом пути – комплексная нормализация отношений Еревана и Баку для установления прочного мира. Основу усилий на данном направлении составляют трехсторонние договоренности лидеров, о которых мы неоднократно говорили и которые последовательно выполняются. Россия оказывает всестороннее содействие партнерам из Еревана и Баку на всех трэках, включая разблокирование транспортных коммуникаций, делимитацию границы, налаживание общественного диалога и разработку мирного договора», – сказала Захарова.
Захарова указала также, что Россия готова оказывать консультативное содействие работе двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы, что зафиксировано в заявлении лидеров трех стран по итогам сочинского саммита 26 ноября 2021 года и было неоднократно подтверждено в ходе всех контактов.
«Россия обладает уникальным экспертным потенциалом в области делимитации и урегулирования пограничных споров на постсоветском пространстве. В нашем распоряжении имеются необходимые картографические материалы, будем рады поделиться своими материалами и наработками с армянскими и азербайджанскими друзьями в рамках деятельности комиссии. Как вы знаете, команда российских экспертов для оказания консультативного содействия уже сформирована», – отметила Захарова.