Պետքարտուղար Բլինքենը Հայաստանին ԱՄՆ-ի օգնությունն է առաջարկել Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանագծման հարցում
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում առաջարկել է Վաշինգտոնի օգնությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցում։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
«Պետքարտուղար Բլինքենը և Փաշինյանը քննարկել են Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման դրական ազդակը։ Պետքարտուղար Բլինքենն առաջարկել է ԱՄՆ աջակցությունը սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման ջանքերում և առաջընթացի կոչ է արել տրանսպորտի և հաղորդակցության ոլորտում տարածաշրջանային կապերի զարգացման գործում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, Բլինքենը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների պատրաստակամությունը՝ օգնելու երկկողմ հիմունքներով, ինչպես նաև համախոհ գործընկերների հետ միասին՝ «նպաստելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղության ձեռքբերմանը»։

U.S. Secretary of State Antony Blinken held a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Tuesday, the State Department said in a statement.
“The Secretary and the Prime Minister discussed the positive momentum toward peace in the South Caucasus. Secretary Blinken offered the United States’ assistance with border delimitation and demarcation efforts and encouraged progress to develop regional transportation and communication links,” it said.
“He highlighted the importance of continued bilateral dialogue to solve challenges in the South Caucasus and reaffirmed U.S. support for EU-brokered conversations between President Aliyev and Prime Minister Pashinyan. Secretary Blinken reaffirmed U.S. readiness to help by engaging bilaterally and with likeminded partners, including through our role as an OSCE Minsk Group Co-Chair, to help Armenia and Azerbaijan find a long-term comprehensive peace. The Secretary underscored the importance of normalization in relations between Armenia and Turkey in ensuring peace, stability, and prosperity for the wider region,” reads the statement.