«Փաստ». Նիկոլ Փաշինյանը Սամվել Բաբայանի միջոցով փորձում է շանտաժի ենթարկել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին
«Նախօրեին Արցախի խորհրդարանի չորս խմբակցությունները հայտարարություն էին տարածել՝ իրենց անհանգստությունը հայտնելով Բրյուսելում մայիսի 23-ին տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո Շառլ Միշելի հայտարարության տեքստի վերաբերյալ։ Արցախի խորհրդարանականները վերահաստատել էին նախորդ հայտարարության մեջ ՀՀ իշխանություններին ուղղված իրենց մոտեցումները։
Այս հայտարարությանը չէր միացել Սամվել Բաբայանի կուսակցությունը։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ Բաբայանի խմբակցությունը չի միացել՝ հայտարարության տեքստում հստակ հակափաշինյանական ձևակերպումների պատճառով: Միայն հաջորդ օրը՝ մայիսի 25-ին, նրանք առանձին հայտարարության տեքստ տարածեցին, որտեղ շատ հպանցիկ անդրադարձ կար նաև ՀՀ իշխանություններին։
Արցախում բաբայանական այս հայտարարությունը գնահատում են որպես սեփական դեմքը փրկելու փորձ: Մեր արցախյան աղբյուրի փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանը Սամվել Բաբայանի միջոցով փորձում է շանտաժի ենթարկել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։
Մենք տեղեկություններ ունենք, որ «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունում ներկայումս բավական լարված մթնոլորտ է, կան ընդգծված բևեռացումներ։ Կուսակցության մի հատվածը փորձում է «խաղեր տալ» Արայիկ Հարությունյանի հետ, մյուս հատվածն ամեն կերպ ջանում է չասոցացվել Սամվել Բաբայանի հետ՝ բայց և միաժամանակ չցանկանալով փչացնել հարաբերությունները վերջինիս հետ և բացահայտ դուրս գալ նրա դեմ։
Թերթի տեղեկություններով, տարբեր զրույցներում նրանք քանիցս նշել են, որ մնացել են «երկու քարի արանքում», քանի որ իրենք նույնպես ցանկանում են ՀՀ իշխանությունների դեմ արտահայտվել և իրենց իրական կարծիքը հայտնել, սակայն Բաբայանն ամեն կերպ կանխում է»։

«Паст»: Никол Пашинян через Самвела Бабаяна пытается шантажировать Араика Арутюняна
Газета «Паст» пишет, что четыре фракции Национального Собрания Арцаха позавчера распространили заявление, выразив свою обеспокоенность в связи с текстом заявления Шарля Мишеля после состоявшейся в Брюсселе 23 мая трехсторонней встречей. Парламентарии Арцаха снова подтвердили высказанные ранее подходы, адресованные властям Армении. К этому заявлению не присоединилась партия Самвела Бабаяна.
По сведениям издания, фракция Бабаяна не присоединилась из-за четких антивластных формулировок в заявлении. Только на следующий день, 25 мая, они выступили с отдельным заявлением, в котором также довольно поверхностно упоминались власти Армении. В Арцахе расценивают это бабаяновское заявление как попытку спасти свое лицо. Как передают наши источники в Арцахе, Никол Пашинян, используя Самвела Бабаяна, пытается шантажировать президента Арцаха Араика Арутюняна.
«По нашим сведениям, в партии "Единая Родина" сейчас довольно напряженная атмосфера, наблюдается явная поляризация. Часть партии пытается "вести игру" с Араиком Арутюняном, а другая часть любым способом старается не ассоциироваться с Самвелом Бабаяном, но при этом не хочет портить отношения с последним и не выступает открыто против него.
Они в различных беседах не раз отмечали, что остались "меж двух камней", поскольку тоже хотят выступить против властей Армении и высказать свое истинное мнение, но Бабаян любым способом предотвращает это», - пишет газета.