Զոհված զինծառայողների հարազատները մտնում են ԲԴԽ
Բարձրագույն դատական խորհրդի դիմաց բողոք իրականացնող զոհված զինծառայողների հարազատները տաս րոպե ժամանակ էին տվել՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանն իջնի ու հանդիպի իրենց հետ։ Ժամանակը լրանալուց հետո ծնողները ցանակացան ներս մտնել, սակայն ոստիկանները մի քանի շարք պատ են կազմել և խոչընդոտում են  ծնողների մուտքը ԲԴԽ։
«Ներողություն եմ խնդրում ոստիկաններից, բայց կներեք՝ մենք առաջ պետք է գնանք։ Ուզում եմ տեսնել այն ոստիկանին, ով ձեռք կբարձրացնի մայրերի վրա»,- ասաց 44-օրյա պատերազմում զոհված Արցախի հերոս Մենուա Հովհաննիսյանի մայրը՝ Կարին Տոնոյանը։
Որոշ ժամանակ անց նա հայտարարեց, որ ի վերջո ընդունվել է իրենց պահանջը՝ գոնե 30 ծնողով ներս մտնել։ Կարին Տոնոյանը խնդրեց, որ ամեն ընտանիքից մեկական ծնող ներս մտնի, որպեսզի հնարավորինս շատ ընտանիքների ներկայացուցիչներ լինեն։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանն ասաց, որ լրատվամիջոցներին թույլ չեն տալիս ներս մտնել, այդ հարցը ներսում ծնողները կբարձրացնեն։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պետական դավաճանության հատկանիշներով քրգործ հարուցելու պահանջով բողոքի քննությունը, դատարանի երեկվա որոշմամբ, անցկացվելու է դռնփակ։ Այս որոշումը զայրացրել է զոհված զինծառայողների հարազատներին։ Նրանք այսօր ԲԴԽ-ից պահանջում են՝ դատավարությունը շարունակել դռնբաց կարգով, թույլատրելով և ծնողներին, և լրագրողներին մասնակցել նիստերին, ապահովելով նաև այդ նիստերի հասանելիությունը հանրությանը:

Родные погибших военных в здании Высшего судебного совета провели встречу с Гагиком Джангиряном
Сегодня ранее родители погибших и без вести пропавших в ходе 44-дневной войны военных собрались у здания Высшего судебного совета Армении, требуя встречи с председателем ВСС РА Гагиком Джангиряном. К родителям у здания ВСС присоединились участники движения «Сопротивление».
Родители дали Гагику Джангиряну 10 минут времени, чтобы тот спустился на встречу с ними. По истечении этого времени родители захотели пройти в здание ВСС, однако полицейские не позволили им сделать этого, выстроившись в стену в несколько рядов.
«Я извиняюсь перед полицией, но мы должны двигаться дальше. Я хочу увидеть полицейского, который поднимет руку на матерей», – сказала Карин Тоноян, мать героя Арцаха Менуа Ованнисяна, павшего в 44-дневной войне в Арцахе.
Позднее она сообщила, что их требование удовлетворено, в ВСС отправится делегация в составе 30 человек. От каждой семьи во встрече примет участие один человек. Она также отметила, что они будут просить также, чтобы пропустили внутрь и журналистов.
Напомним, вчерашним решением суда, рассмотрение Апелляционным уголовным судом Армении жалобы на отказ в возбуждении уголовного дела в отношении Никола Пашиняна по признакам совершения госизмены, будет проводиться за закрытыми дверями. Это решение возмутило родных погибших военных. Они сегодня напротив здания ВСС требуют, чтобы судебное разбирательство и дальше проводилось в открытом режиме, разрешив и родным, и журналистам присутствовать на заседаниях, обеспечив доступность этих заседаний и для общественности.