«Ժողովուրդ». Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը փաստացի հերթական անգամ մանիպուլացրել ու խաբել է հայ հասարակությանը
««Երևանի ժամանակով ժամը 22։35-ին Հայաստանը տիեզերք է արձակել իր առաջին արհեստական արբանյակը»,- կառավարության երեկվա՝ մայիսի 26-ի հերթական նիստը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «լավ» լուրով սկսեց: Նշելով, որ Հայաստանը թևակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան՝ Փաշինյանն ընդգծեց՝ առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն ու տիեզերական սարքերի արտադրության կազմակերպումն է Հայաստանում։
Վարչապետի խոսքով՝ մինչև 2023-ի վերջը Հայաստանում կստեղծվի արբանյակի կառավարման կենտրոն և ընդունիչ կայան, ինչի շուրջ կձևավորվի մասնագետների գիտագործնական թիմ։ Փաշինյանի այս հայտարարությունից հետո քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչների մոտ «մի քեֆ, մի ուրախություն է», խորհրդարանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամները, իրար հերթ չտալով, հպարտանում ու գլուխ են գովում, թե իրենց հաջողվեց անգամ տիեզերքի հետ «կապ հաստատել»:
ՔՊ-ականների խելակորույս խանդավառությունը ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի՝ մոտ երկու տարի առաջ արված հայտարարությամբ կտրենք: «Այս պահին Հայաստանի համար նպատակահարմար չէ ունենալ մեկ ամբողջական արբանյակ»,- պատերազմից ուղիղ երկու ամիս առաջ՝ օգոստոսի 26-ին, հայտարարում էր այդ ժամանակվա ԲՏԱ նախարարը:
Պատերազմական երկրի համար արբանյակ (եթե ոչ՝ արբանյակներ) ունենալը զինանոցը գերժամանակակից զենքով հարստացնելու նման մի բան է, և այժմ, փաստորեն, պարոն փոխխոսնակը հերքելով ինքն իրեն, հրապարակում է տիեզերք դուրս եկած հայաստանյան արբանյակի առաջին կադրերը: Ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը, օրինակ, ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ արբանյակով հիացած իշխանավորները մանրամասներ չեն հայտնում, թե այն ինչ ուղեծրով է շարժվելու, ինչ հնարավորություններ ունի, ընդհանրապես ինչ նպատակով ու ծրագրի շրջանակներում է արձակվել. «Ուղղակի ասում են «հայկական արբանյակ», և ժողովրդի ուղեղում արդեն «Աստղային պատերազմներ» ֆիլմի տեսարաններն են։
Սա նույնն է, թե 100-դոլարանոց 2 հատ խաղալիք անօդաչու գնես ու ասես, թե «Հայաստանը նոր անօդաչուների խմբաքանակ է ներկրել»։ Տիեզերքում սեփական արբանյակի կարևորության ու անհրաժեշտության մասին իրարամերժ հայտարարություններով Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը փաստացի հերթական անգամ մանիպուլացրել ու խաբել է հայ հասարակությանը»։

«Жоховурд»: Никол Пашинян в очередной раз манипулирует армянским обществом
«В 22:35 по ереванскому времени, космическим кораблем SpaceX с космодрома на мысе Канаверал, США, на околоземную орбиту был запущен первый космический спутник Республики Армения», - заявил вчера, 26 мая, премьер-министр Никол Пашинян, начав заседание правительства с такой хорошее новости, пишет газета «Жоховурд».
Он отметил, что Армения вступает в эпоху космической деятельности. Пашинян подчеркнул, что одной из приоритетных задач является локализация космических технологий и организация производства космического оборудования в Армении.
По словам премьер-министра, до конца 2023 года, в Армении будет создан центр управления спутниками и приемная станция, вокруг которых будет сформирован научно-практический коллектив специалистов. После этого заявления Пашиняна, представители политической власти закатили такой «пир и праздник», члены фракции «Гражданский договор», не давая друг другу очереди, начали бахвалиться, что им удалось «установить связь» даже с космосом. Чтобы умерить безумный энтузиазм представителей «Гражданского договора» просто процитируем заявление вице-спикера парламента Аршака Акопяна примерно 2-летней давности. «Содержать один крупный спутник для Армении на данном этапе сочтено нецелесообразным», - заявил за два месяца до войны, 26 августа, тогдашний министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян.
Для страны, которая находится в состоянии войны, иметь спутник (если не спутники) то же самое, что пополнять арсенал вооружений сверхсовременным оружием, а сейчас, фактически, господин вице-спикер опровергая сам себя, публикует первые кадры запуска армянского космического спутника.
Военный эксперт Карен Вртанесян, к примеру, обратил внимание на то обстоятельство, что восхищенные спутником представители власти не сообщают подробностей, по какой траектории он будет двигаться, какие возможности имеет, и вообще, с какой целью и в рамках какой программы запущен.
«Просто говорят «армянский спутник» и в голове народа уже появляются картины из фильма «Звездные войны».
Это то же самое, как купить две 100-долларовых игрушечных беспилотника и сказать, что «Армения приобрела новую партию беспилотников». Противоречивые заявления Никола Пашиняна о важности и необходимости собственного спутника в космосе – фактически в очередной обман и манипуляция армянским обществом», - сказал военный эксперт.