Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արար» հիմնադրամի համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանի կալանավորման դեմ վերաքննիչ բողոքը մակագրվել է դատավոր Արմեն Դանիելյանին։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Չալաբյանի փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը։
Նշենք, որ Չալաբյանին կալանավորելու որոշում է կայացրել ընդհանուր իրացասության դատարանի դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանը, որը դատավոր է նշանակվել Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 20-ին:
Շատերը համարում են, որ Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում, պաշտպանները Չալաբյանին կալանավորելը որակել են անհիմն ու չպատճառաբանված։ Նրանք նաև դիմել են գլխավոր դատախազություն։
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեն հայտնել էր. «Մայիսի 9-ին լրատվական կայքերից մեկում ձայնագրություն էր հրապարակվել՝ «1000 դրամ յուրաքանչյուր ուսանողի համար, Ագրարային համալսարանի դատասխոսը դրդում է ուսխորհրդի նախագահին գումարի դիմաց կազմակերպել, որպեսզի ուսանողները մասնակցեն ընդդիմության հավաքներին՝ յուրաքանչյուր ուսանողի դիմաց առաջարկելով 1000 դրամ» վերտառությամբ:
Ըստ ՔԿ-ի, քննությամբ պարզվել է, որ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձինք քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպվող հավաքներին մասնակցելու և որոշակի գործողություններ կատարելու դիմաց Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահին նյութապես շահագրգռել են՝ առաջարկելով երկու հազար ուսանողի հավաքներին ներգրավելու դիմաց տրամադրել 2.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, որոնցից Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը»։

Апелляционная жалоба на решение об аресте Аветика Чалабяна завизирована на имя судьи Армена Даниеляна
15:16 27/05/2022
Апелляционная жалоба на решение об аресте общественно-политического деятеля, соучредителя Фонда «Арар» Аветика Чалабяна завизирована на имя судьи Армена Даниеляна. Об этом Panorama.am сообщил адвокат Аветика Чалабяна – Вараздат Арутюнян.
Отметим, что решение об аресте Чалабяна вынесла судья суда общей юрисдикции Арусяк Алексанян, назначенная судьей при премьерстве Никола Пашиняна – 20 октября 2021 года.
Многие считают, что в отношении Аветика Чалабяна осуществляется политическое преследование, адвокаты назвали арест Чалабяна необоснованным и немотивированным. Они обратились и в Генеральную прокуратуру.
СК Армении ранее сообщил: «9 мая 2022 на одном из сайтов была опубликована запись под заголовком "1000 драмов за каждого студента, преподаватель Аграрного университета подстрекает председателя студсовета к привлечению студентов к акциям протеста оппозиции, предлагая 1 тысячу драмов за каждого учащегося"».
Согласно СК, в ходе предварительного следствия выяснилось, что лица, совершившие предполагаемое преступление, материально заинтересовали председателя студсовета Национального аграрного университета Армении, предложив 2.000.000  драмов за привлечение 2000 студентов к участию в митингах.
«По совокупности полученных доказательств, в соответствии с пунктом 2 части 3 статьи 63 УК РА обвинение предъявлено двум лицам, в отношении одного из них – Аветика Чалабяна –в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.