Պաշտպաններ. Միքայել Բադալյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը բացառապես քաղաքական է
Միքայել Բադալյանի պաշտպաններ Էրիկ Ալեքսանյանն ու  Ժիրայր Ղարագյոզյանը տարածել են հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ներկայացվել միջնորդություն՝ «Ազատագրում» շարժման առաջնորդ Միքայել Բադալյանի նկատմամբ ընտրված փափանման միջոցը՝ կալանավորումը գրավով փոփոխելու վերաբերյալ։
Հայտնի է, որ Միքայել Բադալյանը որպես պրոռուսական քաղաքական գործիչ մշտապես իր գործունեության ժամանակ ջանքեր է գործադրել որպեսզի հասարակական տրամադրությունները հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա բացասական ազդեցություն չունենան, այլ հակառակը՝ էլ ավելի ամրապնդվի  դարերով ձևավորված բարեկամական պետությունների միջև փոխադարձ ժերմ փոխհարաբերությունները, սակայն պետք է փատսել, որ նրա կալանավորելը վկայում է այն մասին, որ ՀՀ իշխանությունները շեղվել են շիշտ ճանապարհից և արդեն մեջքից են  հարվածում  դաշնակից պետությանը։
Միքայել Բադալյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը բացառապես քաղաքական է, որն ուղղված է վերջինիս լռեցնելու և նրա կողմից պրոռուսական ակցիաներ կատարելը դադարեցնելու համար»։

Адвокаты: Преследование Микаела Бадаляна – исключительно политическое
Адвокаты Микаела Бадаляна – Эрик Алексанян и Жирайр Карагезян – распространили заявление, в котором говорится
«В суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана было представлено ходатайство об изменении меры пресечения в отношении лидера Движения "Освобождение" Микаела Бадаляна под залог.
Известно, что Микаел Бадалян, как пророссийский политический деятель, всегда в своей деятельности прилагал усилия, чтобы общественные настроения не оказывали негативного влияния на армяно-российские отношения, а наоборот, еще больше укреплялись теплые взаимоотношения между сформировавшимися веками дружественными государствами, однако надо констатировать, что его арест свидетельствует о том, что власти РА отклонились от верного пути и уже наносят удар в спину союзнического государства.
Преследование Микаела Бадаляна исключительно политическое, направленное на то, чтобы заставить замолчать последнего и прекратить его пророссийские акции».