«Իրավիճակն այնպիսին է, որ քաղաքական դաշտում չեզոք կողմերի որևէ ձևի առկայությունն արդեն տրամաբանական չէ»,- այսօր երթի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ իշխանության քաղաքականությունը Արցախի, ՀՀ պետականության հարցում բավականին կոնկրետ է եղել, հնչել են հայտարարությունների, որի հետ կապված քաղաքական ուժերը, հասարակական ակտիվ խմբերը պետք է հստակ դիրքորոշում արտահայտեն՝ կամ դեմ են այդ քաղաքականությանը, կամ կողմ։
«Ի վերջո, պետք է լինի հստակություն, քաղաքական դաշտը պետք է «պարզաջրվի», հասարակության համար ընկալելի լինի, թե իրականում ով ինչի հետևից է գնում»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Տ. Աբրահամյանը նշեց, որ քաղաքական ուժերը կարևոր իրադարձությունների հետ կապված պետք է դիրքորոշում արտահայտեն. «Ովքեր դիրքորոշում արտահայտել են՝ գիտենք, ովքեր շարունակում են աջակցել այս իշխանությանը՝ դրա մասին ևս հասարակությունը գիտի»։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ պետական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքին, նա ասաց, որ առ այս պահը հայտնի չէ, թե ինչ հիմքով է իրականանում այդ աշխատանքը, ինչ փաստաթղթեր են դրված դրա հիմքում, ինչ քարտեզներով են առաջնորդվելու։
«Գլխավորը, ինչի մասին մենք խոսում ենք, այն է, որ այս իշխանությունը վերջին 4 տարիների ընթացքում տապալել է հնարավոր բոլոր բանակցությունները, մեր ժողովրդին բերել է մարդկային, տարածքային կորուստներ և այս պայմաններում վստահել այս իշխանություններին և այս իշխանությունների վարած բանակցություններին, որևէ ձև տրամաբանական չէ»,- ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը։
Նա նաև նշեց, որ իրենք պայքարի ընթացքում սադրանքներ եղել են միայն իշխանության կողմից. «Հիշեք, մայիսի 1-ին ընդառաջ, երբ ակտիվ փուլ էին մտնում ընդդիմության հավաքները, տարբեր իրավապահ կառույցներ հայտարարում էին հնարավոր զինված բախումների, սադրանքների մասին։ Ժամանակը ցույց տվեց, որ դրանք բացառապես հրահրվում են իշխանության կողմից, նաև իրավապահների կողմից»։

Тигран Абрамян: Политическое поле должно быть «прополощено»
«Ситуация такова, что присутствие нейтральных сторон в той или иной форме на политическом поле – уже не логично», – заявил сегодня в беседе с журналистами во время шествия депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Он отметил, что политика властей в вопросе Арцаха, государственности Республики Армения была довольно конкретной, были сделаны заявления, в связи с чем политические силы, активные общественные группы должны выразить четкую позицию – они либо против этой политики, либо поддерживают ее.
«В конце концов, нужна четкость, политическое поле должно быть "прополощено", общество должно понять, кто и за чем идет в действительности», – заявил депутат.
«Политические силы должны выразить позицию в связи с этими важными событиями. Мы знаем тех, кто выразил позицию, общество также знает тех, кто продолжает поддерживать эту власть», - сказал Абрамян.
Что касается работы Комиссии по делимитации и демаркации государственной границы РА, то он сказал, что на данный момент неизвестно, на каком основании проводится эта работа, какие документы положены в основу, какими картами будут руководствоваться.
«Главное, о чем мы говорим, – это то, что эта власть провалила все возможные переговоры за последние 4 года, принесла нашему народу людские, территориальные потери. В этих условиях доверять этим властям, проводимым ими переговорам – никоим образом нелогично», – заявил депутат НС от фракции «Честь имею».
На замечание журналиста, что депутаты НС от правящей фракции заявили, что «не собираются поддаваться на провокации оппозиции и не примут участия в созванном оппозицией внеочередном заседании», Тигран Абрамян ответил:
«За этот период борьбы  провокации были только со стороны власти, вспомните, в преддверии 1 мая, когда митинги оппозиции вступали в активный этап, различные правоохранительные структуры заявляли о возможных вооруженных столкновениях, провокациях. Время показало, что они провоцируются исключительно властями».