«Եվրատեսիլի» հաղթող ուկրաինական խումբը վաճառել է իր մրցանակը 900 հազար դոլարով
«Եվրատեսիլ 2022» երգի մրցույթում առաջին տեղը զբաղեցրած ուկրաինական Kalush Orchestra երաժշտական խումբը բարեգործական աճուրդում վաճառել է իր մրցանակը՝ բյուրեղյա խոսափող։ Այս մասին թիմի ներկայացուցիչները հայտնել են սոցիալական ցանցերում։
kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, լոտը վաճառվել է 900 հազար դոլարով։ Գնորդը եղել է WhiteBit կրիպտոարժույթի բորսան։
«Մենք երախտապարտ ենք ձեզանից յուրաքանչյուրին, ով գումար է նվիրաբերել այս աճուրդում, և հատկապես շնորհակալ ենք WhiteBit-ի թիմին, որը գնեց գավաթը $900,000-ով և այսուհետ դառնում է մեր գավաթի հեղինակային իրավունքի տերը», - ասվում է խմբի հայտարարության մեջ:
Աճուրդի կազմակերպիչների խոսքով, մրցանակի վաճառքից ստացված գումարը կուղղվի ուկրաինական բանակի համար PD-2 անօդաչու սարքերի ձեռքբերմանը։

Eurovision winners sell trophy to buy drones for Ukraine
Kalush Orchestra, the Ukrainian band which won this year's Eurovision Song Contest, have sold their trophy for $900,000 (£712,000; €838,000) to raise money for the war in Ukraine, BBC News reports.
The crystal microphone was auctioned on Facebook, with the aim of buying drones for Ukraine's military.
The sale coincided with the band's appearance at a charity concert at Berlin's Brandenburg Gate.
It aimed to raise money for medical care and supplies.
Speaking at the concert, band member Oleh Psiuk appealed for people not to get used to the war, which has left at least 4,031 civilians dead and 4,735 injured, according to the UN, along with an unknown number of combatants.
Ukrainian TV presenter Serhiy Prytula announced that the money raised from the sale of the trophy would be used to purchase three Ukrainian-made PD-2 drones, Reuters news agency reports.