Ավետիք Չալաբյանը կմնա կալանավորված
«Համախմբում» նախաձեռնության աջակից, «Արար» հիմնադրամի համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը կմնա կալանավորված։
«Դանիելյան Արմենը, բնականաբար, կանխատեսելի էր»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Չալաբյանի պաշտպան Վարազդատ Հարությունյանը։
Ավետիք Չալաբյանին կալանքից ազատելու կոչով հանդես են եկել Արցախի նախագահը, ԱԺ նախագահն ու պատգամավորներ, Արցախի թեմի առաջնորդը։
Նշենք, որ Չալաբյանին կալանավորելու որոշում է կայացրել ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանը, որը դատավոր է նշանակվել  Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 20-ին:
Շատերը համարում են, որ Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է  իրականացվում, պաշտպանները Չալաբյանին կալանավորելը որակել են անհիմն ու չպատճառաբանված։ Նրանք նաև դիմել են գլխավոր դատախազություն։
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեն հայտնել էր. «Մայիսի 9-ին  լրատվական կայքերից մեկում ձայնագրություն էր հրապարակվել՝ «1000 դրամ յուրաքանչյուր ուսանողի համար, Ագրարային համալսարանի դատասխոսը դրդում է ուսխորհրդի նախագահին գումարի դիմաց կազմակերպել, որպեսզի ուսանողները մասնակցեն ընդդիմության հավաքներին՝ յուրաքանչյուր ուսանողի դիմաց առաջարկելով 1000 դրամ» վերտառությամբ:
Ըստ ՔԿ-ի, քննությամբ պարզվել է, որ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձինք քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպվող հավաքներին մասնակցելու և որոշակի գործողություններ կատարելու դիմաց Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողական խորհրդի նախագահին նյութապես շահագրգռել են՝ առաջարկելով երկու հազար ուսանողի հավաքներին ներգրավելու դիմաց տրամադրել 2.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, որոնցից Ավետիք Չալաբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը»։

Общественно-политический деятель, сторонник инициативы «Консолидация», соучредитель фонда «АРАР» Аветик Чалабян останется под арестом. Об этом сообщил адвокат Вараздат Арутюнян.
Апелляционный уголовный суд под председательством Армена Даниеляна отклонил жалобу защиты на решение об избрании Чалабяну меры пресечения в виде заключения под стражу, оставив постановление суда первой инстанции без изменений
«Армен Даниелян, естественно, был предсказуем», – написал на своей странице в социальной сети Facebook Вараздат Арутюнян.
Ранее стало известно, что защита Чалабяна обратилась в Генпрокуратуру Армении с ходатайством о его освобождении из-под ареста под личное поручительство ряда оппозиционных депутатов НС Армении.
Затем с призывом освободить Аветика Чалабяна к прокуратуре Армении обратились президент Арцаха Араик Арутюнян, спикер Национального Собрания Артур Товмасян и ряд депутатов парламента Арцаха, а также предводитель Арцахской епархии.
Отметим, что решение об аресте Чалабяна вынесла судья суда общей юрисдикции Арусяк Алексанян, назначенная судьей при премьерстве Никола Пашиняна – 20 октября 2021 года.
Многие считают, что в отношении Аветика Чалабяна осуществляется политическое преследование, адвокаты назвали арест Чалабяна необоснованным и немотивированным. Они обратились и в Генеральную прокуратуру.
СК Армении ранее сообщил: «9 мая 2022 на одном из сайтов была опубликована запись под заголовком "1000 драмов за каждого студента, преподаватель Аграрного университета подстрекает председателя студсовета к привлечению студентов к акциям протеста оппозиции, предлагая 1 тысячу драмов за каждого учащегося"».
Согласно СК, в ходе предварительного следствия выяснилось, что лица, совершившие предполагаемое преступление, материально заинтересовали председателя студсовета Национального аграрного университета Армении, предложив 2.000.000 драмов за привлечение 2000 студентов к участию в митингах.
«По совокупности полученных доказательств, в соответствии с пунктом 2 части 3 статьи 163 УК РА обвинение предъявлено двум лицам, в отношении одного из них – Аветика Чалабяна –в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу.