Վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի հոգին փառավորվում է՝ տեսնելով, թե ինչպես են ցուցարարներին ծեծում. Լևոն Քոչարյան
13:14 31/05/2022
«Այն, ինչ կա իշխանությունների մտքին, նույնն է, ինչ Թուրքիայի և Ադրբեջանի մտքին։ Դրա համար ենք մենք դուրս եկել պայքարի»,- այս մասին «Դիմադրության» շարժման կազմակերպած բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝  իշխանությունների նպատակն այն է, որ ամեն կերպ փորձեն առաջ տանել իրենց դավաճանական ծրագիրը, սակայն իրենք փողոց են դուրս եկել դա կանխելու համար։ Լևոն Քոչարյանն այն կարծիքին է, որ եթե չպայքարեին, ապա այս ընթացքում Փաշինյանն ինչ-որ բան արդեն ստորագրած կլիներ։ «Հիմա փորձում ենք ամեն ձև պայքարել, դրա դեմն առնել»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով ակցիայի մասնակիցների դեմ ոստիկանների կողմից կիրառվող բիրտ ուժին՝ Լևոն Քոչարյանն ասաց, որ իրենց ղեկավարների, վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի վախերի ուղիղ համեմատականն է ոստիկանների թիվն ու ուժը։
«Այն ժամանակ, երբ ասում էր (խմբ․՝ Նիկոլ Փաշինյանը)՝ հոգիս փառավորվում է, որ ոստիկաններից մահակ են խլում, հիմա էլ երևի հոգին փառավորվում է, երբ տեսնում է , թե ինչպես են ոստիկանները ցուցարարներին ծեծում, բիրտ ուժ կիրառում, ոտք ջարդում»,- ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Հարցին, թե այսօր էլ մահակները ձեռքին մեծ թվով ոստիկաններ կան, արդյոք բախումներ կանխատեսո՞ւմ են, Լևոն Քոչարյանը պատասխանեց․ «Ես չգիտեմ, թե իրանք ինչ են նախատեսում, այնպես չէ, որ դուրս ենք գալիս փողոց և ասում՝ այսօր պետք է բախում լինի։ Երբ մեր սահմանադրական իրավունքները ոտնահարվում են, փորձում ենք պատ կազմել, պաշտպանվել, այնպես չէ, որ մենք հրահրում ենք այդ բախումը։ Ավելի լավ կլինի այդ ուժեղ տղաներին հարցը տաք»։
Նշենք, որ երեկ Լևոն Քոչարյանին ևս բերման էին ենթարկել։ Վերջինս նշեց, որ իրեն տարել են էրեբունու բաժին։

Левон Кочарян: Душа занимающего пост премьера ликует, когда он видит, как полицейские избивают демонстрантов
14:36 31/05/2022
Планы нынешних властей Армении и планы Турции и Азербайджана совпадают, мы вышли на борьбу против этого, заявил во время организованной движением «Сопротивление» акции протеста сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Левон Кочарян.
По его словам, цель властей – попытаться реализовать свою предательскую программу, но участники акции вышли на улицы, чтобы помешать этому.
По мнению Левона Кочаряна, если бы они не вышли на борьбу, Пашинян за это время уже что-то точно бы подписал. «Сейчас мы пытаемся бороться против всего этого, пресечь», – сказал он.
Коснувшись примененной полицией против протестующих грубой силы, Левон Кочарян указал, что число полицейских и применение ими силы – прямо пропорциональны страхам занимающего пост премьер-министра.
«В свое время он (Никол Пашинян) говорил: моя душа ликует, когда у полицейских отбирают дубинки.  Сейчас, наверное, его душа ликует, когда он видит, как полицейские избивают демонстрантов, применяют против них грубую силу, ломают ноги», – сказал Левон Кочарян.
На вопрос, прогнозировали ли они возможность столкновений, Левон Кочарян ответил: «Я не знаю, что они планируют. Мы ведь не выходим на улицу и не говорим, что сегодня должно быть столкновение. Когда нарушаются наши конституционные права, мы пытаемся выстроиться в стену, обороняться, мы не провоцируем это столкновение. Лучше задать этот вопрос тем крепким парням».
Отметим, что накануне Левона Кочаряна также подвергли приводу. Он сообщил, что его доставили в отдел Эребуни.