Գերարագ ինտերնետի հասանելիությունը բարելավելու և Հայաստանում հզոր թվային տնտեսությանն աջակցելու նպատակով Team Telecom Armenia-ն IFC ու EBRD միջազգային ֆինանսական կառույցներից, ինչպես նաև Ամերիաբանկից ներգրավել է 45 մլն դոլարի ֆինանսավորում: Team Telecom Armenia-ն այս ֆինանսավորումն ուղղելու է տարածաշրջանում եզակի 25 Գբ/վ արագությամբ NGN (Next Generation Network) ցանցի կառուցմանը Հայաստանի քաղաքներում և գյուղերում։
Մեկնաբանելով համագործակցության մեկնարկը՝ Team Telecom Armenia-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը նշել է․ «Մենք կարևորում ենք մեր հանդեպ վստահությունը, հատկապես վերջին շրջանում տեղի ունեցող գլոբալ զարգացումների ֆոնին, երբ ներդրումները ռիսկային են։ Այս աջակցությունը Team-ին հնարավորություն կտա արագացնել կապիտալ ներդրումների ծրագիրը, ընդլայնել ու արդիականացնել ինչպես ֆիքսված, այնպես էլ շարժական ցանցերը՝ բարելավելով անհատ բաժանորդներին, բիզնես հաճախորդներին տրամադրվող ծառայությունների որակն ու խթանելով նորարարությունը և տնտեսական աճը»:
Team Telecom Armenia-ից մանրամասնում են, որ ֆինանսական փաթեթը կօգնի ընկերությանը բարելավել իր հեռահաղորդակցության ցանցերի ծածկույթը և սպասարկման որակը, ներառյալ 4G բջջային ցանցի ընդլայնումը և NGN օպտիկամանրաթելային ցանցի գործարկումը երկրի ողջ տարածքում: Նախագծի արդյունքում ավելի արագ և որակյալ ինտերնետից կօգտվի նվազագույնը 1,1 մլն բջջային համակարգի բաժանորդ, իսկ ավելի քան 450 հազար տնային տնտեսություն կապահովվի արագ օպտիկամանրաթելային ինտերնետի հասանելիությամբ:
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների տարածաշրջանային ավագ ղեկավար Շերիլ Էդելսոն Հանվեյը նշեց․ «IFC-ի ներդրումը կօգնի արդիականացնել բջջային կապի ծառայությունները և մեծացնել ինտերնետային կապի արագությունը Հայաստանում` այս կերպ խթանելով երկրի թվային տնտեսության, առևտրի և ձեռներեցության զարգացումը և արագացնելով հետքովիդային վերականգնումը: Ֆինանսավորելով ՀՀ թվային ենթակառուցվածը` IFC-ն կօգնի նպաստավոր միջավայր ստեղծել երկրում լրացուցիչ ներդրումների և աշխատատեղերի ստեղծման համար»:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում Team Telecom Armenia-ն իր դիրքերը կամրապնդի նաև տեղական և տարածաշրջանային հեռահաղորդակցության օպերատորներին տվյալների տարանցման ծառայությունների մատուցման ոլորտում՝ ստեղծելով ավելի ճկուն ու արագ ինտերնետային ենթակառուցվածք:
«Մեր ռազմավարական ծրագրի շրջանակում մենք սկսել ու մեծ թափով շարունակում ենք տարածաշրջանում բացառիկ 25 Գբ/վ արագությամբ NGN ցանցի կառուցումը, որի ավարտին Հայաստանի յուրաքանչյուր հատվածում ապրող քաղաքացու բնակարան կմտնի առանձնացված օպտիկամանրաթելային մալուխ`գրեթե անսահմանափակ թողունակությամբ։ Սա համաշխարհային տնտեսական զարգացումներին միանալու և դրանց համար նոր պրոդուկտներ ստեղծելու լայն հնարավորություններ կբացի»,- նշել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ակնկալվում է, որ 25G-PON ցանցի գործարկումը նվազեցնելու է նաև էներգիայի սպառումը` թույլ տալով իր բաժանորդներին օգտվել գերարագ ինտերնետից ավելի էներգաարդյունավետ հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքի միջոցով։
Խոսելով այս ծրագրին միանալու շարժառիթների մասին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) հեռահաղորդակցության, լրատվամիջոցների և տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Դիրկ Վերներն ասաց․ «Թվայնացման և էներգաարդյունավետության բարձրացման հետ մեկտեղ այս նախագիծը համահունչ է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ռազմավարական երկու առաջնահերթություններին՝ մասնավոր հատվածի մրցունակության ամրապնդմանը և կայուն ենթակառուցվածքների առաջմղմանը առևտրայնացման և կանաչ տնտեսության անցման միջոցով»։
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կորպորատիվ և ներդրումային բանկինգի գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը նշել է. «Թվային փոխակերպման ժամանակաշրջանում գերարագ ինտերնետային ծառայությունների առկայությունը հույժ կարևոր է մարդկանց և ձեռնարկությունների միջև կապն ապահովելու համար հատկապես հեռավոր համայնքների պարագայում: Հանդիսանալով Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարը` մեր երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով մենք համագործակցում ենք մեր միջազգային գործընկերների` ՄՖԿ-ի և ՎԶԵԲ-ի հետ: Ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում ենթակառուցվածքային և տեխնոլոգիական նորարարությունների ներդրմանը, ինչը կնպաստի ավելի քիչ զարգացած համայնքների սոցիալական զարգացմանը և տնտեսական ներուժի ամրապնդմանը: Դա շատ հեռանկարային ներդրում է»:
Team Telecom Armenia-ն ՀՀ տարածքում տրամադրում է ինտերնետի, թվային հեռուստատեսության, բջջային և ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ։ Հանդիսանալով Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին համակարգի ժառանգորդը՝ Team-ը ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ է համադրում առաջին կապի օպերատորի հարուստ փորձը։
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ հանդիսացող IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի) ամենամեծ գլոբալ զարգացման հաստատությունն է, որը զբաղվում է նոր զարգացող շուկաների մասնավոր հատվածով։ Նրանք աշխատում ենք ավելի քան 100 երկրներում՝ նոր շուկաներ և հնարավորություններ ստեղծելու համար։

To improve access to high-speed internet and support a strong digital economy in Armenia, Team Telecom Armenia raised a total of $45 million from international financial institutions, IFC and EBRD, and Ameriabank. Team Telecom Armenia will direct this funding for the construction of the region's best 25 Gb/s Next Generation Network in cities and villages of Armenia.
Commenting on the launch of the partnership, Chairman of the Board of Team Telecom Armenia Aleksandr Yesayan noted, “We highlight the trust in ourselves, especially given reduced investor appetite amid global developments. This support will enable “Team” to accelerate the capital investment program and expand and upgrade both fixed and mobile networks and as a result. improve service quality to both individual subscribers and business clients, which will spur innovation and economic growth.”
The financing package will help the company to improve both the coverage and service quality of its telecom networks, including expansion of the 4G mobile network and rolling-out the NGN fiber access network across the country. As a result of the project, at least 1.1 million mobile subscribers will be provided with faster and higher-quality internet connections, and more than 450,000 households will be provided with access to faster fiber access technology.
Cheryl Edleson Hanway, IFC’s Regional Senior Manager for Infrastructure and Natural Resources, said: IFC’s investment will support better mobile phone services and faster internet in Armenia, spurring digital economy, trade and entrepreneurship, accelerating post-COVID recovery. By supporting Armenia’s digital infrastructure, we also hope to create an enabling environment for additional investments and job creation opportunities in the country.”
As a result of implementation of the project, Team Telecom Armenia will strengthen its position also in the field of providing data transit services to local and regional telecom operators, creating a more flexible and faster Internet infrastructure.
“Within the framework of our strategic plan, we have started and are continuing with great vigour the construction of the region's best 25 Gb/s Next Generation Network, at the end of which a separate fiber-optic cable with almost unlimited bandwidth will enter the apartments of citizens living in every part of Armenia. This will open up a wide range of opportunities to connect with global economic developments and create new products for them,” stated CEO of Team Telecom Armenia Hayk Yesayan.
The launch of the 25G-PON network is also expected to reduce energy consumption, allowing its subscribers to access high-speed Internet through a more energy-efficient telecom infrastructure.
Speaking about the motivations for joining this program, Dirk Werner, EBRD Director, Information and Communication Technologies, said: “As well as enhancing digitalisation and energy efficiency, the project is consistent with the EBRD’s two strategic priorities for Armenia, strengthening private sector competitiveness and promoting sustainable infrastructure through commercialization and green economy transition.”
Gagik Sahakyan, Corporate and Investment Banking Director at Ameriabank CJSC, commented: “In the era of digital transformation, the availability of broadband internet services is crucial for providing better connectivity to people and businesses, especially to those in the remote communities. As the leading bank in Armenia, we have joined our international partners, IFC and EBRD, to finance this strategic project for the country. It aims to develop infrastructural and technological innovation in Armenia, which will boost social development and strengthen the economic potential of underdeveloped communities. This is an investment long into the future.”