Բրիտանացիները պատրաստվում են նշել Անգլիայի թագուհու պլատինե հոբելյանը
Եղիսաբեթ II-ի գահակալության 70-ամյակի կապակցությամբ՝ Մեծ Բրիտանիայում կանցկացվի շուրջ 16 հազար երեկույթ։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Հունիսի 2-ից 5-ը բրիտանացիները կնշեն թագուհու Պլատինե հոբելյանը։ Ամբողջ երկրում փողոցային երեկույթների կազմակերպիչները դրոշներ են կախում և հրավերներ ուղարկում: Տեղական կառավարման ասոցիացիայի (LGA) տվյալներով՝ բրիտանացիները նամակներով հեղեղում են վարչությունը՝ խնդրելով փակել ճանապարհները և նախատեսում են մոտ 16000 միջոցառում անցկացնել։
Կազմակերպիչներից մեկի խոսքով՝ միջոցառման անցկացման համար նա արդեն պայմանավորվել է Հալլ քաղաքի փողոցներից մեկը փակելու մասին։ Ճանապարհին կտեղադրվեն մանկական ատրակցիոններ և վրաններ, որոնցում կլինի սնունդ։
«Խոսքը մարդկանց միավորելու մասին է։ Մեր քաղաքում բավականին շատ են լեհերը, լատվիացիները, հունգարացիները, նրանք նույնպես մասնակցում են տոնակատարությանը։ Ոմանք ինձ ուղարկել են իրենց ազգային երգերը, որպեսզի ես ընդգրկեմ երգացանկում»,- ասել է նա։
Հյուսիսային Իռլանդիայի Լոնդոնդերի քաղաքից ակտիվիստ Ժանետտ Վարկեն մի քանի ամիս է ծախսել միջոցառումը կազմակերպելու համար։ Միջոցառման այցելուներին թեյ, հիշարժան հուշանվերներ կբաժանեն, կլինի նաև դիսկոտեկ։ Երեկոյի կարևորագույն իրադարձությունը կլինի տարեց կանանց մասնակցությամբ մրցույթը, որոնք կդառնան օրվա թագուհիներ:
Այլ քաղաքներում ևս տեղի կունենան բազմաթիվ երեկույթներ, որոնք կկազմակերպեն տեղի բնակիչները՝ հոբելյանը տոնելու և հարևանների հետ ավելի մոտիկից ծանոթանալու նպատակով։
Եղիսաբեթ II-ը բրիտանական առաջին միապետն է, որն իր Պլատինե հոբելյանը նշում է գահին նստած։ Այդ առթիվ Անգլիայում տոնախմբությունները կշարունակվեն ամբողջ տարվա ընթացքում։

As the UK prepares to celebrate Queen Elizabeth's Platinum Jubilee next week, up and down the land street party organisers are putting up bunting and sending invitations to neighbours.
The nation will celebrate 70 years of the Queen on the throne over a four-day bank holiday from 2 to 5 June, BBC News reports.
In England, councils are "pulling out all the stops" after being overwhelmed with requests for road closures, says the Local Government Association.
According to the LGA's estimates, about 16,000 street parties are set to take place.
BBC News has spoken to three Jubilee street party organisers to see how their preparations are going.
Self-described royal fan Becky Norman says she has mounds of bunting in preparation for the street party she has organised for Friday in Hull.
Kilnsea Grove will be closed and taken over by child entertainers, food and even a special singing performance by Becky herself.
The charity worker, who has been planning the party since the beginning of the year, says: "All the decorations are going up this weekend.
"I've even got a massive cardboard cut-out of the Queen.
"For me personally the whole country should be backing her - she's never stood down and she's never not been there."
But for Becky the day will also be about uniting her road: old, young, and new Brits.
"It's about bringing people together," she adds. "We have quite a few Polish, Latvian, Hungarians, and they've actually given me songs from their country as well to put on the playlist."
Jeanette Warke has amassed hundreds of Jubilee-themed trinkets, tea towels and key rings to hand out to revellers at the street party she is planning in Londonderry.
The community worker spent months organising the bash on the Fountain Estate for residents who can expect afternoon tea, a disco and their very own regal guest.
"We actually have a queen for a day competition - where somebody will come round and pick out an older woman and she will go in a fancy car around the city," Jeanette says.