Վիվա-ՄՏՍ. Վագոն-տնակում հայտնված ընտանիքը հիմքից տուն է կառուցել
Ընտանիքի անդամներից երկուսի կյանքը փրկելու համար, տունը վաճառելու՝ պարտադրված քայլ, վագոն-տնակում հայտնվելու տխուր իրականություն… տուն կառուցելու համար ներդրված անօգուտ ջանքեր և 44-օրյա պատերազմից գլխի ու ողնաշարի հատվածներում ստացած վնասվածքներով վերադարձած զավակ: Թեև Ներսիսյանների ընտանիքի ապրած տարիները հեշտ չեն եղել, սակայն դրանք արդեն անցյալում են մնացել: Տարիներ առաջ սկսած շինարարությունն ավարտելու ցանկությունն իրականություն է դարձել Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» համատեղ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ ներսիսյանների հետ գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարների նախորդ հանդիպումը եղել է ամիսներ առաջ՝ շինարարության ընթացքում: Չնայած աշխատանքի մեծ ծավալին, հիմքից տուն կառուցելու գործում ակտիվ ներգրավված ընտանիքը, ձգտել է օր առաջ ազատվել վագոն-տնակից: Տան մեծ մասն իր ձեռքերով կառուցել է ընտանիքի հայրը՝ արհեստավոր Վահանը: Այժմ, երբ իր տունն արդեն կառուցված է, աշխատում է հայրենակիցների տան շինարարությունն ավարտին հասցնել: Իսկ որդու ընկերոջից վերցրած վագոն-տնակի տեղում այգի է լինելու:
«Բազում փորձությունների միջով ենք անցել ու անհաղթահարելի թվացող խնդիրներ լուծել, սակայն ամեն դժվարությունից հետո, ավելի ենք ուժեղացել: Սեփական տանիքի տակ երեխաներիս ու թոռներիս տեսնելը գերագույն նպատակ ու երազանք է եղել: Դեռ չեմ հավատում, որ դա արդեն իրականություն է»,-ասել է Վահանը:
Աջակցող կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ղեկավարները դարձյալ եղել են Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում: Այս անգամ՝ ոչ թե աշխատանքների ընթացքին հետևելու, այլ՝ նորակառույցի բնակիչների հետ արդյունքը վայելելու համար:
«Այս ծրագիրը կարևոր արժեհամակարգ է ձևավորում և՜ իրականացնող կողմի, և՜ տան տեր դարձած մեր հայրենակիցների մոտ: Ընդ որում՝ անկախ մասնագիտությունից և կյանքում զբաղեցրած դիրքից: Օգնության ձեռք մեկնողն ու այն ստացողը սկսում են ավելի հստակ պատկերացնել զարգացման մեխանիզմն ու գնահատել ձեռքբերումը: Այդ արժեհամակարգի հիմքում միասնությունն է, խնդիրները համախմբված լուծելու և կամավորության սկզբունքներով օգտակար լինելու պատրաստակամությունը: Երբ այդ ամենը, տարիների ընթացքում նստում է մարդու ենթագիտակցության մեջ՝ հետագա քայլերն ավելի մեծ արդյունք են տալիս: Նաև այդպես է զարգանում երկիրը»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Բազում դժվարություների միջով անցած այս ընտանիքը վերջապես կարող է վայելել սեփական հարկի տակ ապրելու բերկրանքը: Ուրախ ենք, որ ևս մեկ ընտանիքում երեխաները ստիպված չեն լինի ապրել տնազրկության հոգսով, կվայելեն անհոգ մանկություն ու երջանիկ ապագայի երաշխիք կունենան»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Բնակարանաշինության ծրագրի տասնամյա գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» թիմերը, առաջիկայում վերականգնելու են համավարակի պատճառով ընդհատված՝ կամավորության աշխատանքները: Դրանք կարևոր են ոչ միայն ընտանիքներին աջակցելու, այլև խնդիրները միասնաբար լուծելու՝ գաղափարը տարածելու տեսանկյունից:

Viva-MTS: A house built from scratch for a family that had to live in a metal wagon
A house sold to save the lives of two family members, a sad reality of living in a metal wagon, efforts towards building a house that proved futile, and a son who came back from the 44-day war with injuries to the head and spine. The life of the Nersisyan family was not an easy one; however, everything is now in the past. The wish of completing the house construction that started years ago has become a reality owing to the joint housing project implemented by Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, Viva-MTS said in a press release on Tuesday.
Last time, the heads of the partner organizations met the Nersisyans months ago, at the construction site. Despite the large volume of work, the family who has been engaged actively in the house construction from scratch was struggling to get rid of the container rather sooner than later. The major part of the house was built by the family father, craftsman Vahan. Now, when his house construction is completed, he works to finish the construction of his compatriots' houses. Now there will be a garden in the place where the metal wagon once lent from the son’s friend once stood.
“We have gone through a large number of hardships and have solved problems that seemed insurmountable then; however, yet, every hardship that we have gone through has made us stronger. It was an ultimate goal and dream to see my children and grandchildren living under their own roof. I still can't believe that this is a reality,” said Vahan.
The heads of partner organizations visited the town of Ashtarak in Aragatsotn; the purpose of the visit this time was to share the joy of the result together with the homeowners rather than to monitor the construction process.
“This program shapes a fundamental system of values in those who implement it, and those of our compatriots who become homeowners, and that refers happens regardless one’s profession or social position. Those who lend a supportive hand and those reach for it, get a clearer picture of how development happens and start appreciating those achievements. At the core of the system of values is the unity, the understanding that problems have to be solved jointly, and the readiness to be useful with no reward in mind. All these throwing deep roots in one’s conscience the steps taken later get more efficient. And that’s how a country strives,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
''After having gone through many hardships, this family can eventually enjoy the jubilance of living in their own decent home. We are glad that children in the family will not have to live with the burden of homelessness and will enjoy carefree childhood and will have a perspective for a happy future,'' said the Fuller Center for Housing Armenia President, Ashot Yeghiazaryan.
In the near future, the partners of ten years, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, will resume the volunteering which was interrupted due to the pandemic restrictions. It's important not only in terms of helping the families but also in terms of spreading the idea of solving problems hand in hand.