Բայդեն․ ԱՄՆ-ը Ուկրաինային ավելի ժամանակակից հրթիռային համակարգեր կմատակարարի
ԱՄՆ-ն Ուկրաինային կտրամադրի ավելի առաջադեմ հրթիռային համակարգեր և զինամթերք։ Այս մասին The New York Times-ի համար հրապարակված հոդվածում ասել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք գործել ենք արագ, որ Ուկրաինային ուղարկենք զգալի քանակությամբ զենք և զինամթերք, որպեսզի այն կարողանա կռվել մարտի դաշտում և ամենաուժեղ դիրքը գրավել բանակցությունների սեղանի շուրջ: Հենց այդ պատճառով ես որոշեցի, որ մենք ուկրաինացիներին կտրամադրենք ավելի առաջադեմ հրթիռային համակարգեր և զինամթերք, որոնք թույլ կտան նրանց ավելի ճշգրիտ հարվածներ հասցնել Ուկրաինայի մարտերում առանցքային թիրախներին»,- ասել է նա։
Բայդենը նաև հայտարարել է՝ ԱՄՆ-ի նպատակը Ուկրաինայի հակամարտության մեջ այն է, որ այն լինի ժողովրդավարական, անկախ և կարողանա պաշտպանել իրեն նոր հարձակումից։
Նրա խոսքով՝ «ազատ աշխարհը և այլ երկրները՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, կանգնեցին Ուկրաինայի կողքին՝ ցուցաբերելով աննախադեպ ռազմական, հումանիտար և ֆինանսական աջակցություն»։
«Պատերազմի ընթացքում ես կցանկանայի հստակեցնել, թե ինչ նպատակներ ունի Միացյալ Նահանգներն այս ջանքերում: Ամերիկայի նպատակը պարզ է. մենք ցանկանում ենք տեսնել ժողովրդավարական, անկախ, ինքնիշխան և բարգավաճ Ուկրաինա, որն ունի հակահարված տալու և պաշտպանելու միջոցներ ապագա ագրեսիայի դեմ»,- ասել է Բայդենը։

President Biden on Tuesday confirmed that his administration is sending medium-range advanced rocket systems to Ukraine, responding to a top request from Ukrainian officials who say the weapons are necessary to curb the advance of Russian forces in the east, The Washington Post reported.
Biden said the more advanced rocket systems and munitions, which can pinpoint an enemy target nearly 50 miles away, will enable Ukraine “to more precisely strike key targets on the battlefield.” Ukrainian officials provided assurances they would not use the weapons to strike targets inside Russia, a senior U.S. official said. Such a move could risk an escalation in the conflict, potentially provoking Russian retaliation against U.S. forces or allies.
“America’s goal is straightforward: We want to see a democratic, independent, sovereign and prosperous Ukraine with the means to deter and defend itself against further aggression,” Biden said in an essay published Tuesday evening in the New York Times. “We do not seek a war between NATO and Russia,” his essay added.
An announcement on advanced rocket systems had been expected this week, as officials weighed how to help Kyiv defend itself without further inflaming tensions with Russia.