Ջավախքից արձագանք՝ Վրաստանի նախագահի հայտարարություններին
Պաշտոնական այցով Վրաստանում է եղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ առանձնազրույցի ժամանակ քննարկվել են հայ-վրացական հարաբերություններին և զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Զուրաբիշվիլին խոսել է Վրաստանի և Հայաստանի միջև 30-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունների մասին, արել տարբեր հայտարարություններ, որոնց վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է «Սամցխե-Ջավախքի մեդիա» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն,  հասարակական գործիչ Էդուարդ Այվազյանի հետ։
Panorama.am-Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպման ժամանակ Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ասել է, որ «ազգությամբ հայ Վրաստանի քաղաքացիներն իրենց մշակույթն ու լեզուն պահպանելու համար բոլոր պայմաններն ունեն: Վրաստանի հայերը կարող են ակտիվ մասնակցել երկրի ներքին կյանքին: Այս ուղղությամբ ջանքերը չեն դանդաղի։ Այս երկրում հայկական և ադրբեջանական ծագում ունեցող քաղաքացիների խաղաղ գոյակցությունն արտացոլում է երկրում ստեղծված հանդուրժող միջավայրը և դրական օրինակ է կովկասյան տարածաշրջանի համար»։
Արդյո՞ք իրավիճակն այնպես է, ինչպես ներկայացրել է Վրաստանի նախագահը։  Դուք ո՞ր ուղղությամբ եք խնդիրներ արձանագրում, որոնք անհրաժեշտ են լուծել, որոնք տարիներ շարունակ լուծում չեն ստանում։ Այդ ուղղությամբ արդյո՞ք քայլեր արվում են։
Էդուարդ Այվազյան-Իրականում հայերենի պահպանման խնդիրը միշտ էլ եղել է։ Դեռ տարիներ առաջ, մինչև Սալոմե Զուրաբիշվիլու նախագահ դառնալը, հայալեզու դպրոցներում հայերենի դասավանդման քանակը կրճատվել էր՝ 5 դասաժամից հասնելով 3-ի։ Ճիշտ է, տնօրենները կարող են մեկ ժամ ավելացնել, բայց ոչ բոլորն են դա անում։
Հայերեն լեզվով ուսուցիչները վերապատրաստման կարիք ունեն, ինչը պետք է կազմակերպեն Հայաստանի և Վրաստանի իշխանությունները համատեղ։ Ընդհանուր առմամբ, լուրջ խոչընդոտ չկա հայերենի դասավանդման համար, սակայն խրախուսում էլ չկա։ Երիտասարդները չունեն ցանկություն համալրելու հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների շարքերը և արդյունքում նրանց թիվը գնալով նվազում է։ Այս հարցի շուրջ պետք է Հայաստանի իշխանություններն ակտիվ աշխատանք տանեն։
Դասագրքերի մասով ևս խնդիրը դեռ վերջնական չի լուծվել և դասագրքերի պակասը զգացվում է, ինչը ևս անդրադառնում է հայերենի ուսուցման վրա։ Դրանից բացի, կա ուսուցիչների որակավորման բարձրացման հարցը։ Ուսուցիչները պետք է հանձնեն քննություն և ստանան ավագ ուսուցչի կարգավիճակ, որ աշխատավարձը բարձրանա։ Հայերեն լեզվի ուսուցիչների համար տվյալ քննություններն որակավորման բարձրացման համար պետք է օգնի Հայաստանն անցկացնել և, որքան գիտեմ, տվյալ գործն ընթացքի մեջ է։ Որքան տեղյակ եմ, Հայաստանում Ջավախքը ներկայացնող խորհրդարանի պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը զբաղվում է տվյալ հարցերով և արդյունքներ արդեն կան։
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի ներքին կյանքում հայերի ներգրավված լինելուն, ապա այդ ուղղությամբ պետք է աշխատանք տանեն Վրաստանի իշխանությունները։ Իմ գնահատմամբ, այստեղ շատ լուրջ խնդիր կա և հայերն ինտեգրված չեն վրաց հասակության մեջ և պետությունում տեղի ունեցող գործընթացներում չեն կարող ներգրավված լինել։ Պետությունը ինքը պետք է տվյալ ուղղությամբ աշխատի, սակայն ինչքան են դա նրանք ցանկանում անել, դեռևս հարց է։
Այն պնդումը, որ Վրաստանում հայերն ու ադրբեջանցիներն իրար հետ խաղաղ գոյակցում են,  ևս մասամբ է համապատասխանում իրականության։ Նախքան 44-օրյա պատերազմը, երբ ամռանը սրացում էր եղել Տավուշի մարզում, ադրբեջանցիները հանրահավաք էին անցկացրել և հետո խմբով հարձակվել մեկ հայի վրա։ 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանաբնակ շրջաններով անցնող հայ վարորդները քարկոծության էին ենթարկվել։ Եվ վերջապես, անցած տարի Աջարիայում ադրբեջանցիները «կառաբախ նաշ իլի վաշ» լուզունգներով ու դանակներով հարձակվել էին անչափահաս դպրոցական ախալքալաքցիների վրա, ովքեր էքսկուրսիայով այցելել էին Աջարիա։ Գիտեք, այս դեպքերին նորալ չի արձագանքել Վրաստանի ՆԳՆ-ն և մեր հարցումները գրեթե միշտ անպատասխան են մնացել։
Գիտենք, որ ձերբակալություն եղել է, բայց պատժի մասին ոչ մեկ չի իմացել, ինչը ստիպում է մտածել, որ նման բաներ կարող են էլի կրկնվել, քանզի իրավապահներից նրանք չեն վախենալու՝ չտեսնելով կոնկրետ պատիժ։
Սակայն, ընդհանուր առմամբ, հայերը և ադրբեջանցիները Վրաստանում ապրում են խաղաղության մեջ, բայց կրկնեմ՝ նման դեպքերը պետք է պատժվեն, որ մնացածների մոտ գայթակղություն չառաջանա։
Panorama.am-Սամցխե-Ջավախքի թուրքացման խնդիր առկա՞ է։ Եթե այո, ի՞նչ է արվում այդ խնդիրը  լուծելու, մեղմացնելու համար։
Էդվարդ Այվազյան-Ոչ միայն Սամցխե-Ջավախքում է առկա թուրքացման վտանգը, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանում։ Մի հատ տեսեք ադրբեջանցիների և թուրքերի քանակը մեր տարածաշրջանում։ Հայաստանը և Վրաստանը փոքրիկ կղզյակների են վերածվել թուրքական աշխարհի մեջ և պետք է բոլորս հետևություններ անենք դրանից։ Կարծես հիմա շատ լավ հարաբերություններ են ձևավորում Հայաստանի և Վրաստանի միջև, ինչը նոր հույս է ներշնչում, որ երկրները, գիտակցելով ընդհանուր վտանգները, միասնաբար կլուծեն այդ խնդիրները։

Отклик из Джавахка – в связи с заявлениями президента Грузии Саломе Зурабишвили
С официальным визитом в Грузии находился президент Республики Армения Ваагн Хачатурян. На встрече обсуждались вопросы, касающиеся армяно-грузинских отношений и перспектив их развития. Саломе Зурабишвили отметила ценность того, что визит проходит в год 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Грузией, сделала ряд других заявлений, о которых корреспондент Panorama.am побеседовала с директором медиа-аналитического центра «Самцхе-Джавахк» Эдуардом Айвазяном.
– В ходе встречи с Ваагном Хачатуряном президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что «в Грузии созданы все условия для сохранения национальной идентичности, языка и культуры проживающих там армян. Армяне Грузии могут принимать активное участие в жизнедеятельности страны. Усилия в этом направлении не ослабевают. Мирное сосуществование имеющих армянское и азербайджанское происхождение граждан в этой стране отражает созданную в стране толерантную среду, является положительным примером для кавказского региона».
Так ли обстоят дела, как представила президент Грузии? В каком направлении вы фиксируете проблемы, требующие решения, которые не решаются годами? Предпринимаются ли шаги в этом направлении?
– На самом деле проблема сохранения армянского языка существовала всегда. Еще годами ранее, до того, как Саломе Зурабишвили стала президентом, количество уроков армянского языка в армяноязычных школах сократилось – с пяти до трех. Правда, директора могут добавить час, но не все это делают.
Преподаватели армянского языка нуждаются в переподготовке, которую должны организовать власти Армении и Грузии совместно. В целом, серьезных препятствий для преподавания армянского языка нет, но и поощрения тоже нет. У молодых людей нет желания пополнять ряды учителей армянского языка и литературы, в результате чего их число сокращается. Власти Армении должны вести активную работу в связи с этим вопросом.
Что касается учебников, то эта проблема тоже еще окончательно не решена, ощущается нехватка учебников, что также сказывается на преподавании армянского языка. Кроме того, стоит вопрос повышения квалификации учителей. Учителя должны сдать экзамен и получить статус старшего преподавателя, чтобы повысилась и зарплата. Для учителей армянского языка в проведении данных экзаменов по повышению квалификации должна помочь Армения, и, насколько мне известно, это все в стадии рассмотрения. Насколько мне известно, этими вопросами занимается представляющий Джавахк в парламенте Армении Ширак Торосян, уже есть результаты.
Что касается вовлечения армян во внутреннюю жизнь Грузии, то грузинские власти должны работать в этом направлении. На мой взгляд, здесь есть очень серьезная проблема: армяне не интегрированы в грузинское общество, они не могут быть вовлечены в происходящие в государстве процессы. Само государство должно работать в этом направлении, но насколько они хотят этого, еще вопрос.
Утверждение, что армяне и азербайджанцы мирно сосуществуют в Грузии, также соответствует действительности лишь отчасти. До 44-дневной войны, когда летом 200 года была эскалация в Тавушской области, азербайджанцы провели митинг, а потом группой напали на армянина. После 44-дневной войны проезжавших через населенные азербайджанцами районы водителей-армян забрасывали камнями. И, наконец, в прошлом году в Аджарии азербайджанцы с лозунгами «Карабах наш или ваш» напали с ножами на несовершеннолетних ахалкалакских школьников, посетивших Аджарию с экскурсией. Вы знаете, МВД Грузии надлежащим образом не отреагировало на эти инциденты, и наши запросы почти всегда оставались без ответа.
Мы знаем, что было произведено задержание, но никому ничего о наказании не известно, что наводит на мысль, что подобные вещи могут повториться, поскольку они не будут бояться правоохранителей, не видя конкретного наказания.
Однако, в целом, армяне и азербайджанцы живут в Грузии мирно, но повторяю, такие инциденты должны быть наказаны, чтобы у остальных не возникло соблазна.
– Есть ли проблема отуречивания региона Самцхе-Джавахети? Если да, то что делается для решения или смягчения этой проблемы?
– Угроза отуречивания существует не только для Самцхе-Джавахети, но и для всего региона. Взгляните на численность азербайджанцев и турок в нашем регионе. Армения и Грузия превратилась в маленькие островки в тюркском мире, и мы все должны сделать выводы из этого. Похоже, сейчас между Арменией и Грузией формируются очень хорошие отношения, что внушает новую надежду на то, что страны, осознавая общие угрозы, вместе решат эти проблемы.