Համեղ ու հյութեղ, քաղցր ու թթու. ֆուդ-բլոգերները գնահատում են «Homeland»-ը
Բանջարեղենային պահածոներ, կոմպոտներ, մարինադներ. սրանք այն մթերքներն են, որոնք մշտապես գտնվում են գրեթե բոլորի սեղաններին։ Ժամանակները փոխվել են, և այսօր կանայք նախընտրում են գնել պատրաստի պահածոներ` նախ ժամանակ են խնայում, ժամերով գազօջախի մոտ չեն կանգնում, իսկ ամենակարևորն՝ անվտանգ են։
Բայց ինչպե՞ս ընտրել բարձրորակ և համեղ պահածոներ խանութներում առաջարկվող հսկայական տեսականուց, որ լինեն միայն բնական բաղադրիչներով՝ առանց քիմիական հավելումների և կոնսերվանտների:
Ֆուդ-բլոգերներն այս հարցում ևս օգնության են հասնում մարդկանց։
FS Projects-ը «Ծիրանի ծառ» ռեստորանային համալիրում կազմակերպել էր «Gurman day» միջոցառումը, որտեղ ներկայացվեց տարբեր ընկերությունների արտադրանքը, իսկ համտեսողներն ու հանրությանը հայտնի մարդիկ գնահատեցին դրանց համն ու որակը։
Ֆուդ-բոլգերներին մատուցվեց «Homeland» պահածոների գործարանի արտադրանքը։ Նախ ներկայացվեց ստեղծման պատմությունը, թե ինչպես են երեք տարվա ընթացքում հայկական արևահամ մրգերից, բանջարեղենից պատրաստված պահածոներն իրենց ուրույն տեղը զբաղեցրել տեղական շուկայում։ Այնուհետև նրանց մատուցվեց խավիար՝ քաղցր և կծու, աջիկաներ, իմամ բայալդի։
Դերասանուհի Սաթենիկ Հազարյանը հատկապես գնահատեց այն փաստը, որ այդքան կարճ ժամանակահատվածում «Homeland»-ի արտադրանքն իր կայուն տեղն է գրավել շուկայում։
«Ուրախ եմ, որ արդեն երեք տարի մեր շուկայում կա նման ապրանքատեսակ։ Ես միայն կողմ եմ, որ խթանենք հայկական արտադրությունը։ Շատ համեղ էր, փորձեցի «Homeland»-ի խավիարը, ինձ դուր եկավ։ Այն կարելի է մատուցել թե՛ որպես խավարտ, թե՛ որպես նախուտեստ։ Բացի այդ, եթե չես հասցրել որևէ բան պատրաստել տանը, ապա կարող ես հանգիստ երեխայիդ տալ «Homlend»-ի արտադրանքը»,- նշեց դերասանուհին։
Համտեսի ընթացքում ֆուդ-բոլգերները հատկապես կարևորեցին ներկայացված տեսականու վառ գույները, ախորժալի տեսքը, համը, հոտը, հյութեղությունը և իհարկե փաթեթավորումը։
«Միսս Հայաստան 2001» տիտղոսը կրող գեղեցկուհի Իրինա Թովմասյանն առաջին անգամ էր փորձում «Հոմլենդ»-ի պահածոները։ Բայց մեկ անգամ փորձելուց հետո խոստովանեց՝ համեղ է, իսկ դա նշանակում է, որ այն անպայման կօգտագործի տանը տարատեսակ ուտելիքներ պատրաստելու համար։
Իրինան վստահ է, որ այդ պահածոները տան անդամներին ևս դուր կգան։ «Կարծում եմ, որ նաև շատ հարմար է տանը տարբեր կերակուրներ պատրաստելիս օգտագործել, քանի որ այնքան տարբեր ապրանքատեսականի կա, որ կարող ես ճաշերի մեջ օգտագործել և հետաքրքիր համադրություն ստանալ։
Իրականում, ես հպարտանում եմ մեր հայկական արտադրանքով, իսկապես այնքան լավ հայկական բրենդներ կան, որ կարող ես վստահ ներկայացնել դրսում»,- ասաց նա։
Ֆուդ-բլոգերներից մեկին հատկապես դուր եկավ կծու խավիարը. մտովի գնաց մանկություն, հիշեց ամառային տաք օրերը, տատիկի և մայրիկի խավիար պատրաստելը, որը կարծես մի մեծ արարողություն լիներ։
«Այդ կծու համն ինձ հիշեցրեց ամեն տարի մեր տանը խավիարի պատրաստման ժամանակ տեղի ունեցած հումորային դրվագները։ Ամեն անգամ հայրս ասում էր՝ «մի քիչ կծու կանեք», իսկ մայրս անմիջապես արձագանքում էր՝ «երեխաները կծու չեն ուտում»։ Մի պահ աչքիս առաջ եկան այդ պահերը, կարծես զգացի խորոված բադրիջանի, բիբարի հոտը։ Իսկապես «Homland»-ի պահածոները հրաշալի են, կարծում եմ՝ ցանկացած քիմքի այն հաճելի կլինի», - նշեց ֆուդ-բլոգերը։
Խոհարար Գուրգեն Սարգսյանը համեղ, համադամ ուտելիքներ պատրաստելուց օգտագործում է նաև պահածոյացված սնունդ։ Ամեն անգամ փնտրում է նոր համ, որ իր ուտեստներն ավելի յուրահատուկ լինեն։ Խոհարարը նշեց, որ իրեն հատկապես դուր են գալիս «Homeland»-ի պահածոները, դրանք առանձնանում են իրենց բնական համով, իսկ կարևորը՝ պատրաստված են թարմ բանջարեղենից։
Առավել հաճախ օգտագործում է ընկերության մարինադացված պահածոները, իսկ հաճախորդները նախապատվությունը տալիս են խավիարներին։ Նա ֆուդ-բլոգերներին առաջակեց փորձել մի քանի արտադրատեսակ՝ առանց որևէ հավելումների, որպեսզի զգային դրանց իրական համը։
Գուրգեն Սարգսյանը նշեց, որ եթե համեմատեն այլ պահածոների հետ, ապա այն միանշանակ տարբերվում է իր համային բարձր հատկանիշներով և որակով. «Այդ պատճառով ես նախընտրում եմ «Homeland»-ի արտադրանքը։ Տնային տնտեսուհիներին, խոհարարներին ևս խորհուրդ կտամ տարբեր ուտեստների ժամանակ օգտագործել հենց այս ընկերության արտադրանքը։ Հաստատ չեն փոշմանի»։
«Homland» պահածոների գործարանը բացվել է 2017 թվականին, իսկ արդեն 2019-ին բազմատեսակ պահածոներով մտել է տեղական շուկա, իսկ կարճ ժամանակ անց արտահանվել է Ռուսաստան, ԱՄՆ, եվրոպական մի շարք երկրներ՝ Բելգիա, Ֆրանսիա, Անգլիա, Ամստերդամ: Ընկերությունն առաջարկում է պահածոների ավելի քան 100 անուն տեսականի, այդ թվում՝ մարինադներ, կոմպոտներ, մուրաբաներ, ջեմեր և օշարակներ։
Առաջարկվող պահածոների պատրաստման ընթացքում նվազագույնի են հասցվել արհեստական հավելանյութերի, կոնսերվանտների և այլ հավելումների օգտագործումը՝ սպառողի առողջության հանդեպ մշտական հոգածությամբ ու նրա սննդային նախասիրությունները հաշվի առնելով:
Պահածոների գործարանի կոմերցիոն տնօրեն Արման Ամիրխանյանը նշեց, որ «Homeland»-ը կարճ ժամանակ անց իր ուրույն տեղն է գրավել շուկայում, ավելին, այն նաև պահանջարկ ունի արտերկրում։ «Մենք ընդամենը երեք տարվա պատմություն ունենք, բայց ամեն ամիս նոր շուկաներ ենք գրավում»,- ասաց նա։
«Մեր սարերի համն ու հոտը». հենց այս կարգախոսն է ընտրել իր արտադրանքի համար «Հոմլենդը»։ Գործարանն ի սկզբանե իր առջև դրել է խնդիր՝ ներկայանալ շուկայում որպես բարձրորակ ապրանք մթերող և արտադրող ընկերություն։
«Մեր խնդիրն է եղել մատակարարել միայն բարձրակարգ մթերք։ Մենք համարվում ենք պրեմիում դասի ապրանք արտադրող գործարան։ Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի մատուցվող ապրանքատեսականին միշտ լինի թարմ»,- ընդգծեց Արման Ամիրխանյանը։
«Homeland»-ն առաջին տարին մթերել է 2 մլն տարայի չափով բանջարեղեն և միրգ, այս տարվա համար նախատեսում են արտադրել 5 և ավելի միլիոն տարա պահածո։ Ամեն տարի ընկերությունն ունենում է նորություններ, վերլուծում են շուկան՝ հասկանալու, թե որ պահածոներն են ավելի շատ պահանջված։ Ի վերջո ժամանակի ընթացքում խոհանոցները զարգանում են, մարդկանց պահանջները փոփոխվում են, իսկ նրանց կարծիքն, ինչպես նշեց Արման Ամիրխանյանը, հաշվի չառնել չեն կարող։
Գործարանի կոմերցիոն տնօրենը փաստում է, որ արտերկրում սիրում են «Homeland»-ի թե բաջարեղենային պահածոները, թե մուրաբաները, թե կոմպոտները, աշխարհում այն լավ է ընդունվում։ Որակի լավագույն գրավականը նաև միջազգային ստանդարտի պահանջներին համապատասխանության սերտիֆիկատներն են, որն ունի գործարանը։
«Homeland»-ը հագեցած է նոր սերնդի տեխնոլոգիաներով, ամեն տարի վերազինվում է, նոր հոսքագծեր են ավելանում, քանի որ տարեցտարի նաև արտադրության ծավալներն են մեծանում։ Գործարանն աշխատում է մթերքի մանրէազերծման ժամանակակից համակարգով: Աշխատանքային գործընթացը գրեթե ամբողջությամբ ավտոմատացված է. սարքավորումների հետ աշխատանքում մարդկային գործոնը շատ քիչ է:
Արման Ամիրխանյանը նշեց, որ ընկերության արտադրանքի համար մթերվում է բացառապես բարձրորակ տեղական հումք՝ անմիջապես գյուղացուց:
Կոմպոտների, մուրաբաների, բանջարեղենային պահածոների և ուտեստների համար ընտրվում են լավագույն բաղադրատոմսերը՝ սկսած հայկական ավանդական տեսակներից մինչև համային հետաքրքիր համադրություններ: Կիրառվող տեխնոլոգիաները բացառապես նոր են ու ժամանակակից: Պահածոյացումը կատարվում է հատուկ վակուումային սարքավորման միջոցով՝ երաշխավորելով երկարաժամկետ պահպանումը:
Մանրէազերծումից հետո արտադրանքն անցնում է կարանտինային շրջան, իսկ հետո՝ լաբորատոր փորձարկումներ: Այնուհետև՝ վերջիններիս դրական արդյունքների հիման վրա որակի հավաստում անցած պահածոները պահեստից բաց են թողնվում և հասնում սպառողին:
Նշենք, որ «Homeland» ապրանքանիշը պատկանում է «Դերժավա-Ս» ընկերությունների խմբին: Արտադրության կազմակերպման համար ներդվել է ավելի քան 3,5 միլիարդ դրամ, ստեղծվել է ավելի քան 250 աշխատատեղ։

Вкусно и сочно, сладко и кисло: фуд-блогеры оценивают «Homeland»
Овощные консервы, компоты, маринады – это продукты, которые всегда на столе почти у каждого. Времена изменились, и сегодня женщины предпочитают покупать готовые консервы: во-первых,  это экономит время, они не стоят часами у плиты, а самое главное консервы – безопасны.
Но как из предлагаемого в магазинах огромного ассортимента выбрать качественные и вкусные консервы, только из натуральных ингредиентов, без химических добавок, консервантов?
В этом вопросе на помощь приходят фуд-блогеры.
FS Projects в ресторанном комплексе «Цирани цар» (Абрикосовое дерево) организовал мероприятие «Gurman day», на котором была представлена продукция различных компаний, а дегустаторы и известные общественности люди оценили ее вкус и качество.
Фуд-блогерам на дегустацию была подана продукция консервного завода «Homeland». Сперва была представлена история создания – как за три года консервы из армянских пропитанных солнцем фруктов и овощей заняли свое уникальное место на местном рынке. Затем им подали икру – сладкую и острую, аджику, имам-баялды.
Актриса Сатеник Азарян особенно оценила тот факт, что за столь короткий срок продукция «Homeland» заняла стабильное место на рынке.
«Я рада, что вот уже три года на нашем рынке присутствует такой продукт. Я только за стимулирование армянского производства. Было очень вкусно, пробовала икру «Homeland»-а, мне понравилось. Ее можно подавать как в качестве гарнира, так и в качестве закуски. Кроме того, если вы еще ничего не успели приготовить дома, вы легко можете накормить ребенка продукцией «Homlend»-а», – сказала актриса.
Во время дегустации фуд-блогеры особо отметили важность ярких цветов представленного ассортимента, аппетитный вид, вкус, запах, сочность и, конечно же, упаковку.
Обладательница титула «Мисс Армения 2001» Ирина Товмасян пробовала консервы «Homlend»-а впервые. Но, попробовав один раз, призналась – вкусно, а значит, обязательно будет использовать их для приготовления различных блюд дома.
Ирина уверена, что эти консервы понравятся и домашним. «Мне кажется,  также очень удобно использовать их при приготовлении различных блюд дома, потому что очень разнообразный ассортимент, можно использовать в блюдах, получать интересные сочетания.
«На самом деле я горжусь нашей армянской продукцией, есть столько действительно хороших армянских брендов, что их можно уверенно представлять за границей», – указала она.
Одному из фуд-блогеров особенно понравилась острая икра: он мысленно перенесся в детство, вспомнил жаркие летние дни, приготовление бабушкой и мамой икры, напоминавшее большую церемонию.
«Этот острый вкус напомнил мне забавные эпизоды, которые происходили каждый год при приготовлении икры у нас дома. Каждый раз отец говорил: "сделайте ее чуть острее", а мама тут же отвечала: "дети не будут есть острое". На мгновение перед глазами предстали эти моменты, как будто я почувствовал запах запеченных баклажанов, перца. Консервы «Homland»- а действительно замечательные, я думаю, они придутся по вкусу каждому», – отметил фуд-блогер.
Повар Гурген Саркисян при приготовлении вкусных блюд и деликатесов и использует и консервированные продукты. Он всегда ищет новые вкусы, чтобы сделать свои блюда более уникальными. Повар отметил, что ему особенно нравятся консервы «Homeland»-а, они отличаются своим натуральным вкусом, а самое главное – приготовлены из свежих овощей.
Чаще всего он использует маринады компании, а клиенты отдают предпочтение икре. Он предложил фуд-блогерам попробовать несколько видов продукции без каких-либо добавок, чтобы почувствовать их настоящий вкус.
Гурген Саркисян отметил, что, по сравнению с другими консервами, они определенно отличаются своими высокими вкусовыми характеристиками и качеством. «Поэтому я предпочитаю продукцию «Homeland»-а. Посоветую домохозяйкам и поварам использовать продукцию именно этой компании при приготовлении разных блюд. Они точно не пожалеют», – сказал он.
Консервный завод «Homland» открылся в 2017 году, а уже в 2019 году вышел на местный рынок с разнообразными консервами, а вскоре продукция начала экспортироваться в Россию, США, ряд стран Европы – Бельгию, Францию, Англию, Нидерланды. Компания предлагает более 100 наименований консервов, включая маринады, компоты, варенья, джемы и сиропы.
Использование искусственных добавок, консервантов и других добавок при приготовлении предлагаемых консервов сведено к минимуму – с учетом постоянной заботы о здоровье потребителя и его пищевых предпочтений.
Коммерческий директор консервного завода Арман Амирханян отметил, что «Homeland» за короткое время завоевал свое уникальное место на рынке, более того, он пользуется спросом и за рубежом. «Наша история насчитывает всего три года, но мы каждый месяц завоевываем новые рынки», – сказал он.
«Вкус и запах наших гор»: именно такой девиз выбрал для своей продукции Homeland. С самого начала предприятие ставило перед собой задачу позиционировать себя на рынке как компания, закупающая и производящая товары высокого качества.
«Нашей задачей было поставлять только высококачественную продукцию. Мы считаемся заводом по производству товаров премиум-класса. Для нас очень важно, чтобы ассортимент всегда был свежим», – подчеркнул Арман Амирханян.
В первый год «Homeland» закупил овощей и фруктов на 2 млн банок, на этот год планируется произвести 5 и более млн банок консервов. Каждый год компания выпускает новинки, анализирует рынок, чтобы понять, какие консервы пользуются наибольшим спросом. Ведь со временем кухни развиваются, запросы людей меняются, а их мнение, как отметил Арман Амирханян, нельзя не учитывать.
Коммерческий директор завода констатирует, что за границей любят как консервированные овощи, так и варенья и компоты «Homeland»-а, их хорошо принимают в мире. Наилучшей гарантией качества являются и сертификаты соответствия международным стандартам, которые есть у предприятия.
«Homeland» оснащен технологиями нового поколения, ежегодно переоснащается, добавляются новые производственные линии, так как объемы производства из года в год увеличиваются. Завод работает с применением современной системы стерилизации продуктов. Рабочий процесс практически полностью автоматизирован, человеческий фактор в работе с оборудованием весьма невелик.
Арман Амирханян отметил, что для продукции компании закупается исключительно высококачественное местное сырье, непосредственно у фермеров.
Выбираются лучшие рецепты для приготовления компотов, варенья, овощных консервов – от традиционных армянских до интересных вкусовых сочетаний. Используемые технологии – исключительно новые и современные. Консервирование производится с помощью специального вакуумного оборудования, гарантирующего длительное хранение.
После стерилизации продукция проходит карантинный период, а затем – лабораторные испытания. Затем, на основании положительных результатов последних, прошедшие контроль качества консервы выпускаются со склада и становятся доступны потребителю.
Стоит отметить, что торговая марка «Homeland» принадлежит группе компаний «Держава-С». В организацию производства вложено более 3,5 млрд драмов, было создано более 250 рабочих мест.