Ոստիկանները վիրավորում են ստացել իրենց իսկ արձակած լուսաձայնային արկ պայթյունի արդյունքում. Գեղամ Մանուկյան
ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը գրում է.
«Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում ոստիկանական խայտառակության մասին մի քանի կարճ արձանագրում.
1/ ոստիկանները վիրավորում են ստացել իրենց իսկ արձակած լուսաձայնային արկ պայթյունի արդյունքում (կից դնում եմհաստատող տեսանյութը)
2/ մի քանի արձակված արկ ընկել է կառավարական ամառանոցի տարածքում
3/ բարձրաստիճան մի քանի ոստիկան, փոխոստիկանապետեր ի վիճակի չէին հանդարտեցնել, կառավարել կարմիր բերետավորների ոհմակներին ու տպավորություն կա, որ դրանք այլ տեղից էին կառավարվում
Հ.Գ. ուղիղ եթերում հանգամանալից փաստերով կներկայացնեմ ողջ իրականությունը
Հ.Հ.Գ. կցում եմ Արսեն Բաբայանի մի գրառումն այդ արկերի մասով. «Ստացածս տեղեկությունների համաձայն ոստիկանության կողմից այսօր հատուկ միջոցներ են կիրառել ՀՀ ոստիկանության զորքերի թիվ 1032 (Դավիթաշենի զորամասի) և թիվ 1033 զորամասի (Արգավանդ) հատուկ միջոցներ կիրառող վաշտի անձակազմից։
Ոստիկանության զորքերի սպառազինությունում կիրառված հատուկ միջոցների պիտանելիության ժամկետը լրացած է, իսկ 2017թ-ից հետո կոնկրետ «Սվիրել» տեսակի լուսաձայնային արկ ձեռք չի բերվել։ Դրանց պիտանելիության ժամկետը ընդամենը 4 տարի է։
Այս հատուկ միջոցը կարող է կիրառվել միայն նման մարտական լրակազմի հաշվեկշռում առկա քանակից և բացառապես ՀՀ ոստիկանապետի գրավոր հրամանով կամ ցուցումով, կրկնում եմ, բացառապես գրավոր:
Ըստ մասնագետների վկայությունների քաղաքացիների և ոստիկանության ծառայողների ստացած վնասվալքների ծանրության պատճառը հենց զինամթերքի ժամկետանց լինելն է:
Ժամկետանց լինելու հանգամանքը հնարավոր է ստուգել միայն կրակված արկի պարկուճի զննությամբ, որի հնարավորությունն այս պահին ունի միայն ոստիկանությունը: Ամենևին պատահական չէ այն հանգամանքը, որ տեսանյութերից մեկում հստակ երևում է, որ ոստիկանության ծառայողը հատուկ խնամքով վերցնում է կրակված արկի պարկուճը, որպեսզի հնարավոր չլինի հետագայում զննությամբ ստուգել նշված հանգամանքը:
Դատախազության հսկողությամբ, հակակոռուպցիոն կոմիտեն պարտավոր է մանրամասն քննությամբ, հանրության համար ստուգելու հնարավորությամբ պատասխանել այս հարցին»:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 3-ին Երևանի Դեմիրճյան-Պարոնյան փողոցների խաչմերուկում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջո ու Հայաստանի և Արցախի անվտանգությամբ մտահոգ քաղաքացիների անհնազանդության ակցիայի ժամանակ նրանց և ոստիկանների միջև բախումներ եղան, ոստիկանները կիրառեցին հատուկ միջոցներ։ Ոստիկանության տարածած հաղորդագրության համաձայն, տեղի ունեցածի հետևանքով, հունիսի 3-ին ժամը 23.00-ի դրությամբ, վնասվածքներով տարբեր բուժհաստատություններ են տեղափոխվել ոստիկանության 34 ծառայող և 16 քաղաքացիական անձ։ Բերման է ենթարկվել 11 անձ: Հարուցվել է քրեական գործ։

Гегам Манукян: Полицейские получили ранения в результате взрыва выпушенной ими же светошумовой гранаты
09:52 04/06/2022
Представитель АРФ «Дашнакцутюн», депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Гегам Манукян пишет:
«Несколько коротких констатаций о полицейском позоре на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна:
1/ полицейские получили ранения в результате взрыва выпушенного ими же  светошумового снаряда (прикрепляю подтверждающее сказанное видео).
2/ несколько выпущенных снарядов упали на территорию правительственной дачи.
3/ ряд высокопоставленных полицейских, заместителей начальника Полиции были не в состоянии успокоить, управлять бандами красных беретов и создается впечатление, что ими управляли из другого места.
P.S. В прямом эфире с подробными фактами представлю всю реальность».
Он также прикрепил запись Арсена Бабаяна (представителя политсовета партии «Айреник» («Отечество»), юриста. – Ред.) по части этих снарядов:
«Согласно полученной информации, со стороны Полиции 3 июня спецсредства применили из личного состава применяющих спецсредства взводов воинских частей номер 1033 (Аргаванд) и номер 1032 (Давидашен) войск Полиции.
Срок годности находящихся на вооружении войск Полиции специальных средств истек, а после 2017 года конкретно светошумовых гранат АСЗ-40 "Свирель" закуплено не было. Срок их годности – всего 4 года.
Это спецсредство может быть применено только из имеющегося на балансе количества, исключительно по письменному приказу или распоряжению начальника Полиции РА, повторяю, исключительно по письменному.
Согласно свидетельствам экспертов, причиной тяжести полученных гражданами и сотрудниками полиции травм является именно истекший срок годности боеприпасов.
Обстоятельство просроченности можно проверить только при осмотре выпущенного снаряда, такая возможность сейчас есть только у Полиции РА. Вовсе не случайно то обстоятельство, что на одном из видео четко видно, как служащий Полиции бережно забирает гильзу выпущенного снаряда, чтобы в дальнейшем проверить указанное обстоятельство не представлялось возможным.
Под контролем прокуратуры Антикоррупционный комитет обязан ответить на этот вопрос детальным расследованием, с возможностью общественного контроля».
Напомним, вечером 3 июня в Ереване Полиция применила в отношении демонстрантов светошумовые гранаты. Согласно распространенной полицией информации, в результате произошедшего по положению на 23:00 3 июня, в различные медицинские учреждения с травмами были доставлены 34 сотрудника полиции и 16 гражданских лиц. Приводу подвергнуты 11 человек. Возбуждено уголовное дело.