ՔԿ-ն հայտնում է ձերբակալված 13 անձի մասին՝ «Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում զանգվածային անկարգությունների դեպքով»
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` 2022թ. հունիսի 3-ին քաղաքական ընդդիմության «Դիմադրություն» շարժման կողմից Երևան քաղաքի Պռոշյան փողոցում իրականացված հերթական հավաքի ընթացքում զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու դեպքի առթիվ. կատարվում են քննչական ու դատավարական անհրաժեշտ գործողություններ՝ տվյալ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ ատարված նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հավաքի պահին, «Դիմադրություն» շարժման ղեկավարների կազմակերպմամբ և ուղղորդմամբ, մասնակիցները փորձել են ճեղքել Պռոշյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող ոստիկանական շղթան և անցնել Դեմիրճյան փողոցի ուղղությամբ՝ դեպի ՀՀ Ազգային Ժողով:
«Այդ կոչերից անմիջապես հետո, ժամը 20:30-ի սահմաններում, հավաքի մասնակիցները, չենթարկվելով ոստիկանների օրինական պահանջներին, սկսել են զանգվածային անկարգություններ՝ քարերով, մետաղյա ձողերով, շշերով, ինչպես նաև այլ առարկաներով հարվածներ են հասցրել նրանց՝ բռնություն գործադրելով վերջիններիս նկատմամբ, փորձելով ճեղքել ոստիկանական պատը, որով վտանգել են հասարակական անվտանգությունը:
Զանգվածային անկարգության մասնակիցների գործողությունների արդյունքում ոստիկանության` չորս տասնյակից ավելի ծառայողներ ստացել են ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, նրանցից մի մասն այս պահին ստանում է ստացիոնար բուժում:
Հիշյալ զանգվածային անկարգության մասնակիցների գործողությունները կասեցվել և խափանվել են այնտեղ ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ուժերի միջամտության արդյունքում:
Դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ քարեր, մետաղյա և փայտյա ձողեր, ապակյա և պլաստմասե շշեր, ոստիկանական համազգեստի պատռված կտորներ, պոկված ուսադիրներ և այլ իրեր ու առարկաներ:
Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու դեպքի առթիվ համապատասխան քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի (Զանգվածային անկարգությունները) հատկանիշներով: Այս պահի դրությամբ ձերբակալվել է 13 անձ:

СК Армении сообщает о 13 задержанных – «по факту массовых беспорядков на перекрестке Прошян-Демирчян»
16:38 04/06/2022
В главном управлении по расследованию особо важных дел СК Армении возбуждено уголовное дело по факту организации массовых беспорядков в ходе очередного собрания, осуществленного на улице Прошяна города Ереван движением политической оппозиции «Сопротивление», и участия в них, проводятся необходимые следственные и процессуальные действия – в направлении выяснения всех обстоятельств происшествия.
Как сообщают из СК Армении, в ходе проведенного предварительного расследования выяснилось, что при организации и по инструкции руководителей движения «Сопротивление» участники попытались прорвать полицейское оцепление на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна, пройти в направлении улицы Демирчяна к НС РА.
«Сразу после этих призывов, около 20:30, участники собрания, не подчинившись законным требованиям полицейских, устроили массовые беспорядки, нанесли им  удары камнями, металлическими прутьями, бутылками, а также другими предметами, применяя насилие в отношении последних, пытаясь прорвать полицейский кордон, чем поставили под угрозу общественную безопасность.
В результате действий участников массовых беспорядков более 40 служащих получили телесные повреждения различной степени тяжести, некоторые из них в настоящее время находятся на стационарном лечении.
Действия участников указанных массовых беспорядков были пресечены и сорваны в результате вмешательства несущих там службу там сил полиции.
При осмотре места происшествия было обнаружены и взяты множество камней, металлических и деревянных палок, стеклянных и пластиковых бутылок, оторванных кусков полицейской формы, сорванных погон, других вещей и предметов.
По делу об организации массовых беспорядках и участии в них возбуждено соответствующее уголовное дело по статье 225 УК РА (Массовые беспорядки). На данный момент задержаны 13 человек.