Ադրբեջանում արգելափակել են Ռիա նովոստի կայքը՝ Արցախի հայտարարությունները «տիրաժավորելու» համար
Ռիա նովոստին հայտնում է, որ  ուրբաթ օրը Արցախի Հանրապետության  պետնախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ հարցազրույցի հրապարակումից հետո ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ, մասնավորապես Axar.az-ը և APA գործակալությունը, կոչ են արել տեղական իշխանություններին արգելափակել «Россия сегодня» միջազգային մեդիախմբի մեջ մտնող լրատվամիջոցները։
Ի պատասխան գործակալության հարցմանը՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ «Россия сегодня»-ն «տիրաժավորում» է Լեռնային Ղարաբաղի հայտարարությունները՝ Ռիա նովոստիի թղթակցի և ԼՂՀ պետնախարարի զրույցից լուրերի հրապարակման պատճառով:
Գերատեսչությունը կարծում է, որ ռուսական պետական գործակալությունը, իբր, տարածում է զրպարտչական բնույթի տեղեկատվություն, որը հակադրվում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և խթանում է անջատողական միտումները։
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան ասել է, որ այս ամենը չի համապատասխանում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների ոգուն և, հետևաբար, խորապես ափսոսանք է պատճառում։  Միաժամանակ, ինչպես ընդգծվել է, նախարարության ներկայացուցիչը ՌԻԱ Նովոստիի կողմից սադրանքի կամ անջատողականության քարոզչության որևէ ապացույց չի ներկայացրել։

Сайт РИА Новости заблокировали в Азербайджане за «тиражирование» заявлений Арцаха
Сайт российского информационного агентства РИА Новости стал недоступен на территории Азербайджана, передает корреспондент РИА Новости.
После публикации в пятницу интервью с государственным министром Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артаком Бегларяном некоторые азербайджанские СМИ, а именно Axar.az и агентство АПА, призывали местные власти заблокировать СМИ, входящие в международную медиагруппу "Россия сегодня".
В ответ на запрос агентства министерство иностранных дел Азербайджана заявило, что "Россия сегодня" тиражирует заявления Нагорного Карабаха из-за выхода новостей из беседы корреспондента РИА Новости с госминистром НКР.
В ведомстве считают, что российские государственные агентства якобы распространяют информацию клеветнического характера, выступающую против территориальной целостности Азербайджана и пропагандирующую сепаратистские тенденции. Все это не соответствует духу дружественных отношений между Азербайджаном и Россией и, таким образом, вызывает серьезное сожаление, заявила глава управления пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева.
При этом, как подчеркивается, никаких доказательств провокационности или пропаганды сепаратизма со стороны РИА Новости представитель министерства не привела.